Sarıkamış Platformu şehitlerimizi andı « Bölge Haber Gazetesi

17 Mayıs 2022 - 11:43

Sarıkamış Platformu şehitlerimizi andı

Sarıkamış Platformu şehitlerimizi andı
Son Güncelleme :

10 Kasım 2019 - 14:14

26 views

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Türkiye Sarıkamış Platformu Karadeniz Ereğli’de, 7 Kasım 1914 tarihinde Sarıkamış Harekatı’na destek malzemeleri taşıyan ve Rus donanmasına ait gemilerce batırılan “Bezm-i Alem”, “Bahr-i Ahmer” ve “Mithat Paşa” gemilerinin mürettebatı anısına düzenlenen törene katıldı.

 

 

1Dünya Savaşı devam ederken, İstanbul’dan hareket ederek Kafkas Cephesi’ne yardım götüren ancak 7 Kasım 1914 sabahı Ereğli açıklarında Rus Savaş gemilerince batırılan Bezm-i Alem, Bahr-ı Ahmer ve Mithat Paşa gemilerinde şehit olan 221 mürettebat ve tarihe Sarıkamış Deniz Şehitleri olarak geçen şehitleri anma etkinliği düzenlendi.

ERGÜL: “ŞEHİTLERİMİZİN AZİZ HATIRASINA YAKIŞIR ŞEKİLDE ANDIK”

Sarıkamış Platformu Kurucu Başkanı Recep Ergül, Ereğli’de Sarıkamış Deniz Şehitleri’ni anma programında yaptığı konuşmada Yemen’in kızgın çöllerinden Sarıkamış’ın dondurucu soğuğuna gelen Iğdırlı Ali Çavuş’un cephede yazdığı mektupta, kendilerine İstanbul’dan yardım geleceğini yazdığını, ancak Ereğli açıklarında batırılan gemilerle bu umudun gerçekleşmediğini söyledi.  Konuyla ilgili bir açıklama yapan Ergül şu ifadeleri kullandı: “Sarıkamış Platformu  isminin, bizden çok daha önce oralara gittiğini mutlulukla gördük.  Sarıkamış Belediye Başkanımız Harun Hayali ve yardımcısı Serdar Kılıç  Sarıkamış ‘tan,  milli atlet ve Atletimiz Federasyonu önceki dönem Başkanı Mehmet Yurdadön ve bir grup Sarıkamış Şehitleri Gönüllüsü ise Ankara’dan gelip bize katıldılar. Birlikte, Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ı ziyaret ettik.

Ardından 65 kişilik grubumuzla, tören alanında yerimizi aldık.  Pankartlarımız, kurdelalarımız, yaka kartlarımız ve 65 kişilik katılımımızla, bu törene  büyük bir heyecan kattık.

Sarıkamış Platformu ‘nun törene kattığı renk ve kalabalık katılımından dolayı bir hayli mutlu olan Belediye Başkanı Halil Posbıyık  Beyefendi, unutulmayacak bir ev sahipliği ve misafirperverlik örneği sundu.  Tüm katılımcılar adına, kendisine şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca, sabah 05.00 de kalkıp yola düşen bütün Platform Üyelerimizin her birine de ayrı ayrı teşekkür ediyorum”

YORUM YAP

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

BENZER HABERLER

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x