Tarhan’dan üniversiteli stajyerler için kanun teklifi

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Zekice Değişim

CHP PM Üyesi ve Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan belirli bir ücret alamayan üniversite öğrencisi stajyerler için TBMM Başkanlığı’na kanun teklifi verdi.

Kanun teklifinin gerekçesi hakkında bilgi veren Tarhan: “Sosyal Güvenlik Kurumu verilerine göre Türkiye genelinde 2020 yılı Aralık ayı itibarıyla toplam 1.440.762 stajyer bulunmaktadır. Hatırı sayılır bir kitleyi oluşturan stajyer öğrencilerimiz içerisinde yükseköğretimde olanlara ücret ödenmiyor. Bu öğrencilerin belirli bir ücret alması önemli bir meseledir” dedi.

Ücret ödenmemesi adil değil

Ortaöğretim stajyer öğrencilere ücret ödenmesi için bir düzenleme bulunduğunu dile getiren Tarhan: Mesleki Eğitim Kanunu’na göre stajyer öğrenciler ve çıraklara bir alt sınır getirilerek ücret ödenmesi yasayla güvence altına alınmıştır. Ancak yükseköğretim öğrencisi stajyerlere ücret ödenmesi için bir alt sınır belirlenmemiştir. Bu nedenle yükseköğretim öğrencisi stajyerler ücret geliri elde etme hakkından mahrum bırakılmaktadır. Ortaöğretim stajyer öğrenciler staj boyunca ücret alırken yükseköğretimdekilerin almaması adaletsizliğe ve eşitsizliğe yol açmaktadır. Anayasa’nın 55’inci maddesine göre; “Ücret emeğin karşılığıdır. Devlet, çalışanların yaptıkları işe uygun adaletli bir ücret elde etmeleri ve diğer sosyal yardımlardan yararlanmaları için gerekli tedbirleri alır” ifadesi yer almaktadır. Bu madde doğrultusunda eğitim amacıyla da olsa bir kişinin çalışması durumunda ücretinin ödenmesi gerekmektedir” dedi.

Gençlerimizin haklarını korumak boynumuzun borcudur

Bu öğrencilerin haklarının görmezden gelindiği savunan CHP PM Üyesi ve Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na göre hem ortaöğretim hem de yükseköğretim öğrencisi stajyerler iş kazası ve meslek hastalığı ile hastalık sigortası kapsamındadır. Ancak ortaöğretim öğrencilerine ücret garantisi sağlanırken yükseköğretim öğrencilerine herhangi bir ücret güvencesi sağlanmamaktadır. Üniversiteli stajyer öğrencilerimizin hakları görmezden geliniyor ve ücret almaları adına hukuksal bir adım atılmıyor. Bu nedenle Yükseköğretim Kanunu Ek Madde 23’te değişiklik önerdim. Kanun teklifi ile yükseköğretim öğrencilerinin de ortaöğretim öğrencilerinde olduğu gibi belirli bir ücret ödenmesi amaçlanmaktadır. Yükseköğretim öğrencileri staj yaparken en azından ortaöğretim öğrencileri kadar bir ücret almalıdır. Sosyal devlet anlayışına göre toplumdaki eşitsizlikler ve mağduriyetler ortadan kaldırılmalıdır. Devlet bunun koruyucusu kollayıcısı olmalıdır. Gençlerimizin haklarını korumak boynumuzun borcudur” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Tarhan’dan üniversiteli stajyerler için kanun teklifi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Bölge Haber - Yeni Nesil Objektif Haber Platformu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!