Türk Sağlık Sen’den aşı önerisi….

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Zekice Değişim

Rapor Hakkında Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı, Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu Üyesi Ömer Çeker, yazılı açıklama yaparak raporu kamuoyu ile paylaştı.

Aile Hekimleri Komisyon Başkanı Dr. Recep Pehlivan, komisyon üyesi Aile Hekimi Funda Düven, Aile Hekimi Akay Demir, Aile sağlığı çalışanı Hacer Gündüz, Filiz Çömlek’in yapmış oldukları çalışma sonucu aşılamada yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri hakkında oluşturulan rapor İl Sağlık Müdürlüğü’ne sunuldu. Rapor Hakkında Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı, Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu Üyesi Ömer Çeker, yazılı açıklama yaparak raporu kamuoyu ile paylaştı.Şube Başkanı Çeker yapmış olduğu yazılı açıklama da;” Covid-19’a karşı aşılama programı belli bir plan çerçevesinde ve sağlık çalışanlarının üstün gayreti ile uygulanmaktadır.  Aşılama faaliyetinin yapıldığı  Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) görev yapan sağlık çalışanları sahada bizzat karşılaştıkları durumları Sendikaya ve Aile Hekimliği Komsiyon üyelerimize  iletmişlerdir, Konu hakkında Türk Sağlık Sen Kocaeli Aile Hekimleri Komisyonumuz bir çalışma yaparak Aile Sağlık Merkezlerinde Covid-19 Aşılarının vatandaşlarımıza uygulanması esnasında sorunların yaşandığı tespit edilmiş olup tespit edilen sorunların ve çözüm önerilerini maddeler halinde hazırlamışlardır.”dedi.

Raporda yer alan öneriler şöyle: Aile Sağlığı Merkezlerinde Hastaların muayene olabilmeleri için sıralarını bekleme esnasındaki fiziki alanlar yeterli büyüklükte olmadığı için bulaş riski artmaktadır. Bulaş riskini asgariye indirile bilmesi için ASM önlerine etrafı acık üstü kapalı hasta bekleme alanları oluşturulmalıdır. Bu konuda gerekirse yerel yönetimlerden destek sağlanmalı.   Aile Hekimliğinde hasta muayenesi için Kamu Hizmet Standartlarında Hasta muayenesi 15 dakika olarak belirlenmiştir. Muayene süresinin 10 dakikaya düşürülmesi 65 yaş ve altına Covid aşı randevusu verildiğinde ASM’lerde birikimler yaşanacağından bulaş riski artacaktır. Bu nedenle eskisi gibi hastalara muayene için 15 dakika ara ile randevu verilmelidir.  Covid aşılarının 65 yaş altı vatandaşımıza uygulanmasına başlandığında ASM aşırı bir yoğunluk yaşanacağından Aile Sağlığı Merkezlerinin fiziki şartları yoğunluğu  kaldırması mümkün olmayacaktır. Bu nedenle ASM de beklemelerden dolayı oluşacak yığılmaların ve bulaş riskinin azaltılabilmesi için, A- Aşılama oranlarının hızla arttırılabilmesi, B- Tedarik süreçlerinin sıkıntısız olabilmesi, C- Covid- 19 aşıları için her İlçede Aşılama Merkezleri Kurulmalı. (Aşılama merkezleri olarak; Kültür Merkezleri, okullar, Kapalı spor salonları kullanılabilir.)   Bağışıklığın (aşılamanın)  en kısa zamanda tamamlanabilmesi için işyerleri fabrika gibi organize sanayi bölgelerinde aşılama merkezleri oluşturulmalı.  Aşı olanlarda gelişebilecek alerjik reaksiyonlara karşı aşılama merkezlerinde ambulans bulundurulmalı.  İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde Pandemi aşı koordinasyon komisyonu kurulmalı Aşılama işini bu komisyon takip etmeli. Vatandaşları aşılar hakkında komisyon tarafında bilgilendirilmeli.    Sağlık çalışanlarına Covid aşısı hakkında bilgi ve eğitimi verilmeden aşı yapma zorunluluğu verilmiştir. Aşı yapacaklara hızlandırılmış eğitim verilmeli. Aşılamada aktif rol oynayan sağlık personeline kişisel koruyucu ve tıbbi malzeme desteği sağlanmalı.  Vatandaşların randevu ve aşılama planı konusunda bilgilendirilmesi amacı ile kamu spotları yapılmalı.  Elektronik kayıt işleminde Aşılama uygulamasının geliştirilerek kullanılır hale getirilmeli, AHBS programına entegre edilmeli ve entegre edilemiyorsa ASM bir cep telefonu verilmesi. Tek Birimli olan Aile Sağlığı Merkezinde personel eksikliği veya yetersizliği var ise İl Sağlık Müdürlüğünce personel desteği sağlanmalı. Aşı olacaklardan aşı onay formu zorunlu olmalı. Covid aşısı olmak için özel sağlık kuruluşlarına müracaat eden vatandaşlar dan  muayene ücreti alabilmek için polikliniklere yönlendiriliyor ve kişiden ücreti talep ediliyor. Daha sonra Covid aşısı yapılıyor. Bu konuda özel hastanelerin uyarılması. Vatandaşların 182’ye ulaşıp randevu almasında sıkıntılar yaşanıyor, aşı randevu ve bilgi alma konusunda Covid danışma merkezlerinin aktif hale getirilmesi ve bu konularda yardımcı olabilecek yapıya dönüştürülmeleri sağlanmalıdır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türk Sağlık Sen’den aşı önerisi….

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Bölge Haber - Yeni Nesil Objektif Haber Platformu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!