CHP Gebze İlçe Kadın KOlları Başkanı Yaşa Erdoğan’dan 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Dünya Kadın HAkları Günü ile ilgili açıklama yaptı. İşte o açıklama: “Genç Cumhuriyetimiz birçok dünya ülkesinden önce 1930 yılından itibaren çıkarılan bir dizi yasa ile önce Belediye seçimlerine katılma, sonra köylerde Muhtar olma, ihtiyar heyetlerine seçilme hakkı tanınan kadınlara 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Gününde 1934 yılında Anayasa ve Seçim Kanunu’nun da yapılan yasa değişikliği ile Milletvekilliği seçilme hakkı vererek Dünya ülkelerine örnek ve öncü olmuştur. Hal böyle iken bu gün kadınlarımız Dünya ülkeleri ölçeğinde hakları ve ülkeyi yöneten zihniyetin ayrımcılık politikaları sayesinde bu öncü rolünü yitirerek kadınımız dezavantajlı kesimler durumuna düşürülmüştür. Her türlü olumsuz koşullara rağmen; aile yapımızın temel bireyi, toplumsal hayatımızın güçlü bağlayıcısı olan kadınlarımız aklı, şefkati, duyarlılığı ve fedakarlığı ile her alanda çağdaş, aydın, eğitimli nesillerin mimarı olmaya devam edecektir. Bu duygu ve düşüncelerle her türlü baskı ve şiddetin yok olduğu güvenli yarınlarımızın var olması umudumuzla ülkemizdeki Kadının Seçme ve Seçilme Hakkı’nın 86 yılında ayrımsız tüm kadınlarımızın “5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü”nü Kutluyorum”
Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin
Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.Benzer Haberler
![İnternette Sansüre Hayır Demek, Yalan ve Manipülatif Habere de hayır demektir.](https://bolgehaber.com.tr/wp-content/uploads/2023/11/arkaplan-giris-sag.png)
Basın Özgürlüğünü Destekliyoruz!
Sansüre HAYIR!
![Sosyal Medya Ile Daha Fazla Kitleye Hitap Edin 2 11](https://bolgehaber.com.tr/wp-content/uploads/2023/11/sosyal-medya-ile-daha-fazla-kitleye-hitap-edin-2-11.png)
İlginizi Çekebilir
Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!
Tekrar deneyiniz.