TGF, MEDYANIN SORUNLARINI SİYASİLERİN GÜNDEMİNE TAŞIDI « Bölge Haber Gazetesi

25 Ocak 2022 - 16:23

TGF, MEDYANIN SORUNLARINI SİYASİLERİN GÜNDEMİNE TAŞIDI

TGF, MEDYANIN SORUNLARINI SİYASİLERİN GÜNDEMİNE TAŞIDI
Son Güncelleme :

20 Ocak 2019 - 23:00

11 views

 

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) ve Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı Yönetim Kurulları, Ankara’da siyasi partilere yaptığı ziyaretlerde, medyanın sorunları ve çözüm yollarını siyasilerin gündemine taşıdı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ak Parti Genel Başkan Yardımcıları;  STK’lar ile İlişkiler Başkanı Jülide Sarıeroğlu, Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz ve Ekonomiden Sorumlu Lütfi Elvan ile yaygın ve yerel medyanın genel durumunu değerlendiren TGF ve Basın Vakfı heyet üyeleri, hazırladıkları geniş kapsamlı “Medya Raporu-2019” dosyasını siyasetçilere sunarak, çözüm için destek istedi.

Yaygın ve yerel medya ile ilgili geniş kapsamlı değerlendirmelerin yapıldığı ziyaretlere;

TGF ve Basın Vakfı Genel Başkanı Yılmaz Karaca’nın yanı sıra TGF Genel Başkan Vekilleri İbrahim Erdoğan ve Cafer Esendemir, Genel Sekreter Bayram Ekici, Genel Başkan Yardımcıları Sezai Matur, Cemal İncesoyluer, Turgay Demirtaş, Genel Sayman Derya Akbıyık, Genel Sekreter Yardımcısı Levent Altun, Yönetim Kurulu Üyeleri Kenan Çimen, Hasan Özgür Özen, İlker Ülker, Basın Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Çetin Gürol, Mali Sayman Mehmet Işık, İstanbul Avrasya Gazeteciler Cemiyet Başkanı Oğuzhan Bayrak’da katıldı.

Ziyaretlerde konuşan TGF ve Basın Vakfı Genel Başkanı Karaca;

“Anadolu basını can çekişmekte. Kağıt noktasında dışa bağımlılıktan kurtulmalıyız, bu yıl küçük bir artış yapılan BİK Resmi ilan tarifesi en az %50 artırılmalı, çok yüksek olan BİK komisyon oranları düşürülmeli, Anadolu basınına BİK tarafından kredi imkanı sağlanmalı, İcra ilanlarını yerel basına vererek vatandaşlar da aynı anda yüksek maliyetlerden kurtarılmalı, yerel merkezli uydu oranlarının düşürülmesi gerekli,  İnternet medya yasası tekrar acilen gündeme alınmalı ve gazetecilerimizin tekrar haklarına kavuşmalarının sağlanmasını ve yerel medyanın acilen desteklenmesi gerekli. Sizlere sunduğumuz Medya Raporunda geniş olarak sorun ve çözüm önerileri yer almakta. Sizlerin de yerel medyaya desteğinizi bekliyoruz” dedi.

TGF ve Basın Vakfı heyetini MYK toplantı salonunda ağırlayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu;

“Ziyaretinizle bizleri mutlu ettiniz. Bu güne kadar biz basının hep yanında olduk. Bundan sonra da daha fazla yanında olacağız. Medyanın sorunlarını çok iyi biliyoruz. Arkadaşlarımız sürekli olarak meclise bu konuları taşıyorlar ama yetmez. Bundan sonra sizlerin sorunlarını ve çözüm önerilerini daha fazla aktarıp sizin sesinizi duyuracağız” dedi.

TGF ve Basın Vakfı heyetini ağırlamaktan onur duyduğunu söyleyen İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener;

Bizlerin sesi olan yerel basını önemsiyoruz. Böyle ciddi bir çalışma yaparak hazırladığınız sorunlarınıza ilişkin dosyayı inceleyip gerekenleri yapacağız. Bizlerde İYİ parti olarak önümüzdeki günlerde basının sorunlarıyla alakalı bir Medya Sempozyumu düzenliyoruz. Mecliste de sizlerin sorunlarını aktarıp çözüme kavuşturulması noktasında tüm arkadaşlarımla beraber çalışacağımıza söz veriyorum. Güçlü bir yerel basın güçlü Türkiye demektir. Bizlerde bunun bilincinde olarak sorunlarınıza ortak olup basını güçlendirmek için sizlere destek olacağız” dedi.

Ak Parti Genel Merkezinde öğle yemeğinde TGF ve Basın Vakfı heyeti ile bir araya gelen ve daha sonra gazetecilerle bir toplantı yapan Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz;

“Bugün siz değerli gazetecilerimizi Ak Parti Genel Merkezimizde ağırlamaktan mutluluk duyuyorum. Yerel Medyanın ülkemiz için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz bunun farkındayız. Bugün bizim tam olarak bilemediğimiz sizlerin de sorunlarını dile getirdiğiniz çok güzel bir çalışma yaparak hazırladığınız medya raporu için teşekkür ediyorum. Sorunlarınızı sizden iyi bilen kimse olmaz. Bu sorunların takipçisi olacağıma söz veriyorum ve mecliste her fırsatta dile getireceğim. Güçlü bir basın için arkadaşlarımızla birlikte çalışmalar yapacağım” dedi.

 

Türkiye’nin en büyük sivil toplum meslek örgütü TGF ve Basın Vakfı temsilcilerini ağırlamak mutluluk verici diyen Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu;

“Gazetecilerin refahını da yükseltmek bizlerin görevi. Sorunlarınızı aktardığınız rapora ilişkin araştırma ve çalışmalar yapacağız. Sizlere yardımcı olmak bizlerin görevi. Ak Parti hükümeti olarak basına katkı sağlamak bizlere gurur verir. Medyanın sorunlarını dile getirecek çözümü için çalışıp takipçisi olacağız” dedi.

 

Ekonomik sorunlarla boğuşan basının sorunları bizlerin sorunlarıdır. El birliği ile çözüm noktasında çalışmalıyız diye aktaran Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Lütfi Elvan;

“Ülkemizde Ak Parti olarak birçok büyük yatırıma imza atıyoruz. Bütün bunları yaparken basınımız hep bizimle birlikte oldu. Bugün sizleri ağırlamak ve sorunlarınıza ortak olmaktan mutluluk duydum. Bizlerin göremediği bir çok hususu dile getirerek aynı zamanda bizleri de bilgilendirmiş oldunuz. Dosya halinde aktarmış olduğunuz bu sorunların çözüm noktasında Ak Parti olarak var gücümüzle çalışacağız. Gazetecilerimizin mağduriyetlerinin giderilmesi noktasında daha özverili olacağız” dedi.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ak Parti Genel Başkan Yardımcıları Jülide Sarıeroğlu, Ali İhsan Yavuz ve Lütfi Elvan yapılan görüşmelerde TGF tarafından sunulan dosyadaki basının sorunlarına ilişkin gerekli girişimleri yapacaklarını, bu bağlamda çözüme kavuşturmak için konunun takipçisi olup gündemde tutacaklarını, Anadolu basınının daha da güçlenmesi ve sorunlarının çözülmesi noktasında çalışacaklarını ayrı ayrı beyan ettiler.

 

BENZER HABERLER