Çınarlı Camii’ne pergola sistemi kurdu « Bölge Haber Gazetesi

1 Temmuz 2022 - 05:50

Çınarlı Camii’ne pergola sistemi kurdu

Çınarlı Camii’ne pergola sistemi kurdu
Son Güncelleme :

24 Ocak 2022 - 8:21

103 views

Büyükşehir, İzmit Çınarlı Camii’nin bahçesine, vatandaşların ibadet ederken olumsuz hava şartlarından etkilenmemesi için açılır kapanır pergola sistemi kurdu

Cami cemaati Başkan Büyükakın’a teşekkür etti;

Büyükşehir, Çınarlı Camii’ne pergola sistemi kurdu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kentin simgelerinden biri olma özelliğini taşıyan ve Baç Çınarlı Camii olarak bilinen tarihi Urgancı Ahmet Çelebi Camii’nin bahçesine, özellikle cuma ve cenaze namazlarında vatandaşların kar ve yağmur ile aşırı sıcaklardan etkilenmemesi için taşınabilir (tekerlekli), otomatik açılır kapanır pergola (gölgelik) sistemi kurdu. Büyükşehir, kırsal mahalleler başta olmak üzere, vatandaşların ortak kullanım alanı camilerin bakım ve onarım çalışmalarını sürdürüyor, eksiklerini ve malzeme ihtiyaçlarını imkanlar çerçevesinde gidererek, güzel bir görünüme kavuşturuyor.

VATANDAŞLAR RAHATÇA İBADETLERİNİ YAPABİLECEK

Bu kapsamda, 2017 yılında hasarlı olduğu için yıkılan ve tarihi dokusu korunarak yeniden inşa edilerek ibadete açılan İzmit ilçesindeki Çınarlı Camii’ne, cemaatin ve cami derneğinin talebi üzerine, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nce kurulan açılır kapanır pergola sistemi, kullanılmaya başlandı.

Talep üzerine, Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı Kırsal Hizmetler Şube Müdürlüğü ekiplerince camide yapılan keşif çalışmasının ardından, özellikle cuma ve cenaze namazlarında vatandaşların kar ve yağmur ile aşırı sıcaklardan olumsuz etkilenmemesi amacıyla caminin tarihi estetiğine ve dokusuna uygun, açılır kapanır pergola (gölgelik) sistemi kuruldu.

GECE AYDINLATMA SİSTEMİ

Caminin bahçesine konulan her biri 5,5 metre uzunluğundaki taşınabilir, rüzgara dayanıklı, motorlu, çift yönlü açılır 2 adet pergola sistemi, aydınlatma sistemiyle tarihi camiye ayrı bir hava ve güzellik kattı. Açıldığında caminin bahçesinin 66 metrekarelik alanını kaplayan sistem sayesinde vatandaşlar, olumsuz hava şartlarından etkilenmeden namazlarını eda edebilecek. Cami cemaati, önemli bir eksiği tamamladığı için Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’a teşekkür etti. Öte yandan, Çınarlı Camii’nin eksik olan sundurması, cami cemaatinin isteği üzerine, Başkan Büyükakın’ın talimatıyla, daha önce Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nce yapılmıştı. Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığınca, caminin tarihi dokusuna uygun ahşap malzeme kullanılarak tasarlanan, krom kaplama kubbeli sundurma, cami cemaatinin de beğenisini toplamıştı.

“CAMİMİZİN ÖNEMLİ BİR EKSİĞİ GİDERİLDİ”

Çınarlı Camii Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkan Yardımcısı İsmail Kaplan, desteğinden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’a teşekkür etti. Caminin, 1938 ve 1967’de iki defa yangın geçirdiğini belirten Kaplan, “Zamanla hasarlı hale gelen caminin yıkılıp yeniden yapılması için Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne müracaatta bulunduk. Sağ olsunlar, bize yardımcı oldular. Çok güzel bir cami kazandırdılar. Camimiz, merkezi bir yerde olduğu için kalabalık bir cemaatimiz var. Camimizde aynı anda 1350 kişi ibadet edebiliyor. Camimizin bahçesine, cemaatimizin yağmurlu, karlı ve güneşli havalarda korunması için neler yapılabilir diye düşündük. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne tente temin edilmesi için talepte bulunduk.  Muhtarlıklar Dairesi Başkanlığı Kırsal Hizmetler Şube Müdürlüğünden teknik ekipler geldi, burada incelemede bulundu.” diye konuştu.

“CAMİMİZİN TARİHİ DOKUSUNA UYGUN ŞAHANE BİR HİZMET”

Yapılan keşif sonucunda, Büyükşehir Belediyesi’nin, caminin tarihi yapısına ve dokusuna uygun bir sistem kazandırdığını vurgulayan Kaplan, şunları kaydetti: “Tentelerimiz taşınabilir, kumandalı ve düğmeye bastığımızda aynı anda açılıyor. Tek tek de açılabiliyor. Çok güzel oldu. Cemaatimiz çok beğendi. Tahir Başkanımız, cemaatimizin takdirini kazandı. Sistemin ışıklandırması var. Akşamları, aydınlatmalar sayesinde çok güzel, şahane bir görüntü oluşturuyor. Cemaatimizin, özellikle cuma ve cenaze namazlarında yağıştan ve güneşten korunması için çok önemli bir eksiği eksik giderilmiş oldu Tahir Büyükakın Başkanımız bize çok güzel bir eser bıraktı. Cami derneği ve cemaati adına kendisine ve emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Allah ondan razı olsun.”

“DAHA ÖNCE SUNDURMA YAPILDI”

Dernek başkan yardımcısı İsmail Kaplan, daha önce Büyükşehir Belediyesince, musalla taşının olduğu yere ahşaptan, üzerinden krom kaplama kubbesi bulunan sundurma yapıldığını da anımsatarak, “Başkanımızın talimatıyla Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı tarafından tarihi dokuya uygun güzel bir sundurma yapıldığı için, ayrıca teşekkür ediyorum.” ifadesini kullandı. Cami cemaatinden 65 yaşındaki Hasan Özgen de çocukluğundan beri camiye gidip geldiğini dile getirerek, “Büyükşehir Belediyemizin camimize yapmış olduğu desteklerinden dolayı çok memnunuz. İzmit’in en güzel camisine yakışan bir hizmet oldu. Tahir Başkanımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

YORUM YAP

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments