Tahir Büyükakın

“Darıca’da alt yapı sorunu çözülüyor”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Zekice Değişim

Başkan Büyükakın, Darıca Aşıroğlu Caddesi’nde imalatı yüzde altmış beş oranında tamamlanan 80 milyon TL civarında olan altyapı çalışmalarını inceledi.

Başkan Büyükakın, ‘’Darıca’da altyapı sorununu çözüyoruz’’

Marmara Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Darıca Aşıroğlu Caddesi’ndeki altyapı imalatı yüzde 65 oranında tamamlanarak üstyapıya hazır hale getirilen çalışmayı yerinde inceledi. Darıca ve Gebze ilçelerinde altyapı problemlerini ortadan kaldıracak dev projede boru imalat çalışmaları hakkında bilgi alan Başkan Büyükakın, “Toplamda 80 milyon TL civarında olan bir çalışmayı Darıca ilçemizde gerçekleştiriyoruz.  Ama bu çalışma tamamlandıktan sonra Darıca ilçemiz su baskını gibi bir problemle karşılaşmayacak” açıklamasını yaptı. İncelemede Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yaşar Çakmak, Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık, İSU Genel Müdür Ali Sağlık, AK Parti İlçe Başkanı Ufuk Acay ve diğer teknik personel de hazır bulundu.

“NERELERİN SEL RİSKİ ALTINDA OLDUĞU ÇALIŞMA TAMAMLANDI”

Darıca ilçesine bağlı Osmangazi ve Nene Hatun Mahallelerinde devam eden çalışmaların bölge için çok önemli olduğunu dile getiren Başkan Büyükakın, “Altyapısı olmayan bir yerin üst yapısı da olmaz diyerek süreci yönetiyoruz. Daha önce biliyorsunuz geçtiğimiz dönemde bu bölgemizde bir sel vakası yaşanmıştı. Olayın hemen ardından arkadaşlarımız buradaki sel riski haritalama çalışmasını yaptılar. Bu doğrultuda toplamda on iki tane mahallemize hizmet edecek kanalizasyon, yağmur suyu ve içme suyu çalışmalarını içeren büyük bir alt yapı projesini parça parça çalışarak devam ediyoruz” dedi.

“KÜRESEL ISINMANIN ŞARTLARINA GÖRE ADAPTE ETMEK GEREKİYORDU”

Atık suda yüzde 100 arıtma ile sıfır kirlilik durumunda olduklarını, içme suyunda kayıp kaçak oranını dünya standartlarına indirmek ve küresel ısınma ile oluşan ani yağışlara karşı yağmursuyu altyapısı ile de hazır olmak için gece gündüz demeden çalıştıklarını vurgulayan Başkan Büyükakın, “Çok kısa sürede ani yağışlar alıyoruz” diyerek şunları kaydetti: “Eskiden aynı miktarda yağış belki bir haftada yağarken artık aynı gün içinde yağdığını görebiliyoruz. Geçmiş dönemde bu bölgemizde yaşanan selde 109 kilogram yağış gerçekleşmişti. Kırk kilogramın üzerine çıkan yağışlar afet olarak kabul edilir. 109 kilogram çok büyük bir afetti. Bu yaptığımız çalışmayla aslında o ölçekteki yağışlarda bile sel sorunun yaşanmamasına imkân tanıyacak bir altyapı çalışmasını gerçekleştiriyoruz. Şunu da vurgulamak isterim ki Darıca’mızın nüfusu iki yüz bin oldu. Darıca ilçemiz, Anadolu’daki birçok şehirden daha büyük nüfusa sahip. Bunun için altyapı sorununu yeniden ele almak, geleceğin ve küresel ısınmanın şartlarına göre adapte etmek gerekiyordu. İnşallah bu yaptığımız çalışmayla çok ağır yağışlarda bile Darıca’mızı riskten koruyacak bir hizmeti gerçekleştirmiş olacağız” diye konuştu.

“DARICA’MIZ SU BASKINI GİBİ BİR PROBLEMLE KARŞILAŞMAYACAK”

Osmangazi Mahallesi Aşıroğlu Caddesinde şimdiye kadar 1230 metre yağmursuyu ve 2050 metre kanalizasyon, Nene Hatun Mahallesinde ise 414 metre yağmursuyu ve 322 metre kanalizasyon hattı imalatının tamamlandığı bilgisini de alan Başkan Büyükakın, “Aşıroğlu Caddemizin alt tarafındaki çalışmalar tamamlanarak buraya kadar gelindi. Altyapı çalışmaları zahmetli işlerdir.  Olabilen en az zahmetle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Toplamda 80 milyon TL civarında olan bir çalışmayı gerçekleştiriyoruz.  Ama bu çalışma tamamlandıktan ve bu zahmet bittikten sonra Darıca’mız su baskını gibi bir problemle karşılaşmayacak. Arkadaşlarımız Darıca Belediyemizin ekipleri ile birlikte hareket ederek hayatı en az etkileyecek çalışmaların yapılmasına özen gösteriyorlar. Ama buna rağmen çıkan sorunlardan ve sıkıntılardan dolayı Darıcalı hemşehrilerimizden haklarını helal etmelerini istiyoruz. Bunların hepsi Darıca’nın daha güzel standartlarda yaşaması, altyapı sorununun olmaması için yapılan projelerdir. Yarın daha güzel bir Darıca’da yaşamak için bu çalışmaların yapılması gerekiyor. Bu süre zarfında ortaya çıkan rahatsızlıktan dolayı da vatandaşlarımızdan özür diliyoruz. İnşallah en az sorunla ve mümkün olan en kısa sürede on iki mahallemizi ilgilendiren bu çalışmayı tamamlayacağız” diye konuştu.

“YENİ YAKLAŞIMLA PROJENİN TEK ELDEN ÇIKILMASINI SAĞLIYORUZ”

Altyapı çalışmasının tamamlanmasının ardından üst yapıdaki çalışmanın nasıl yapıldığını da vurgulayan Başkan Büyükakın, açıklamasını şu şekilde tamamladı: “Bu gibi projelerde Büyükşehir Belediyemizle ile İSU koordineli bir şekilde çalışıyorlar. Mevcut projemizde de alt yapı çalışmamız başladığında üst yapıdaki çalışmayı başka bir birim yapmak yerine ve bölgedeki işlerin tamamını tek bir çatı altında tek bir proje olarak takip ediyoruz. Bu yeni yaklaşımla projenin tek elden çıkılmasını sağlıyoruz. Bu şekilde, koordinasyon eksiklikleri nedeniyle çıkan sorunları azaltacağı kanaatindeyiz.  Şimdi tek elden çıkmasının da işleri daha hızlandıracağı kanaatindeyim.” Koronavirüs nedeniyle geniş güvenlik önlemi ve trafik düzenlemesinin yapıldığı imalat çalışmaları Aşıroğlu Caddesi’nde kalan kısımlarında 3 ekip ile devam ediliyor. İSU Genel Müdürlüğü proje kapsamında Darıca ilçesine bağlı Bağlarbaşı, Bayramoğlu, Pirireis, Nene Hatun, Cami, Fevzi Çakmak, Emek, Kazım Karabekir, Sırasöğütler ve Osmangazi olmak üzere 10 mahallede; Gebze ilçesinde ise Beylikbağı ve Eskihisar Mahallelerindeki bazı cadde ve sokaklarda yetersiz kalan altyapı hatlarını tamamen yenileyecek.

TOPLAM 57 KM HAT YAPILACAK

Ayrıca,15 bin metreküp kapasiteli içmesuyu deposu, 1 adet içmesuyu terfi merkezi, 19 km uzunluğunda yağmursuyu hattı ve dere ıslahı, 27 km uzunluğunda kanalizasyon hattı, 11 km uzunluğunda içmesuyu hattı olmak üzere toplam 57 km uzunluğunda altyapı hattı, 1850 adet abone ve 2000 adet kanalizasyon parsel bağlantısı ile hat üzerinde sanat yapıları inşa edilecek. Altyapı çalışması tamamlandıktan sonra asfalt çalışmaları da İSU Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak. Yaklaşık 80 milyon liraya mal olacak, Aralık 2021 yılı içinde tamamlanması hedeflenen proje kapsamında “Osmangazi Mahallesi Aşıroğlu Caddesindeki çalışma için Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve ekibine ilçemiz halk adına şükranlarımı sunuyorum” diyen Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık ise “Aşıroğlu Caddesi ilçemizin nüfusunun en yoğun olduğu ve ana girişin olduğu bir caddedir. Altyapı ile birlikte üst yapısı da yapılıyor. Biz de Darıca Belediyesi olarak bu cadde Allah nasip ederse çöp konteynerlerini yer altına alacağız. Bu bölgeyi örnek caddeler haline dönüştürmeyi planlıyoruz. Büyükşehir Belediyemizle birlikte koordineli bir şekilde inşallah halkımızın hayatını kolaylaştırmak ve güzelleştirmek adına elimizden geldiği kadar canla başla çalışmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Darıca’da alt yapı sorunu çözülüyor”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Bölge Haber - Yeni Nesil Objektif Haber Platformu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!