Kocaeli Valiliği’nden karantina duyurusu

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Zekice Değişim
Son zamanlarda karantinaya alınan kişilerin karantinada olmaması üzerine İçişleri Bakanlığı’nın Genelgesi ile KOcaeli Valiliği tarafından yeni yasal düzenleme getirildi. KOcaeli Valiliği İl Hıfzısıhha Kurulu’nun kararı ile karantina ihlallerinde adli suç duyurusu yani ceza davası açılabilecek. İşte Kocaeli  Valiliği tarafından yapılan o basın açıklaması:
“İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 30.07.2020 tarih ve 12682 sayılı Genelgesi gereği çıkartılan 2020/94 sayılı İl Umumi Hıfzıssıhha Kurul Kararımız ile evde izolasyona alınan koronavirüs tanılı ya da temaslısı kişilerin Sağlık Bakanlığınca belirlenen izolasyon koşullarına uymalarının sağlanması amacıyla “İl/İlçe Filyasyon Çalışmaları Takip Kurulları” oluşturulmuş, 14.08.2020 tarih ve 13180 sayılı Genelge gereği çıkartılan 2020/101 sayılı İl Umumi Hıfzıssıhha Kurul Kararımız ile salgınla mücadelede alınan tedbirlerin sahada etkin bir şekilde uygulanmasını sağlamak amacıyla kurulan İl/İlçe Salgın Denetim Merkezleri bünyesinde Mahalle Denetim Ekipleri teşkil edilmiş,11.09.2020 tarih ve 14810 sayılı Genelge gereği çıkartılan 2020/105 sayılı İl Umumi Hıfzıssıhha Kurul Kararımız ile de izolasyon koşullarını ihlal eden ya da izolasyon koşullarını sağlama imkanı olmayan kişilerin izolasyon süreçlerinin Valiliklerce tahsis edilen yurt/pansiyonlarda tamamlatılmasına karar verilmişti.
Gelinen aşamada koronavirüs tanısı konulan hastalarımızın temaslılarına ilişkin olarak bazı durumlarda eksik bilgi (ekonomik kaygılarla özel sektörde çalışan temaslı kişiler hakkında doğru bilgi verilmemesi) verdikleri; bazı durumlarda ise gerçekte temaslı olmayan kişilerin (temasta olunmadığı halde farklı sebeplerle kamu personelinin temaslı olarak bildirilmesi) temaslı kişiler olarak bildirdikleri tespit edilmiştir.
Salgınla mücadelenin en önemli unsurlarından birisi olan “filyasyon” çalışmalarının sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için tanı konulmuş kişilerin yakın dönemde temaslı oldukları kişiler hakkında en doğru bilgiyi eksiksiz şekilde vermeleri son derece önem taşımaktadır.
Bilindiği üzere Türk Ceza Kanununun 206. maddesi ile “bir resmi belgeyi düzenlemek yetkisine sahip olan kamu görevlisine yalan beyanda bulunan kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılacağı” hükme bağlanmıştır. Salgınla mücadelede temel Kanun olan 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27. maddesinde ise İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurullarının halk sağlığını korumak amacıyla hastalığın ortadan kaldırılmasına yönelik önlemlerin uygulanmasını sağlayacağı hüküm altına alınmıştır.
İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 24.09.2020 tarih ve 15684 sayılı “Temaslıların Doğru Bildirilmemesi” konulu Genelgesi gereği, ilimizde alınması gereken tedbirleri değerlendirmek üzere,  Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27. ve 72. maddeleri uyarınca 24.09.2020 tarihinde Sayın Valimiz Seddar YAVUZ başkanlığında yapılan 2020/108 sayılı kurul toplantımızda konu ile ilgili aşağıdaki kararlar alınmıştır;KARARLAR:

1.    Koronavirüs tanılı hastalar tarafından temaslı kişiler hakkında yapılan eksik veya yanıltıcı veya gerçeğe aykırı beyanlara/bildirimlere ilişkin olarak, bu tür eylemler içerisinde bulunanlar hakkında Türk Ceza Kanununun 206. maddesi gereğince işlem tesis edilmesine,
Kaymakamlarca uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine, gerçeğe aykırı, eksik, yanıltıcı beyanların tespit edilmesi durumunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesine ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 206. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, oy birliği ile karar verildi.”
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kocaeli Valiliği’nden karantina duyurusu

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Bölge Haber - Yeni Nesil Objektif Haber Platformu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!