Siber polis ve hukukçular uyardı ! « Bölge Haber Gazetesi

25 Ocak 2022 - 17:35

Siber polis ve hukukçular uyardı !

Siber polis ve hukukçular uyardı !
Son Güncelleme :

26 Şubat 2019 - 16:26

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü, Darıca Milli Eğitim Müdürlüğü DASİAD işbirliği okullarda  siber güvenlik  dersi… Yetkililer uyardı !

“Aman bu tuzaklara düşmeyin!”

DASİAD (Darıca Sanayi ve iş Adamları Derneği) yaklaşık olarak 3 yıl önce başladığı ‘’Siber Suçlar ve internet Kullanımı’’ konulu seminerlerin 4 ve 5’incisini  gerçekleştirdi

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü ile Darıca Milli Eğitim Müdürlüğü ilçede bulunan okullarda siber suçların engellenebilmesi ve gençlerin bu konuda tuzaklara düşmemesi için çalışma başlattı. Bunun için Darıca Gökşen Mustafa Yücel Anadolu Lisesi’nde öğrencilerle bir araya gelen siber polisler öğrencilere ve velilere önemli tavsiyelerde bulundu, DASİAD Sosyal Sorumluluk proje kapsamında İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte gerçekleştirdiği Siber Suçlar ve İnternet Kullanımı ile ilgili sunumun dördüncüsünü Gökşen Mustafa Yücel Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirdi.

DASİAD (Darıca Sanayi ve iş Adamları Derneği) yaklaşık olarak 3 yıl önce başladığı ‘’Siber Suçlar ve internet Kullanımı’’ konulu seminerlerin 4 ve 5’incisini önceki gün gerçekleştirdi

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü ile Darıca Milli Eğitim Müdürlüğü ilçede bulunan okullarda siber suçların engellenebilmesi ve gençlerin bu konuda tuzaklara düşmemesi için çalışma başlattı. Bunun için Darıca Gökşen Mustafa Yücel Anadolu Lisesi’nde öğrencilerle bir araya gelen siber polisler öğrencilere ve velilere önemli tavsiyelerde bulundu, DASİAD Sosyal Sorumluluk proje kapsamında İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte gerçekleştirdiği Siber Suçlar ve İnternet Kullanımı ile ilgili sunumun dördüncüsünü Gökşen Mustafa Yücel Anadolu Lisesinde , beşincisi de Darıca Neşet Yalçın Anadolu Lisesinde gerçekleştirdi

SİBER DOLANDIRICILIK ANLATILDI…

Yoğun ilginin gösterildiği etkinliğin sunumunu Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğünden  Uzman Polis Memuru Sadettin Ataş yaparken, konunun Hukuki boyutunu da DASİAD Yönetim Kurulu üyesi Avukat İbrahim KarslıI yaptı Çalışma kapsamında bilişim polisi ile hukukçular öğrencileri son zamanlarda artan siber dolandırıcılık, istismar, şiddet gibi konularda bilgilendirdi: İlk olarak bilişim dünyasında işlenen her suçun failinin mutlaka tespit edildiğini ve gerekli işlemlerin yapıldığı bilgisine yer verildİ Siber polis Sadettin Kaya oyunun ilerleyen safhalarında çocuklardan oyuna devam edebilmesi için oyunu işletenlerin bazı taleplerde bulunduğunu yerine getirilen bu taleplerin de ilerleyen safhalarda oyunu oynayan çocukların aleyhine kullanıldığını bu durumda da çocuklarda çeşitli  sıkıntılarla karşılaşıldığına dikkat çekildi:

“Oyunda gerçek hayattan kesitler isteniyor, Çok basit mesela bir aşamaya geliniyor.  Yüzüne bir çizik at. Resmini çek bana gönder diyor. Daha sonraki aşamaya o görüntüyü almadan sizi geçirmiyor bir üst aşamaya Dolayısıyla çocuk odaklanmış ve oraya kilitlenmiş gibi onu yapıp oyuna devam ediyor.”

Uzman polis Kaya  çocukları oyunda istenilen bu tehlikeli hareketlerden korunmanın yöntemini de anlatıyor:“O aşamadan sizi kurtarmanın tek bir yöntemi var. O da şu: Bir saniye düşünerek ‘ben bunu yapmazsam ne olur?’ Yaparsamı düşünürsek çok değil”

YAPTIRIMLARI ÇOK AĞIR

DASİAD yönetim kurulu üyesi avukat İbrahim Karslı da cezai ehliyeti olan her yaştan kişinin suç işlediğinde mutlaka yargı önüne çıkarıldığını bu tür durumlarda da cezaların oldukça ağır olduğuna dikkat çekti. İşte bilişim suçu işleyen birinin kaşılaşabileceği yaptırımlar: “Hukukçular ise bilişim suçlarının müeyyidelerinin oldukça ağır olduğuna dikkat çekiyor:“Diyelim Türk ceza kanunu 243 bir bilişim sistemine izinsiz girerseniz 1 yılla 2 yıl arası hapis yani bir bankanın diyelim internet sitesini ele geçirdiniz veya bir arkadışınızın sitesini hacklediniz Neymiş 1 yılla 2 yıl arası sistemi engellerseniz bozarsanız diyelim okulda bir not sistemi var. Girdiniz okulun notlarını değiştirdiniz Bakın noluyor 6 yıla kadar çıkıyor. Yani siz çocuk kategorisinde olmanıza rağmen hem iddianemin konusu oluyorsunuz hem 1 yılla 6 yıl hapisle çocuk mahkemesinde yargılanıyorsunuz. Mesela banka ve kredi kartlarının kötüye kullanılması. Gördüğünüz gibi 3 yılla 8 yıl arası. 2 yıldan aşağıy aolan cezalarda ilk suçunuza erteleme verilebiliyor. Ama bilişim suçu işleyenlerin 70-80-90 dosyaları oluyor”

Uzmanlar ebeveynleri çocuklarını uzun süre bilgisayar başında bırakmaması gerektiğine de işaret ediyor. Programın sonunda siber suçlarla mücadele şube müdürlüğü görevlisi Sadettin ATaş ve İbrahimKarslı’ya plaket verildi. Ümİt ÜLKER

BENZER HABERLER