“Özel okulda ücretsiz eğitim” « Bölge Haber Gazetesi

17 Ocak 2022 - 13:21

“Özel okulda ücretsiz eğitim”

“Özel okulda  ücretsiz eğitim”
Son Güncelleme :

03 Temmuz 2019 - 17:37

30 views

 

Gebze Güzeller Organize Sanayi Bölgesi ve Final Okulları özel bir projede güçlerini birleştirdi. Her iki kurum endüstrinin ara eleman açığını gidermek adına eğitime büyük yatırım yaptı.

 

İşadamı Adem Ceylan, başında bulunduğu OSB’yi adeta bir eğitim kampüsü haline getirdi. Geçtiğimiz yıllarda OSB çalışanlarının çocuklarına Türkiye’nin en donanımlı kreşini kuran Ceylan ve yönetimi şimdi de sanayideki teknik eleman açığı gidermek için önemli bir hizmeti hayata geçiriyor. Aslen matematik öğretmeni olan Adem Ceylan şahsına ait araziyi OSB tüzel kişiliğe bağışlayarak ülkemizin en köklü eğitim kurumlarından biri olan Final Okulları ile ortaklaşa teknik kolej kurdu. 10 bin metrekarelik arazide yapımı biten okulun hacmi kapalı alanda 22 bin metrekarelik dev bir tesis halini aldı. Özel Adem Ceylan Final Teknik Koleji; 38 derslik, 18 atölye, 16 laboratuvar, 1 kütüphane, 2 teknik resim atölyesi, 500 kişi kapasiteli spor salonu, 1 halı saha 15 grup çalışma odası, 2 kantin, 800 kişilik yemekhane salonu ve yeşil alanlarından oluştu. Toplamda tam kapasite de bin 600 öğrencinin eğitim alacağı kolejde ilk dönem iki bölümde 390 öğrencinin öğrenim görmesi hedefleniyor. Üniversite kalitesinde kurulan kolejin en dikkat çeken özelliği ise özel okulda ücretsiz eğitim vermesi olarak görülüyor. İlk resmi tanıtımını Gebze bölgesindeki gazetecilere yapan kolejin kahvaltılı basın toplantısına yoğun bir katılım oldu. Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürü Rasim Çelik, Gebze Milli Eğitim Müdürü Şener Doğan, Birlik OSB Başkanı Şenol Telli, GGOSB Yönetim Kurulu Başkanı Adem Ceylan, Final Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Taşel’in yer aldığı buluşmada çok sayıda medya temsilcisi yer aldı.

 

ÖNCE EĞİTİM SONRA İŞ İMKANI

GGOSB Yönetim Kurulu Başkanı Adem Ceylan, “Okulumuz resmen açıldı, kayıtlarımıza başladık. ASELSAN gibi bir çok kurumla protokollerimizi imzaladık, okulumuzda eğitimi sona eren öğrencilerimiz bu sayede Türkiye’nin lokomotif firmalarında staj ve çalışma önceliğini elde edecek. En büyük amacımız hiçbir yavrumuzun bu okul sonrası işsiz kalmaması olacak. Çok emek sarf ettik, üniversite ayarında bir kolej oluşturduk. Türkiye’ye örnek olacağımızı düşünüyorum, sadece öğretmenlerimiz değil alanında öncü firmaların yöneticileri de dersler verecek. Aynı zamanda ilçemizde üniversitemiz GTÜ ile sağlanan sanayi-üniversite işbirliğini bu kolejle daha da ileri götüreceğiz. Ben bu projede emeği geçenlere teşekkür ediyorum, Final Okulları kalitesiyle Türkiye’nin bu koleji konuşacağına eminim” dedi.

 

GEBZE’DEN TÜRKİYE’YE AÇILACAĞIZ

Final Okulları Başkanı İbrahim Taşel, “Final olarak ilk teknik kolejimizi açmış bulunuyoruz. Bugüne kadar 4 milyon 210 bin öğrencinin hayatına dokunduk, meslek lisesinin bir memleket meselesi olduğunu düşünüyoruz. İnşallah eğitim öğretim kadrosuyla ve yapmış olduğu anlaşmalarla Türkiye’nin örnek bir kolejini oluşturacağız. Biz de Final olarak 40 yıllık tecrübemiz ve 430’un üzerindeki eğitim kampüsümüzle Gebze’den başlayan bu modeli Türkiye geneline yayacağız. İlk defa Final markasına bir isim eklemiştir çünkü Adem Bey buraya gönlünü koymuş, Onun adıyla çok güzel çalışmalar yapacağıma inanıyorum” açıklamasında bulundu.

 

BU PROJE İYİ NOKTALARA GELECEK
Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, “Adem Ceylan başkanımızın ve Final Okulları’nın katkısıyla kurulan bu tesis ülkeye güzel bir örnek olacak. Özel Adem Ceylan Final Teknik Koleji’nde eğitim alan öğrenciler Türkiye’nin geleceğine büyük katkı sunacak. Gebze bir ilçe olabilir ancak nitelikli eleman yetiştirmek için her şeye sahip. Sayın bakanımız mesleki liselerin yapılanmasını tekrar dizayn ediyor. Mesleki liselerin onurunu hep birlikte yükseltmeliyiz. Bu okul bir başlangıç, ümit ediyorum ki el birliği ile yeni bir modelle güzel okullar açarız ve buradan ülkesine faydalı olan insanlar yetiştiririz. Sektörün, fabrikanın, ülkenin aranan elemanlarını yetiştirmek için bu kuruma hep beraber sahip çıkmalıyız. İnşallah hep birlikte bu projeyi en iyi noktaya getireceğiz” ifadelerini kullandı.

 

BENZER HABERLER