Öğretmene şiddete hayır « Bölge Haber Gazetesi

5 Temmuz 2022 - 06:18

Öğretmene şiddete hayır

Öğretmene şiddete hayır
Son Güncelleme :

17 Mart 2022 - 12:44

75 views

Geçtiğimiz günlerde bölgemizdeki bir öğretmenimize uygulanan fiziki şiddet olayından sonra bugün Türk Eğitim Sendikası tarafından bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamada;

BASIN AÇIKLAMASI

16 Mart 2022 tarihinde; önünde bulunduğumuz Çayırova Demirsaç Ortaokulunda, bir meslektaşımız darp edilmiş, bu insanlık dışı eylem öğrencilerinin önünde gerçekleşmiştir. Eğitim çalışanlarına karşı artan şiddet, tüm eğitim sistemini etkilemekte, başta öğretmenlerimiz olmak üzere tüm eğitim çalışanları korku ve türlü güvensizlik duygusu ile baş başa bırakılmaktadır. Her haliyle eksik olan meslek kanununda; en önemli konu mesleki itibar ve eğitim çalışanlarına karşı şiddetin engellenmesi olması gerekirken, bu durum görmezden gelinmiş, sınavla kariyer basamağı ve 3600 gibi konular, öğretmenin can güvenliğinin ve itibarının önüne konulmuştur. Her geçen gün, bu konularla ilgili bir düzenleme yapılmasının ne kadar elzem olduğu görülmektedir. Öğretmenlerimiz okullarında şiddet ve mobbing ile baş başa bırakılmalarına rağmen, öğrencilerinin gelecek düşünceleri ile kendilerini motive ederek, canla, başla, aşkla görevlerini yürütebilmek için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Öyle ki, öğretmenimiz, sınıfa girerek öğrenciye şiddet uygulamak isteyen bu şahsa müsaade etmediği için darp edilmiş, şiddete maruz kalmıştır. Burada şiddete uğrayan sadece meslektaşlarımız değildir. Şahsın müdahale edilerek dışarıya çıkarılmak istendiği esnada ettiği küfürler ve hakaretler ile tüm okul ve hatta eğitim şiddete maruz kalmıştır.

Eğitim çalışanlarına yönelik şiddeti artıran unsurlardan birisi de, şiddeti uygulayan kişilerin cezalandırılmayacakları ya da önemsenecek bir yaptırımla karşılaşmayacakları düşüncesidir. Eğitim çalışanlarına yönelik şiddete asla hoşgörü gösterilmeyeceği, aksine şiddet suçlarının mutlaka cezalandırılacağı düşüncesinin yerleştirilmesi ve kamu sağlığını bozduğu için de ayrıca cezalandırılacağı düşüncesinin oluşturulması hükme bağlanmalıdır.

Şiddet olaylarında şikâyet söz konusu olmadan savcılık kamu davası açmalı, eğitim çalışanı devreden çıkmalıdır.

Eğitim çalışanlarına yönelik şiddetin önüne geçmek amacıyla “Şiddeti Önleme Kanunu” hazırlanmalıdır.

Türk Ceza Kanunu’nda eğitim çalışanlarına yönelik şiddeti caydırıcı nitelikte yeni düzenlemeler yapılarak; bu eylemlerin, kamu hizmetini engelleme, vatandaşın eğitim hakkını kullanmayı engelleme ve bunun sonucunda insan hayatının riske atılması gibi suç tipleri başlıkları altında değerlendirileceği yasal düzenlemeler yapılmalı, cezalar artırılmalı ve verilen cezaların ertelenmemesi sağlanmalıdır.

Önünde bulunduğumuz okulda, öğrencisini darp edilmekten korumak isteyen bir meslektaşımız şiddete maruz kalmıştır. Burada olan şiddet ilk değildir ama son olmasını umuyoruz. Meslektaşımızın tüm süreçlerinde yanında olacağımızı ilan ediyoruz. Gerekli adımların ivedilikle atılmasını talep ediyor, yapılan bu eylemin cezasız kalmayacağını ümit ediyor, konunun yasal süreçleri ile takipçisi olacağımızı kamuoyuna tüm saygılarımızla duyuruyoruz.

KÜRŞAD TÜRKCAN

Türk Eğitim Sen Kocaeli 2 No’lu Şube Başkanı

YORUM YAP

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments