VİP’ten "sendikalı Işçileri çıkardılar" *-* Bölge Haber Gazetesi *-*Bölge Haber Gazetesi

26 Temmuz 2021 - 17:22

VİP’ten “sendikalı işçileri çıkardılar”

reklam
VİP’ten “sendikalı işçileri çıkardılar”
Son Güncelleme :

16 Eylül 2019 - 9:52

reklam

İddialara göre 15 işçi “sendikalı olduğu gerekçesiyle” işten atıldı.

Darıca’da bulunan VİP Giyim’de DERİTEKS sendikasına üye olduğu gerekçesiyle işten atıldığı iddia edilen 15 işçi hafta sonu basın açıklaması yaparak karaı protesto etti.

 

Darıca VİP önündeki basın açıklamasına  TÜMTİS, Petrol-İş, Koop-İş, Türk Metal, Tekgıda-İş, Basın-İş sendikalarının yöneticileri ile EYT Derneği üyeleri, Emek Partisi ile EHP yöneticileri ve temsilcileri de katıldı.  DERİTEKS Genel Başkanı Musa Servi, sendikalaşmanın anayasal hak olduğunu savunurken işçilerin sendikalı olduğu gerekçesiyle işlerinin son verilmesinin hukuka aykırı olduğunu ve ilgili firmanın bu kararından vazgeçmesi gerektiğini savundu: “VİP Giyim’de çalışan işçi arkadaşlarımız yaşadıkları çeşitli sorunların çözümü için de doğru yöntemi görmüş, anayasal hakları olan örgütlü ve sendikalı çalışma haklarını kullanarak sendikamıza üye olmayı seçmişlerdir. VİP Giyim yetkilileri ise işçilerin anayasal haklarını kullandıklarını öğrendiği işçilerin yasal haklarına saygı duymak bir yana sendikal faaliyetleri saldırganlaşarak engellemeye çalışmıştır. Fabrikada adeta sendikaya yönelik bir cadı avı başlatılmış ve sendikal faaliyetleri yürüten öncü işçileri ve üyelerimizi tespit ederek 15 üyemizi işten çıkarmıştır”

“SENDİKALAŞMAK HAKTIR İŞVERENİN KARARI SUÇTUR”

Sendikalaşma hakkının Anayasal bir hak olduğunu ve Vip Giyim yetkililerinin bu hakkı engelleyerek Anayasal suç işlediğini ileri süren  Servi, şöyle konuştu: “Yaşanan sorunlar sadece sendika karşıtlığı ile kalmamış, çalışanların en mahrem ve kendi dışında en yakını tarafından bilinmesin bile çok ciddi olumsuz sonuçlar doğuracak olan kişiye özel e-devlet şifrelerini isteyerek sendika üyeliklerini tespit etmeye çalışmış, üyeliklerini tespit ettiği 60’ın üzerinde üyemizi istifa ettirerek saldırgan tavrını tırmandırmış, yıllarca kendine değer üreten işçilerinin insani ve kişisel hassasiyetlerini de hiçe sayarak, işçilerine gösterdiği değerin ne düzeyde olduğunu ispatlamıştır. Ayrıca bu uygulamayı doğru bulmayan üye olup, olmadığını bilmediği tüm işçileri ‘vermiyorsa kesin sendika üyesidir’ mantığı ile işten çıkarmıştır. İşçilerin e-devlet şifrelerinin istenip sendika üyeliklerinin kontrol edilmek istenmesi ‘Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’ kapsamında suçtur. Bu suçla birlikte işveren çıkarılan işçilerin yerine yabancı uyruklu işçileri kayıt dışı olarak çalıştırarak ve işçilere çıkışlarını imzalatmak isterken sendikal dava açma haklarını da engellemeye çalışarak suç işlemeye de son sürat devam etmiştir.”

Servi, VİP Giyim yetkililerini anasayal haklarına uymaya davet ettiklerini belirterek basın açıklamasını tamamladı. Açıklamadan sonra grup sessizce dağıldı.

 

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam