Sendikacılıkta Dev Bir Adım « Bölge Haber Gazetesi

23 Ocak 2022 - 13:06

Sendikacılıkta Dev Bir Adım

Sendikacılıkta Dev Bir Adım
Son Güncelleme :

14 Aralık 2021 - 14:47

81 views

Türkiye de Yerel Hizmet Kolunda (Belediye ve Özel İdarelerde), Devlet Memurlarına hizmet veren Bağımsız Üç Sendika (Yerel Hak Sen – Tüm Vatansever Sen – Bizim Sen), Türkiye de görülmemiş İlkesel birliktelik geçekleştirerek Haksen Konfederasyonuna bağlı Yerel Haksen çatısı altında birlikte mücadele etmek için kolları sıvayarak Olağanüstü Genel Kurul kararı alarak, başarılı ve samimi bir ortamda genel kurul gerçekleştirdiler.

            Genel Başkan Yavuz Toptaş Olağan Üstü Genel Kurulda bir konuşma yaptı. Toptaş konuşmasında;

“Özellikle Belediyelerde ve Özel İdarelerde Devlet Memuru arkadaşlarımızın, Siyasi Sendikalara üye olması neticesinde, mevcut sendikaların üyesinin hakkını aramasından daha ziyade, Siyasi ve İdeolojik Sendikacılık yapma gayreti içerisinde olmaları sonucunda Belediyelerde Devlet Memurları maruz kaldıkları psikolojik baskılar sonucu, çok zaman haklarını aramakta zorluk çekmekte, haklarını koruyamamakta ve hakkını aramaya çekinmektedirler.

            Her beş yılda bir Siyasi Seçimle göreve gelen birçok Belediye Başkanımız maalesef çok zaman, Devlet Memurlarımızı kendi Memurları gibi kullanmak istemekte ve bu konuda Memur arkadaşlarımıza ellerinde ki yetkiyi kullanarak Kanunlara aykırı olan çeşitli ceza ve yıldırma politikaları uygulamakta, Belediyelerde çalışma huzuru, çalışma barışı ve çalışma verimine çok zaman zarar vermektedirler.

            Bilindiği üzere sarı sendikalar, yani diğer bir tabir ile işveren sendikalarının zaman zaman üyesinin yanındaymış gibi tavır sergilediği görüntüsü vererek, aksine işverenle çıkar, menfaat ilişkisi güttüklerine pek çok zaman şahit olmaktayız.

            Memur sorunları her geçen gün çığ gibi büyümeye devam ederken, yetkili ama etkisiz sendikaların da bir şey yapıyormuş gibi göstererek, Memurun hem masada hem sahada yanında olmaması artık sabır taşını çatlatmıştır. İşte bunların son bulması ve devlet memurlarının kötü gün dostu olan gerçek sendikacılığa ne denli ihtiyacımız olduğunu her gün biraz daha fazla yaşayarak öğreniyoruz.

            Hükümet ile yetkili sendikanın sözleşme masasında almış oldukları hukuka aykırı toplu sözleşme hükümleri neticesinde, birbirinden bağımsız bir şekilde üyeleri için mücadele eden üç sendikayı güçlerini birleştirerek, Türkiye’ de siyasetten ve işverenle çıkar, menfaat ilişkilerinden uzak, gerçek sendikacılığı hayata geçirerek memurun arka bahçesi, memurun kötü gün dostu sendikacılığı hayata geçirmek için bugün bu Olağanüstü Genel Kurulda bir araya geldik.

            Yıllardır ne sözleşmeli personellerin kadro sorunu çözüme kavuştu, yıllardır ne İtfaiye ve Zabıta Çalışanları meslek statüsüne kavuşabildi, ne itfaiye personelleri şehit statüsüne sokuldu, ne zabıta arkadaşlarımıza hukuki destek verildi, ne ek ödemeler taban aylığa yansıtıldı, ne Memurlar çalışırken aldığı maaşın Emekli olduğunda yarı yarıya düşmesinin önüne geçilebildi, ne de emekçi Memurların vergi dilimleri düzeltildi. Kısacası Memurların sorunlarını çözecek yetkili bir sendika maalesef yok.

Bizi farklı kılan nedir? Dersek;

            Hiçbir Siyasi partinin arka bahçesi olmamamız, Devlet Memurlarının arka bahçesi olmamızdır. Gücümüzü diğer Siyasi sendikaların aksine Bağımsızlığımızdan ve üyelerimizden almamızdır. Bu Sendikal birleşme ile Türkiyede siyasetten bağımsız alternatif, güçlü bir Sendikal yapı ortaya çıkmıştır. Belediye ve Özel İdarelerde çalışan, Devlet Memurlarımız ve Sözleşmeli Personellerimiz artık her seçim sendika değiştirmek zorunda kalmayacak, artık Belediye Başkanlarının veya alt kadroda görev yapan idarecilerin Memuru değil, Devlet Memuru olduğunu daha güvenli bir biçimde ifade edebilecektir.

Bizler başka sendikalar da olduğu gibi kimseye hiç bir makam, mevki vaatlerinde bulunmadığımız gibi, Onlara ancak tek bir şeyin sözünü verir Onları asla satmayacağımızı ve Onların yanında olmak adına sonuna kadar onlar için mücadele edebileceğimizi belirtebiliriz.” dedi

EN ÇOK KAZANANLAR

 • LINK33.44 10.00%
 • SANEL9.58 9.99%
 • KGYO6.86 9.94%
 • ERCB50.95 9.90%
 • LIDFA4.89 9.89%

EN ÇOK KAYBEDENLER

 • AKFGY5.26 -9.93%
 • EMNIS27.56 -8.50%
 • AYCES73.50 -6.96%
 • IDEAS31.50 -5.97%
 • TLMAN30.46 -5.46%

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

 • THYAO27.50 -2.14%
 • KRDMD12.52 -1.03%
 • GARAN11.93 -0.08%
 • SISE13.92 0.94%
 • YKBNK4.08 1.49%

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

DÖVİZ KURU

BIST100 2.011.16 % -0,15
DOLAR 13.4717 % 0,71
EURO 15.2716 % 0,84
BITCOIN 35.825.60 % 1,19
ÇEYREK ALTIN 1.297.52 % 0,46
GRAM ALTIN 796.06 % 0,20