Verimlilik Yarışmasında Ödüller Sahiplerini Buldu « Bölge Haber Gazetesi

25 Mayıs 2022 - 13:18

Verimlilik Yarışmasında Ödüller Sahiplerini Buldu

Verimlilik Yarışmasında Ödüller Sahiplerini Buldu
Son Güncelleme :

18 Aralık 2021 - 18:11

96 views

Verimlilik Yarışmasında Ödüller Sahiplerini Buldu

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürlüğünün koordinesinde; sanayimizin rekabet gücünü ve verimliliği artırmak, yeni projelerin teşvik edilmesini sağlamak amacıyla düzenlenen 2021 Verimlilik Proje Ödülleri ve TEVMOT Projesi plaket takdim töreninde ödüller sahiplerini buldu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank’ın teşrifleri ve Vali Seddar Yavuz’un katılımlarıyla Bilişim Vadisi’nde gerçekleştirilen törene; Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı M. Fatih Kaçır, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Sayın Muhsin Dere, Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci, Deniz Eğitim-Öğretim ve Garnizon Komutanı Tümamiral Ayhan Gedik,  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz,  İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu,   Bilişim Vadisi Genel Müdürü Serdar İbrahimcioğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürü Prof. Dr. İlker Murat Ar, kurum müdürleri, sanayici ve iş adamları, Oda Başkanları,  STK temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürü Prof. Dr. İlker Murat Ar’ın açılış ve selamlama konuşmalarıyla devam etti.

468 Proje Başvurusu Aldık

Selamlama ile konuşmalarına başlayan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank: “2014 yılından beri gerçekleştirdiğimiz Verimlilik Proje Ödülleri Töreni’ne, geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle ara vermek zorunda kalmıştık. Bu sene hamdolsun, daha yüksek katılımla, daha güçlü bir şekilde kaldığımız yerden devam ediyoruz. Proje ödülleri için bu yıl 53 farklı ilden 279 büyük ölçekli, 77 orta ölçekli, 51 mikro ve küçük ölçekli ve 61 kamu işletmesi olmak üzere toplam 468 proje başvurusu aldık. Ayrıca 60 ilden 288 bağımsız değerlendirici başvuru yaptı. Bu rakamlar yedincisini düzenlediğimiz Verimlilik Proje Ödülleri için bir rekordur.”

Pandeminin zorlayıcı etkisi olduğunu belirten Bakan Varank: “Firmalar pandemi ortamındaki belirsizliklere, inovatif ve verimlilik esaslı yaklaşımlarla cevap veriyorlar. Pandemide ortaya çıkan olağanüstü koşulları on-line kanallara geçerek, üretim süreçlerini dijitale ve otomasyona aktararak, operasyonel verimliliklerini artırarak aşıyorlar. İşte bugün, verimliliklerini artırmak amacıyla çok değerli projeler gerçekleştiren bu firmalara ödüllerini takdim edeceğiz.”

KOSGEB ile KOBİ’lerimize Önemli Destekler Sağladık

Enerji verimliliğininişletmelerin rekabetçiliğindeki en önemli hususlardan bir tanesi oldu diyen Sayın Varank: “Kısa adı TEVMOT olan, KOBİ’lerde Enerji Verimli Motorların Teşvik Edilmesi projesi ile önemli bir çalışma başlattık. 7 OSB’mizde faaliyet gösteren 33 KOBİ’nin kullandığı eski motorları yeni nesil verimli motorlarla değiştirdik. Bu işin maliyeti noktasında da KOSGEB ile KOBİ’lerimize önemli destekler sağladık. İşletme Geliştirme Desteği ile yeni alınan enerji verimli motorların maliyetinin yüzde 60’ını biz karşıladık. Eğer bu motorların yerli belgesi varsa sağladığımız desteği yüzde 75’e kadar çıkardık. Bu sayede şu ana kadar bin mega watt saatlik elektrik tasarrufu elde ettik. İşte bugün verimli motorlara geçerek bu tasarrufun gerçekleşmesini sağlayan firmalara da plaket takdimi yapacağız. Ben bu vesileyle bugün burada ödül alacak olan ve ülkemizin refahına verimlilik artışlarıyla katkıda bulunan tüm firmalarımızı tebrik ediyorum.”

Sanayimiz, Pandemi Sürecinde Tüm Dünyanın Dikkatini Çekti

Ülkemiz, her alanda çok büyük ilerlemeler kaydetti diyen Sayın Varank, bunların başında sanayi ve teknolojinin geldiğini belirterek şunları söyledi: “Son 19 yılda planlı sanayi altyapısından iş ve yatırım ortamına, Ar-Ge ve teknoloji ekosisteminden nitelikli insan kaynağına, KOBİ’ler ve girişimcilikten bölgesel kalkınmaya kadar birçok alanda akılcı ve etkili politikalar uyguladık. Yıllardır aşama aşama büyüyen sanayimiz, hamdolsun pandemi sürecinde tüm dünyanın dikkatini çekti, rüştünü ispat etti. İhracatımız, Cumhuriyet tarihinde ilk kez yıllık bazda 220 Milyar dolara ulaştı. Bu değerin yaklaşık yüzde 95’i de imalat sanayi ürünlerinden oluşuyor. Yani biz tarım ya da madencilik ürünleri ihraç etmiyoruz. Onlar da elbette kıymetli ama biz daha çok bilgi, teknoloji ve emeğin kullanıldığı, katma değerin olduğu sanayi ürünleri üretip satıyoruz. Ayrıca burada sadece bir “miktar” artışından bahsetmiyoruz, yapısal olarak da büyük bir dönüşüm var.”

İstihdam 4 Milyondan 4 Milyon 700 Bine Çıktı

Türkiye’nin dünyanın en büyük gazeteleri tarafından teknolojide Avrupa’nın yıldızı olarak nitelendirildiğini belirten Bakan Varank: “Tabi, gelişen sanayi ve teknoloji ekosistemimiz, ekonomimizin büyümesine de yüksek düzeyde katkı sağlıyor. Bakınız Türkiye’nin büyüme performansında en büyük pay sahiplerinden biri, son iki çeyrekte yüzde 40 ve yüzde 10 büyüyen sanayi sektörüdür. Ancak burada çok önemli olan bir başka husus daha var. Nedir o? Üretimdeki artış beraberinde istihdam da getiriyor. Pandeminin başından buyana sanayideki kayıtlı istihdam 4 milyondan 4 milyon 700 bine çıktı. Tam 700 bin kişilik bir artış.”

Ekonomimizin En Önemli Kahramanları Emekçilerimizdir

Asgari ücrete ilişkin görüşlerini de paylaşan Bakan Varank: “Üretim cephesindeki çeşitliliğimiz, kriz dönemlerindeki direncimiz, çalışkan ve üretken iş gücümüz, risk alabilen girişimcilerimiz Türkiye ekonomisinin bel kemiğidir. Ülkemiz ekonomisinin en önemli kahramanları da şüphesiz her sektörde alın teri akıtan emekçilerimizdir. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, her dönemde çalışanlarımızı enflasyona ezdirmemeyi şiar edindik. Elbette son dönemde yaşanan sıkıntılar karşısında çalışanlarımızın emeğini, ekmeğini, alın terini korumak temel sorumluluğumuzdu. Bu noktada dün sayın Cumhurbaşkanımızın ilan ettiği yeni asgari ücretin ben milletimiz ve emekçi kardeşlerimiz tarafından çok olumlu karşılandığını görüyorum. Yüzde 50 artış oranıyla bugüne kadar yapılmış en yüksek ücret artışını çalışanlarımıza sağlamış olduk. Tabi bu artışın işverenlerimiz üstündeki yükünü hafifleterek asgari ücretten gelir vergisi ve damga vergisini de kaldırdık. Böylece işverenimizi 450 liralık ilave bir yükten kurtarmış oluyoruz. Ben yeni asgari ücretin çalışan, işveren tüm kesimler için hayırlı olmasını diliyorum. Kur ve faiz meselesi üzerinden oluşan belirsizlik havasının dağılacağı bir döneme hızlıca gireceğiz. Bunu da yatırım, üretim, istihdam ve ihracat gündemini diri tutarak yapacağız.”

70 Milyon Lira Destek Sağladık

Bakan Varank: “Burada önemli olan üretim, istihdam ve ihracatta yakaladığımız bu olumlu gelişmelerin sürekliliğinin sağlanmasıdır. Bunun yolu da verimli üretim yöntemlerinin tüm ekonomimize yaygınlaşmasından geçiyor. İşte bu noktada yenilikçi ve sürdürülebilir bir gelişim hedefliyoruz ve tüm çalışmalarımızı bu hedefe göre dizayn ediyoruz. Milli Teknoloji Hamlesi Vizyonu ile daha verimli, daha dijital ve daha yeşil bir sanayi oluşturuyoruz. Üç aylık, yıllık ve ölçeğe göre olmak üzere verimlilik istatistikleri hazırlayarak, gelişmeleri sürekli takip ediyoruz. Kaynak verimliliği konusunu 2020 ve 2021 yılları için Kalkınma Ajanslarımızın da ana teması olarak belirlemiştik. Ajanslar, “üretirken de tüketirken de verimlilik” vurgusuyla çalışmalar yürütüyor. Firmaların, kaynak verimli bir yapıya dönüşmesini hedefleyen endüstriyel simbiyoz, temiz üretim, enerji verimliliği, yalın üretim gibi alanlardaki projelerine yaklaşık 70 milyon lira destek sağladık. Ayrıca AB desteğiyle, verimlilik alanında toplam bütçesi yaklaşık 6 milyon avro olan 2 proje gerçekleştirdik. Firmaların verimlilik literatürüne kolay erişimi için, Kasım ayında Dijital Verimlilik Kütüphanesini hizmete açtık. Bu kütüphanede 700’ü aşkın kitap ve yayın erişime açılmış durumda.”

Dijital Dönüşüm Rekabetçilikte Bir Kaldıraç Görevi Görecek

Buhar devrimi, elektrik devrimi ve otomasyon devrimi sırasında aksiyon almakta geç kalmıştık diyen Sayın Varank: “Eski ve verimsiz teknolojilerle yoluna devam eden sanayicimiz rekabetçiliğini kaybetmişti. Ancak bu kez, dijitalleşme devriminde adımlarımızı hızlı ve kararlı bir şekilde atarak, verimliliği en üst düzeye taşıyacağız. Dijital dönüşüm, sanayicimizin rekabetçiliğinde bir kaldıraç görevi görecek. Firmalarımız, sayısı 8’i bulan bu merkezlerde aldığı danışmanlık hizmetleri sayesinde yüzde 60’ın üzerinde verimlilik artışları kaydediyor. Yine bu sene imalat Sanayinde Dijitalleşme temasıyla, KOSGEB’in açtığı çağrı sonucunda firmalarımız için 116 milyon liralık destek kararı aldık. Ayrıca, Dünya Ekonomik Forumu ile birlikte Endüstriyel Nesnelerin İnterneti, Üretimde Yapay Zekâ ve insan kaynağına yönelik projeler yürütüyoruz. Bu sayede dünyanın birçok ülkesinin uzman insan kaynağına ve tecrübelerine erişim sağlamış oluyoruz.”

Verimliliği Baş Tacı Ediyoruz

 “Verimlilik, kaynaklarımızı ülkemizin gelecek kuşaklarıyla paylaşmaktır. Ürün ve hizmetleri savurganlıktan uzak, çevreye saygı göstererek üretmektir. İşte bu yüzden ülkemizin refahını arttırmamızı ve vatandaşlarımıza daha güzel koşullar sunmamızı sağlayacak verimliliği baş tacı ediyoruz. Ancak, verimlilik konusunda başarıyı yakalayabilmenin yolu, beraber hareket etmekten geçiyor. Bu bağlamda verimlilik çalışmalarının ‘büyük, orta, küçük ölçekli demeden’ ülkemizin dört bir tarafındaki sanayicimiz tarafından yürütülmesi önem arz ediyor. İşte bugün bir araya geldiğimiz Verimlilik Proje Ödülleri organizasyonu bu noktada önemli bir görevi icra ediyor. Verimlilik bilincinin ülke çapında yaygınlaştırılması ve verimli projelerin sağladığı yararların kamuoyuna tanıtılmasına öncülük yapıyor.”

Küçük İşletmelere 1 Buçuk Milyon Liraya Kadar Destek Vereceğiz

KOSGEB ile başlattıkları projenin müjdesini veren Bakan Varank: “Malumunuz KOSGEB’in Ar-Ge’ye yönelik destek programını, bu yılın başında güncelledik.  Ar-Ge, Ür-Ge ve İnovasyon adını verdiğimiz yeni destek programının ilk çağrısına da mart ayında çıktık.  Elektrikli otomotiv sektörü ile 5G gibi yeni nesil mobil haberleşme teknolojilerine dönük olan bu çağrımıza ilişkin değerlendirme süreçlerinin sonuna geldik. Yakın zamanda sonuçları ilan edeceğiz. Bugün ise, programın orta yüksek ve yüksek teknolojili alanlara yönelik ikinci çağrısına çıkıyoruz.  Bu yeni çağrımızla da ilaç ve tıbbi cihaz, savunma sanayii ve raylı sistem araçları alanlarına odaklanıyoruz. Milli Teknoloji Hamlesi vizyonumuza uygun şekilde bu sektörlerdeki kritik teknolojilerin yerli imkanlarla üretilmesini sağlayacağız. İlk çağrımızdan farklı olarak bu kez mikro işletmeleri de destek kapsamına aldık.  Orta ölçekli işletmelere 6 milyon, küçük işletmelere 1 buçuk milyon, mikro işletmelere de 900 bin liraya kadar destek vereceğiz. Proje teklif çağrısı, 8 Şubat’a kadar başvurulara açık. Ben tüm işletmelerimizi bu destekten yararlanmaya davet ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken; 2021 yılı Verimlilik Ödül Töreninin hayırlara vesile olmasını diliyorum.” diyerek, katılımcılara teşekkür etti.

Konuşmalarının ardından Sayın Varank, Vali Seddar Yavuz ve beraberindeki protokol üyeleri Verimlilik Proje Ödülleri ve TEVMOT Projesi’nde başarı sağlayan işletmecilerimize hayırlı olsun temennileriyle Plaketlerini verdiler.

Program; Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank, Vali Seddar Yavuz ve protokol üyeleri ile ödül ve plaket alan firmalarla birlikte günün anısına toplu fotoğraf çekimi ile sonlandı.

YORUM YAP

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x