Türkiye’nin digital karnesi konuşuldu « Bölge Haber Gazetesi

24 Ocak 2022 - 06:12

Türkiye’nin digital karnesi konuşuldu

Türkiye’nin digital karnesi konuşuldu
Son Güncelleme :

16 Mayıs 2019 - 14:59

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından düzenlenen “ Dijital Dönüşüm ve E-Yönetişim Sempozyumu”na Türkiye’de son dönemde sıkça konuşulan internet konuları görüşüldü.

 

 

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü tarafından Kocaeli Üniversitesi Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi’nde dün (15.05.2019) TÜBİTAK-SOBAG destekli 117K012 no’lu “E – Yönetişim Bağlamında Yeni Medya Ortamlarında Belediye – Yurttaş Etkileşimi: Kocaeli İli Örneği” başlıklı proje kapsamında, “Dijital Dönüşüm ve E-Yönetişim” Sempozyumu gerçekleştirildi

GÜNDEMDEKİ KONULAR

“Siber zorbalık”, “belediyelerin dijital kullanım karnesi” masaya yatırılan bazı konular oldu.

YOĞUN İLGİ

Sempozyuma ilgi büyüktü. 3 oturumdan oluşan Dijital Dönüşüm ve E-Yönetişim Sempozyumu’na çok sayıda akademisyen ve gazeteci konuşmacı olarak katıldı

Körfez Belediyesi, Başiskele Belediyesi ve Kartepe Belediyesi yetkililerinin yanısıra  öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

DEKAN PROF. PÖSTEKİ’DEN AÇILIŞ KONUŞMASI…

Sempozyum, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nigar Pösteki’nin açılış konuşmalarıyla başladı. Bilimsel araştırmaların ve projelerin, üniversitemize, kentimize ve ülkemize değer kattığını ifade eden Pösteki, projede yer alan akademisyenler ve proje paydaşlara teşekkürlerini sundu.

Pösteki’nin konuşmalarının ardından, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölüm Başkanı ve aynı zamanda Proje Yürütücüsü Prof. Dr. İdil Sayımer ile Proje Araştırmacısı Dr. Öğr. Üyesi Banu Küçüksaraç 18 aylık proje süresince yapılan araştırma bulgularını paylaştılar.

İLK OTURUMUN MODERATÖRÜ PROF. DR. BAŞTÜRK

Açılış konuşmalarının ardından sempozyumda 3 ayrı oturum gerçekleştirildi. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emel Baştürk’ün moderatörlüğünde gerçekleştirilen İlk oturumda, “Dijital Dönüşüm: Yeni Okuryazarlık, Beceriler, Eşitsizlikler” konusu tartışıldı. İstanbul Rumeli Üniversitesi’nden Doç. Dr. Zeynep Özarslan, Bahçeşehir Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Sinan Aşçı ve Kadir Has Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Perrin Öğün Emre bu oturumda bildiri sunumlarını gerçekleştirdiler

PROF. DR. PÖSTEKİ: “EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM”
Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nigar Pösteki “Bu projenin dijital dönüşüm, devlet yurttaş eşitliğine farklı bakış açısı getireceğine inanıyorum. Mustafa Kemal Atatürk’ün çok güzel bir sözü vardır. “Yerinde saymak geride kalmaktır” der. Dünyanın hızla değiştiğini biliyoruz. Bu değişimi yakalamak zorundayız. Bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

BELEDİYELERİN DİJİTAL RAPORU
TÜBİTAK tarafından desteklenen projenin amacını ve yaptıkları çalışmaları anlatan ‘E-Yönetişim Bağlamında Yeni Medya Ortamında Belediye Yurttaş Etkileşimi: Kocaeli İli Örneği’ SOGAP 1001 Projesi’nin yürütücülüğünü yapan Prof. Dr. İdil Sayımer “2017de başladığımız bu projeyi yaklaşık 1.5 ay sonra tamamlıyoruz. Projemizin amacı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin e-belediyecilik performanslarını görmekti. Aynı zamanda yurttaşların e-belediyecilik hizmetlerini kullanıp kullanmadıklarını inceledik. Biz bu araştırmayı yaptıktan sonra Yerel seçim kampanyalarına girildi. Belediyelerin sosyal medya kullanımları değişti. Ancak biz incelediğimiz kısımları değiştirdik. Araştırmamız sırasında içerik analizi, gizlilik, kullanılabilirlik, içerik sosyal hizmetler, yurttaşlara etkileşim gibi konulara ağırlık verdik. Bu süreçte Facebook ve Twitter hesapları incelendi. E-belediyecilik hizmetlerine giriş, süreç, yurttaşlara tanıtım, yıllara göre yurttaş katılımı ve karşılıklı etkileşim konularının yanısıra E-belediyecilik hizmetlerinin teknik altyapısı gizlilik güvenliği, personel etkisine de araştırmada yer verdik” dedi.

“BELEDİYE SİTELERİNDE EN FAZLA BAŞKAN İÇERİKLERİ MEVCUT”
Sempozyumda en dikkat çeken sunumlardan birisi de Dr. Öğretim Üyesi Banu Büyüksaraç’ın Kocaeli’ndeki belediyelerin internet siteleri hakkında yaptığı araştırma oldu. Dr. Büyüksaraç “İçerik analizinde ölçekte kullanılan başlıklar, içerik analizi bulgularına yoğunlaştık” dedi. Proje kapsamında belediyelerin sitelerindeki hizmet sunumunu aktaran Dr. Banu Büyüksaraç “Belediyelerin sitelerinde en fazla içerik belediye başkanı ve onun açıklamalarıyla ilgili yapılan açıklamalar olduğunu gördük. En fazla bilgi edinme borç sorgulama, vergi ödeme, en az karşılaştığımız e belediyecilik hizmeti olarak ulaşım sistemleri olduğunu gördük. Arama kurtarmaya dair hiçbir belediyenin yer vermediğini ifade edebiliriz” diye konuştu.

EN FAZLA TAKİPÇİ KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN
Belediyelerin sosyal medya hesaplarıyla ilgili bilgiler paylaşan Dr. Öğretim Üyesi Banu Büyüksaraç “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi en fazla beğeni ve takipçiye sahipken Karamürsel Belediyesi en fazla etkinlik paylaşan belediye, Körfez Belediyesi ise yurttaşla en fazla etkileşimde olan belediye” dedi. Büyüksaraç Kandıra Belediyesi’nin twitter hesabının bulunmadığını ifade etti. Büyüksaraç ayrıca 4 belediyenin mobil uygulamaya sahip olduğunu ve bunların Kocaeli Büyükşehir, Başiskele, İzmit ve Kartepe Belediyelerinin olduğunu belirtti.
MODERATÖRLÜĞÜNÜ PROF. DR. EMEL BAŞTÜRK ÜSTLENDİ
Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Emel Baştürk’ün moderatörlüğünde Dijital Dönüşüm: Yeni Okuryazarlıklar, Beceriler ve Eşitsizlikler isimli ilk oturum başladı. Oturuma İstanbul Rumeli Üniversitesi’nden Doç. Dr. Zeynep Özarslan, Kadir Has Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Perrin Öğün Emre ve Bahçeşehir Üniversitesi’nden Dr. Öğretim Üyesi Sinan Aşçı konuşmacı olarak katıldı.
BAŞTÜRK’TEN “SİBER ZORBALIK” DERSİ
Oturumun açılış konuşmasını yapan Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Emel Baştürk siber zorbalık üzerine bir sunum yaptı. Baştürk “Günümüzde çok sayıda çevrimiçi riskten söz etmek mümkün. Her yeni teknoloji, her yenilik, riski de arttırıyor. Siber Zorbalık akran zorbalığının dijital ortama taşınmış halidir. İnsanların birbirlerini düşmanlık, korku, nefret, taciz içerikli mesajlar paylaşmasıdır” dedi. Yaptıkları anket çalışmasının sonuçlarından veriler paylaşan Prof. Dr. Baştürk “Türkiye’nin 7 ilinde 7. ve 8. sınıf öğrencileriyle anket çalışması gerçekleştirdik. Bin 400 öğrenciyle bu çalışmayı yaptık.  Öğrencilerin yüzde 7.5’i hem siber zorba hem de siber mağdur. Siber zorbalığın ne olduğunun farkında değiller ve bu mağduriyeti aktaramıyorlar. Küfür içerikli mesajlar, dalga geçilmesi, lakap takılması en sık rastladığımı siber zorbalıklar” dedi.
SİBER ZORBALIĞIN NEDENLERİ
Siber zorbalığın ortaya çıkmasında ailenin de rolü olduğunu belirten Baştürk “Yetersiz ve yanlış yetiştirme siber zorbalık vakalarının ortaya çıkmasının başlıca nedeni. Bazı siber zorbalıkların bir kısmı kasıtlı olmakla birlikte önemli bir kısmı yarı kısıtlı geri kalanlar ise tamamen kasıtlı şeklinde. Siber zorbalığın duygusal sonuçlarına bakıldığında yalnız hissetme, kızgınlık, endişe, hayal kırıklığı, üzüntü, evde farklı davranma, fiziksel olarak kötü hissetme, uyku düzeninin bozulması başlıca görülen durumlar” şeklinde konuştu.
2.OTURUMU DR. YUSUF BUDAK YÖNETTİ
Baştürk’ün sunumunun ardından Dijital Dönüşüm Ve E-Yönetişim Sempozyumu diğer oturumlarla birlikte devam etti. Sempozyumun ikinci oturumunda “ E yönetişim: yeni paydaşlar ve belediyeler” konu başlıkları görüşüldü. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Yusuf Budak’ın moderatörlüğünü yaptığı 2. oturumun konukları ise Ege Üniversitesi’nden Prof. Dr. Aylin Göztaş, Necmetin Erbakan Üniversitesi’nden Doç. DR. Erhan Örselli , Afyon Kocatepe Üniversitesi’nden Öğretim Görevlisi Mehmet Mecek oldu. Programın sonunda katılımcı öğretim üyelerine sertifika takdim edildi.
HABER: Ümit ÜLKER

BENZER HABERLER