Sağlık, İSU’yu anlattı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Zekice Değişim

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İSU Genel Müdürü Ali Sağlık, 2004-2020 yıllarında bugün Gebze Osman Hamdibey Konferans Salonu’nda düzenlediği basın toplantısında ilçeye     gölet, içme suyu ve atıksu arıtma tesisi, içme suyu, atıksu ve yağmur suyu hatları ile dere ıslahları  yapıldığını söyledi.  Sağlık,

İSU Genel Müdürü Ali Sağlık, Gebze’de 16 yıllık yapılan çalışmaları değerlendirdiği toplantıda, “Arızalarla ilgili ekiplerimiz çalışmalarını sürdürüyor. Geleceğe dönük Gebze’nin planlamasında bir sıkıntı olmaz” diye konuştu.

İSU Genel Müdürü Ali Sağlık, Gebze Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi’nde Gebze’de 2004’ten 2020 yılına kadar yapılan yatırımları anlatmak üzere bir basın toplantısı düzenledi. Düzenlenen toplantıya İSU Genel Müdürü Ali Sağlık’ın yanı sıra; Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanvekili Yaşar Çakmak, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, MHP Gebze İlçe Başkanı Serkan Kural ve muhtarlar katıldı. İSU Genel Müdürü Ali Sağlık gerçekleştirilen toplantıda şu ifadelere yer verdi; “Gebze nüfus yoğunluğu olarak en büyük ilçemiz. Bin 390 kilometre içme suyu, 91 kilometre yağmur suyu hattı var. Gebze’de bir tane atık su arıtma tesisimiz var. Bölgede de Gebze’ye hitap eden 4 atıksu arıtma tesisi bulunuyor. 2004’ten bu yana Gebze’de 6 milyon 267 bin TL yatırım tutarında çeşitli çaplarda 119 bin 961 metre içme suyu hattı yapımı tamamlandı. 15 bin metreküplük günlük içmesuyu arıtma kapasiteli Balçık Atık su Artıma Tesisi yapıldı. 2007 ile 2020 yılları arasında Gebze’ye 14 yeni depo yapıldı. 2004’ten bu yana Gebze’de 596 kilometre içme suyu hattı yapıldı buna da 135 milyon TL para harcandı. Gebze’deki içme suyu hatlarının yüzde 42’si 43’ü bu dönemde yapıldı.

“596 KİLOMETRELİK KANALİZASYON HATTI YAPILDI”

Gebze’de atık su konusunda da çalışmalar sürdürüyoruz. İçme suyu yaptığımız her yerde kanalizasyon çalışmalarını da gerçekleştirdik. 2015 yılında muhtelif yerlere fosseptik inşaatı gerçekleştirdik. 29,5 kilometrelik, Gebze Kuzey Bölgesi Kanalizasyon Kollektör Hatlarını tamamladık. 2004’ten bu yana Gebze’ye 596 kilometrelik kanalizasyon hattı yapıldı ve 249 milyon TL para harcandı. Gebze’nin kanalizasyon hattının yüzde 70’i 2004-2020 döneminde yenilendi. Yine 2004-2020 yılları arasında Gebze’de 86 kilometre yağmursuyu hattı inşaatı gerçekleştirildi. 12,74 kilometre dere ıslahı yapıldı ve bunlara 74 milyon para harcandı. Gebze’de çıkan çamurun bertarafı için tesis kuruldu. İSU’nun Gebze’de 2004-2020 yılları arasında 441 milyon TL’lik altyapı yatırımı yaptığımızı görüyoruz. İhtiyaç duyulan bütün bölgelerde çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bizim için ilçelerin adı önemli değil, önemli olan insanların yaşadığı sıkıntılar. Biz 12 ilçedeki talepleri masaya yatırıp bir yatırım programı hazırlıyoruz. Gebze’de 20.8 kilometre CTP hat bulunmakta. 20.8 kilometrenin büyük çoğunluğu 1200’lük ana taşıyıcı hat. Bu hat Mimar Sinan, Gaziler, İnönü ve Güzeller Mahalle’lerinden geçiyor. Bu hatlarda ilk arıza 2006 yılında gerçekleşmiş. 2006 ve 2020 yılları arasında 15 arıza yaşandı ve burada en fazla sıkıntı İnönü Mahallesi’nde yaşandı.

Bu boruların değişimi konuşu çeşitli yıllarda İSU’nun gündemine geldi. Bir boruyu siz sahaya serdiğinizde 50-60 yıl sıkıntı yaşamamanız gerek. 2019 yılına gelindiğinde Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’a bu durumu anlattık, ‘Gebze’de bir sıkıntı var ve karar vermemiz gerekiyor’ dedik ve kendisi Gebze Belediye Başkanı’mızla görüşün projeyi oluşturun dedi. Son yaşanan arızada 20 evde, 10 araçta, 6-7 iş yerinde su girişleri oldu. Bütün evlerin hasar tespiti yapıldı. Kendilerine zararı ödendi. Arızanın en yoğun olduğu bölgede çalışmalara 2020 yılının başında başladık ve pandemi sürecine girildiğinde de bitirmiştik ancak pandemi dönemi dolayısıyla bağlantılarını gerçekleştiremedik. Arızanın yaşandığı gün 96 kişilik ekiple 52 araçla sahada yer aldık. 6 farklı noktada çelik boru bağlantısı gerçekleştirildi. 5.4 milyon liraya yeni hat deplase edildi ve 15 arızanın 9’unun gerçekleştiği hat devre dışı bırakıldı. Gençlik Caddesi üzerinde deplase hattı imalatı gerçekleştiriliyor. Bu da tamamlandığında arızaların olduğu kısımların yüzde 95’i devre dışı kalacak. Bu arızanın bu kadar uzun sürmesi çelik boru hatları ile CTP hatlarında yapılan eşzamanlı çalışmaydı. Biz sıkıntı yarattığımız Gebzeli vatandaşlarımızdan özür diliyoruz.  Su kesintisinin hiç olmaması lazım ama neticede sizin koyduğunuz bir malzemenin ömrü var. Biz isteriz ki su hiç kesilmesin. Biz işimizi doğru yapmalıyız, bunun gayretindeyiz ancak su kesintisi yaşanıyor. İSU bir devlet kurumu ve biz de o devletin memurlarıyız. Bu görevde olduğumuz sürece elimizden geldiği sürece görevimizi yapacağız. Arızalarla ilgili ekiplerimiz çalışmalarını sürdürüyor. Geleceğe dönük Gebze’nin planlamasında bir sıkıntı olmaz. Yaptığımız yatırımlar en az 50-60 yıl boyunca sağlıklı bir şekilde hizmet vermeli. Gebze’nin bir tane deposu var. Bütün şehir buradan besleniyor. O yüzden oradaki deponun yanına 20 bin tonluk yeni bir depo yapıldı. 25 bin tonluk Tavşancıl’a yeni depo yapılacak. Gebze’nin dezavantajını bertaraf etmek için çalışıyoruz.” Diye konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sağlık, İSU’yu anlattı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Bölge Haber - Yeni Nesil Objektif Haber Platformu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!