Yeni yılı Kars Kazı ile karşılayın « Bölge Haber Gazetesi

5 Temmuz 2022 - 05:51

Yeni yılı Kars Kazı ile karşılayın

Yeni yılı Kars Kazı ile karşılayın
Son Güncelleme :

24 Aralık 2021 - 18:52

148 views

Yeni yıla girerken genelde hindi yenir ama bu yılsonu kaz yiyin, hem de hayırlı bir girişime vesile olursunuz. 

7 Cesur kadınla serhat şehrimiz Kars’ta yörenin kadınlarının emeğini değere dönüştürmek için kurulan yeni bir kooperatif var, 4K

4K yönetim kurulu başkan yardımcısı Ülker AKYOL ile bu yeni oluşumu konuştuk.
4K nedir?

Türkiyenin değişik illerinde yaşayan ancak kalbi Kars için atan 7 kadın girişimci öncülüğünde kurduğumuz ‘’4K Kars Kadınlarını Kalkındırma Kooperatifi’’ Kars Bakırcılar Çarşısında faaliyetlerine başladı. Amaç kadınların güçlerini birleştirerek sinerji oluşturmak, yerel ürünler üretip satışını yaparak girişimciliğe adım atmak.

Yönetim kurulumuz 5 kadından oluşmaktadır. Filiz KAYAŞ, Ülker AKYOL, Yıldız KILIÇ TUTAR, Figen KAYAŞ ASLAN ve Nuran KARAHAL.

Kars gibi zor bir coğrafyada istihdam sağlamak, üretim yapmak, ülke ekonomisine katkı sağlamak için birlikte mücadele edeceğiz, ailelerimizi ve şehrimizi kalkındıracağız.

Kars çevresinde yetişen 1615 bitkinin 71’i endemiktir. Bu bitkilerle elde edilmiş organik ürünlerimizi ekonomiye kazandırmak için tanıtım etkinlikleri düzenliyoruz.

Serhat şehri Kars’ı tanıtmak, Türkiye’deki 1 milyon karslı arasındaki bağları kuvvetlendirmek istiyoruz. Kars ilinde yaşayan 138bin kadın nüfusunun emeğini gerçek ekonomik değere çevirmek istiyoruz.

Neler yapıyoruz?

•İlde kaybolmaya yüz tutmuş Kafkas halısı, Terekeme kilimi, Karabağ kilimi tezgahlarını tekrar aktif hale getiriyoruz. •Kars’ın simgesi olan kaşar, gravyer, çeçil, bal, tereyağı, sade yağ, erişte ve birçok ürünü doğal yöntemlerle üretmeye başladık. •Kete, lavaş, Iğdır kayısısından, Kağızman eriğinden marmelat, kavlıca buğdayından bulgur, un ve iplere asılarak kurutulan erişte yapıyoruz. •Coğrafi işaret tescilli Kars kazı üretiyoruz. •Yeni başladığımız bu girişime katılan üretici ve hizmet erbabı kadınlarımızı SGK güvencesine alıyoruz. Hali hazırda 4 olan sgklı kadınlarınızın sayısını yüzlere binlere çıkarmak istiyoruz.  

Amacımız; girişimci köylü kadınlar

Kadın güçlüyse toplum güçlü olur, kadın eğitimliyse toplum medeniyeti yüksek olur, kadın elinin değdiği her iş düzgün olur, tertipli olur, bereketli olur.

Biz kadınları güçlendirmek, eğitmek ve girişimci olmalarını sağlamak için bir yola çıktık, bir başlangıç yaptık bir kooperatif kurduk, inşallah başaracağız.

Çok kültürlü Kocaeli’nde bu yolda kendimizi daha güçlü hissetmek, kadın emeğine değer veren ve bu oluşumda desteğini hissetmek istediğimiz herkesi 25 Aralık 2021 Cumartesi günü ‘’ Kaz Gecesi’’ etkinliğimize çağırıyoruz.

Kaz Gecesinde Sizi Neler bekliyor.

Öncelikle meşhur Kars Kazı var, yanında kavlıca bulguru ve yeşil salata

Kars’tan gelmiş çeçil peyniri ve lavaş

Kars ketesi ve meşrubat

Yörenin sanatçısı Uğur AKÇAY, bir müzik ziyafeti verecek, yediğiniz kazları, keteleri sindirmek için meydanda limitsiz oyun var.

O gece 4K Karslı kadınlarımızın el emeği organik Kars ürünleri de kooperatife destek için açılacak olan stantta satılacak.

Bunlar; Kaz eti, eski kaşar, gravyer, kete, lavaş, kavlıca bulguru, kavlıca unu, çeçil peyniri, tereyağı, sade yağ, evelik otu, Iğdır kayısısından marmelat, Kağızman eriğinden marmelat, Kars eriştesi, kurutulmuş hangel hamuru.

Son olarak yer ve fiyat bilgisini paylaşalım

Kaz gecemizi 25 Aralık 2021 Cumartesi akşamı saat 18:30 da gerçekleştireceğiz. Yukarıda bahsettiğimiz bütün yemek ve eğlencenin fiyatı 150₺. İlave olarak organik Kars ürünleri satışa sunulacak. Buradan elde edilecek gelir kooperatifimize gelir olacak. 

Etkinlik adresimiz; Mamikler Düğün Sarayı Çenedağ Mahallesi Kurnaz S. No: 5/7  Derince Kocaeli.

YORUM YAP

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments