Assan Alüminyum’dan Biyoçeşitlilik Projesi

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Zekice Değişim

Assan Alüminyum, türü tehlike altında olan ‘Amsonia orientalis-Mavi yıldız’ bitkisini doğaya kazandırdı

Yassı alüminyum sektörünün dünyadaki en önemli üreticileri arasında yer alan Assan Alüminyum, Türkiye’de Uluabat Gölü, İstanbul Menekşe Deresi ve Balıkesir Hıdırlık Tepe’de bulunan ve dünyanın başka hiçbir bölgesinde doğal olarak bulunmayan endemik ‘Amsonia orientalis’ bitkisinin laboratuvar ortamında çoğaltılarak doğaya kazandırılmasını sağladı.

Kibar Holding çatısı altında faaliyet gösteren ve yassı alüminyum sektörünün dünyadaki en önemli üreticileri arasında yer alan Assan Alüminyum, sürdürülebilirlik ekseninde oluşturduğu projelere devam ediyor. Kurumsal sosyal sorumluluk kapsamında Kocaeli Üniversitesi Biyoloji Bölümü ile iş birliği yaparak biyoçeşitlilik projesine imza atan Assan Alüminyum, Türkiye’de Uluabat Gölü, İstanbul Menekşe Deresi ve Balıkesir Hıdırlık Tepe’de bulunan, Yunanistan’da yüksek olasılıkla nesli tükenmiş olan ve dünyanın başka hiçbir bölgesinde doğal olarak bulunmayan endemik ‘Amsonia orientalis’ bitkisinin laboratuvar ortamında çoğaltılarak doğaya kazandırılmasını sağladı. Avrupa Konseyi tarafından 2002 yılında ‘Florada kesinlikle korunması gereken türler’ arasında gösterilen bitki, peyzaj amaçlı kullanılmasına ek olarak içerdiği anti-kanser ve anti-oksidan özellikli doğal bileşenler ve anti-mikrobiyal potansiyeli sayesinde ilaç endüstrisinde de kullanılabilme potansiyeline sahiptir.

Assan Alüminyum Genel Müdürü Göksal Güngör, “Güvenilirlik, esneklik, yenilikçilik ve sürdürülebilirlik değerlerimiz ışığında hem ülke ekonomimize katma değer yaratmaya hem de dünyamıza ve çevremize karşı sorumluluklarımızı yerine getirmeye devam ediyoruz. Sürdürülebilirlik şirketimizin en önemli gündem maddesi. Tüm üretim faaliyetlerimizi sürdürülebilirlik ilkeleri doğrultusunda gerçekleştiriyor, geri dönüşümü yüzde 100 oranında mümkün olan alüminyumun bu özelliğinden maksimum derecede faydalanıyoruz. Öte yandan ürettiğimiz projelerle de gelecek nesillere daha yaşanılası bir dünya bırakmak için çaba gösteriyoruz. Son olarak Kocaeli Üniversitesi ile gerçekleştirdiğimiz iş birliğiyle nesli tükenme tehlikesinde olan ‘Amsonia orientalis’ bitkisinin laboratuvar ortamında çoğaltılarak doğada uygun yerlere tekrar kazandırılması için üretilen projenin çıktılarını aldık. Ülkemizde Mavi Yıldız, Doğu Razyası, Avrupa Mavi Yıldızı isimleriyle de bilinen, Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) tarafından yayınlanan kırmızı listede yer alan, ayrıca Avrupa Konseyi’nin 2002’de ‘Florada kesinlikle korunması gereken türler’den ilan edilen bitki, yaklaşık 8 aylık çalışma sonucu yeniden doğaya kazandırıldı. Kocaeli Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nün Assan Alüminyum iş birliğiyle imza attığı bu proje üniversite sanayi iş birlikleri arasında kapsamı bakımından ilk ve öncül nitelik taşıyor. Ayrıca bu yıl 5 Haziran Dünya Günü’nün tüm dünyanın bu konuda farkındalık kazanması için biyoçeşitlilik temasıyla kutlanması sevindirici bir gelişme oldu. Sürdürülebilirlik vizyonumuz sayesinde yıl içinde yaptığımız çalışmalarla bu anlamlı gün ve amaca katkı sağlamış olduk” açıklamasında bulundu.

Assan Alüminyum hakkında

1988 yılında Kibar Holding bünyesinde kurulan Assan Alüminyum, bugün İstanbul Tuzla ve Kocaeli Dilovası tesislerindeki yıllık 300 bin ton kurulu kapasitesiyle, Türkiye’nin yassı alüminyum sektöründe açık ara lider kuruluşu konumunda bulunuyor. 1500’ü aşkın çalışanıyla rulo, levha, folyo ve boyalı rulo ürünleri ile ambalaj, distribütör, inşaat, dayanıklı tüketim, otomotiv ve ısıtma-soğutma gibi çok çeşitli sektörlere hizmet veren Assan Alüminyum, 100 bin tona ulaşan alüminyum folyo üretim kapasitesiyle ise Avrupa’nın en büyük üç üreticisinden biri konumunda. Satışlarının yaklaşık yüzde 80’ini ihraç eden şirket, İSO’nun Türkiye’nin en büyük ilk 500 sanayi şirketi sıralamasında 32. sırada bulunuyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Assan Alüminyum’dan Biyoçeşitlilik Projesi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Bölge Haber - Yeni Nesil Objektif Haber Platformu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!