Şiddetin Çözüm Yollarını Konuştu « Bölge Haber Gazetesi

1 Temmuz 2022 - 03:06

Şiddetin Çözüm Yollarını Konuştu

Şiddetin Çözüm Yollarını Konuştu
Son Güncelleme :

30 Mart 2022 - 11:48

69 views

Kadem Kocaeli Türgev Kız Öğrenci Yurdu’nda Şiddetin Çözüm Yollarını Konuştu

KADEM’in eğitim modüllerinden ‘’ Güven Toplumu’nun İnşası – Şiddetin Anatomisi ve Çözüm Yolları’’ eğitimi dün akşam TÜRGEV Yükseköğretim Kız Öğrenci Yurdu’nda gerçekleştirildi.

 Program KADEM Kocaeli Temsilcisi Asuman Sert Erturan ’ın konuşması ile başladı. Erturan Aralık 2017 yılı itibariyle Kocaeli ’de açılmış olan KADEM Kocaeli Temsilciliği’nin faaliyetlerinden ve amaçlarından bahsetti. ‘’ Herkese karşı her türlü şiddeti önlemek ve bu konuyla ilgili farkındalık çalışmaları gerçekleştirmek bizim öncelikli hedeflerimiz arasında’’ diyen Erturan KADEM ’in gençlere verdiği önemi ve Genç KADEM faaliyetlerini öğrencilere aktardı. Ayrıca programa ev sahipliği yapan TÜRGEV Yükseköğretim Kız Öğrenci Yurt Müdürü Nurcan Tektaş’a teşekkürlerini ileti. Ardından KADEM 2022 faaliyet ve tanıtım videoları izlendi.

Üç boyutta ele alınan, Şiddetin Anatomisi ve Çözüm Yolları Eğitimi’nin ilk bölümü olan şiddetin psikolojik ve sosyal boyutlarını Sosyolog Neslihan Sevinç aktardı. Sevinç konuşmasında; şiddetin nedenleri,türleri ve zararlarından, şiddet döngüsünün nasıl gerçekleştiğinden ve hangi alanlarda ortaya çıktığından bahsetti.

Eğitimin ikinci bölümünde Avukat Nisanur Koruç Kaplan, insanlara karşı uygulanan şiddetle mücadelenin hukuki boyutunu ele aldı. Konuşmasında hayata karşı, vücut dokunulmazlığına karşı, cinsel dokunulmazlığa karşı ve hürriyete karşı işlenen suçlara vurgu yapan Kaplan, bu suçların anayasa ve kanunlarda nasıl yer aldığını aktardı.

Eğitimin üçüncü bölümünde ise Din Hizmetleri Uzmanı Aysel Demirci, Kur’an ve sünnet açısından şiddet sorununu konuşmak üzere söz aldı. Ayetler ve hadisler ışığında Hz. Peygamberin şiddet karşısındaki tutumundan bahsetti. Dinimizin öfke anında yapılmasını önerdiği şeyleri üniversite öğrencilere aktardı. Yaklaşık 60 öğrencinin katılımı ile gerçekleşen program öğrencilerin ilgisini çekti.

YORUM YAP

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments