Şayir’den dev projeler  « Bölge Haber Gazetesi

25 Ocak 2022 - 16:56

Şayir’den dev projeler 

Şayir’den dev projeler 
Son Güncelleme :

03 Temmuz 2019 - 17:40

31 Mart yerel seçimlerinden sonra ilk kez basın toplantısı düzenleyen Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir ilçeyle ilgili görüşlerini açıkladı . Şayir’in dünkü basın toplantısı bölgemizde basınla buluşan ilk belediye başkanı olması özelliğini taşıyor.

 

“İL GİBİ DİLOVASI”

Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, dün sabah Tavşancıl Sahil Restoran’da düzenlediği  basın toplantısında hem basın mensuplarıyla tanıştı hem de ilçede yapılan çalışmalar hakkında  önemli bilgiler verdi.  Toplantıda Başkan Şayir,  ilçenin en iyi hizmet alabilmesi açısından 5 yıllık   planlarını basın mensuplarıyla paylaştı.

“SANAYİLEŞMEYE KARŞI DEĞİLİZ…”

Şayir konuşmalarında ilçeye yeşillik alan yapılması için de çalışma başlatacağının altını çizdi: “Sosyal donatı anlamında gelişmeye ihtiyacımız. Var bu konuda Karaosmanoğlu çok çalıştı. 6 tane OSB Dilovası’nda. Makilik alanlarda mesire alanları açıyoruz. Yaklaşık 100 dönümlük arazilerde mesire alanlarına açıyoruz. Özel ağaçlandırma sahasının üzerindeki alanları halkımıza mesire alanları yapıyoruz. Sosyal donatı alanlarımızı böylece çoğaltacağız. Sanayileşmeye karşı değiliz”

BASINLA BULUŞAN İLK BELEDİYE BAŞKANI

Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, dün sabah Tavşancıl Sahil Restoran’da düzenlediği  basın toplantısında hem basın mensuplarıyla tanıştı hem de ilçede yapılan çalışmalar hakkında  bilgiler verdi. Şayir’in toplantısı 31 Mart Yerel seçimlerinden sonra ilk basın toplantısı düzenleyen  bölgemizdeki  ilk belediye başkanı olması özelliğini taşıyor.

“DİLOVASI İL OLABİLECEK KAPASİTEDE”

Şayir’in konuşmalarında en dikkat çeken nokta ise  Dilovası’nın stratejik konum ve ekonomik gelişmelerinden ötürü bir il olabilecek kapasitede olduğunu ifade etti. Konuyla ilgili olarak Şayir “Dilovası stratejik bir bölge. Burası il olabilecek stratejik konumda. Bakıldığı zaman 16 tane OSB’nin 6 tanesi Dilovası’nda il olmasında nüfus çoğunluğu ile alakalı değil burada sanayi var. Osmangazi Köprüsü burada, limanlar burada çok stratejik bir konumda. Bizler şimdi ilk olarak eğitim odaklı çalışıyoruz. Birinci yılda bizim millet bahçemizin bir an önce projesini geliştirip millet bahçesi, mesire ve sosyal donatı alanları birinci hedefimiz. Onun yanında bölgemizi turizme kazandırmak. Bölgemizi turizm alanı ilan etmek. İl olmamız için çok nedenlerimiz var. Hızlı tren buradan geçiyor. Deniz ulaşımı açık. Kuzey Marmara Otoyolu buradan geçiyor. Büyüklerimiz bunu değerlendirmeli. Burası ciddi bir lojistik üstü zaten. Limanlarımızı da değerlendirmemiz lazım… Hamza Şayir il olsun diye de il olmaz zaten.. Bunların röntgenini eminim büyüklerimiz çekmiştir. Devletimiz en az 50- 100 yıllık yatırımları düşünmüştür ”  diye konuştu.

 

Toplantıda Başkan Şayir, “Bizler başladığımız ilk günden itibaren bu bayrağı daha ileri taşımaya çalışıyoruz. Halka hizmet odaklı çalışmalarımız devam ediyoruz. Halk bizi seçsin diye değil, samimiyet noktasında bunları yapıyoruz. Bizler ilk günden söz verdik. İç içe olacağız bir arada olacağız. Köylerimizde halk meclislerimizi gerçekleştirdik. Çözüm odaklı çalışıyoruz. Bundan dolayı ekip arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Ekipten de memnunuz. Birkaç yer değişikliği olan arkadaşlarımızı hassasiyetlerle dikkat ederek, yeteneklerine uygun tekrardan almaya başladık. Bu dönem eğitimlere çok önem veriyoruz. Belediyeler eğitime önem de vermelidir. Özellikle inovasyon ve teknoloji merkezi kurması için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Hayırseverler sayesinde eğitime çok şey kazandırmaya devam ediyoruz. Yaz okullarımızın startını aldık. Genç kardeşlerimizle buluştuk. O çocuklar bizden daha şanslılar. Bizler de çocuklarımıza yardımcı olurken gerekli hassasiyeti düşünüyoruz. Bunların meyvelerini ileri ki zamanlarda alacağız. Allah bizi utandırmasın. Biz mazbatayı alır almaz ertesi günü ücretsiz servisler başlattık. Biz bundan dolayı mağdur olan ailelerimizi, işe giden okula giden herkes aynı aracı kullanıyordu. Bu sorunları göz önünde bulundurduk. Ve gerekli çalışmayı yaptık. Yaptığımız işte kesinlikle ideoloji parti gözetmedik. İnsan odaklı yaptık. Hizmetin her dalında da bunları yapmaya devam edeceğiz. Aldığımız olumlu tepkilerle de gücümüz yettiği kadar daha iyisini yapmak için çalışacağız. Daha güzel bir ülke için, gelecek için önce eğitim diyoruz” diye konuştu.

“TAŞ OCAKLARI DA KÖMÜRCÜLER DE GİTMELİ”

Şayir konuşmalarında ilçeye yeşillik alan yapılması için de çalışma başlatacağının altını çizdi: “Sosyal donatı anlamında gelişmeye ihtiyacımız. Var bu konuda Karaosmanoğlu çok çalıştı. 6 tane OSB Dilovası’nda. Makilik alanlarda mesire alanları açıyoruz. Yaklaşık 100 dönümlük arazilerde mesire alanlarına açıyoruz. Özel ağaçlandırma sahasının üzerindeki alanları halkımıza mesire alanları yapıyoruz. Sosyal donatı alanlarımızı böylece çoğaltacağız. Sanayileşmeye karşı değiliz. Mekanlar sizin fabrikalar sizin fakat atmosfer bizim. Sanayicilerimizin öncülüğünde çalışmalarımız devam ediyor. Halkımıza faydalı olmak adına projelerimizi genişleteceğiz. Tavşancıl mahallemizin tarihi ve sit alanlarını turizme açılması konusunda yine Bakanlık nezdinde girişimlerde bulunduk. Yakın bir zamanda tavşancılımızın Görkemli tarihini ve önemini yeniden cazibe merkezi haline getireceğiz. Dilovası Belediyesi olarak, daha kaliteli bir hizmet yapmak İçin Halkımızdan gelen öncelikli talepleri alarak bölgemizde bilim ve teknolojinin ekonomik ve toplumsal yarar sağlayacak inovasyon merkezi açmak için girişimde bulunduk. Ön hazırlıklarımızı başlattık. Taşocaklarına gelince halk odaklı çalışacağız demiştik. Halkımızın istemediğini biz de istemeyiz. Bu konudaki duruşumuz nettir.  Taş ocakları gitsin kömürcüler gelsin de demiyoruz. Bakacak olursak Taş ocakları kömürcülerden daha kötüdür. Kömürcüler de gidecek, taşocakları da gidecek” diye konuştu

 

“BORÇLAR CİDDİ RAKAMLAR DEĞİL”

Dilovası Belediyesi’nin kamuoyunda tartışılan “borçlarla” ilgili iddialara da başkan Şayir şu yanıtı verdi: “Belediye borcu olarak da kurumların borçlarına göre ciddi rakamlar değil. Bizim için çekirdek. Şirket yönetim tecrübelerimiz var. Kendi öz imkânlarımızla bunları kapatabiliriz. Ayrıca biz buradan yatırımcılara sesleniyoruz. Yap işlet devret modeliyle gelecek olan varsa kapılarımız açık” diye konuştu

ŞAYİR’DEN BÜYÜKAKIN’A TEŞEKKÜR

Dilovası’na hizmet getirilmesi konusunda Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın çok gayretli çalıştığına dikkat çeken Şayir “Tahir Başkana teşekkür ederiz. Çok babacan samimi bir insan. Bütçeyi dengelemek adına önemli adımlar atıyor. Bizim bölge için büyük bir şans… Desteğini hiçbir zaman esirgemedi.. Biz belirlenen alanımızı Millet Bahçesi olarak gerçekleştirmek adına girişimlerde bulunduk.”  Sözleriyle toplantıyı tamamladı.

 

RECEP KARAKOÇ OLAĞANÜSTÜ PERFORMANS

Toplantıda en dikkat çeken isimlerden birisi de Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir’in özel kalem müdürü Recep  Karakoç’un performansı oldu. Olağanüstü bir efor sarf eden Karakoç, toplantının kusursuz işleyebilmesi için yoğun bir gayret harcadı. Basın mensuplarıya tek tek ilgilendi. Haberlerinin yayın kuruluşlarına aktarabilmesi için gerekli kolaylığı gösterdi.

 

 

BENZER HABERLER