Minik Ece ve annesinden anlamlı çağrı (VİDEO HABER) « Bölge Haber Gazetesi

25 Ocak 2022 - 16:31

Minik Ece ve annesinden anlamlı çağrı (VİDEO HABER)

Minik Ece ve annesinden anlamlı çağrı (VİDEO HABER)
Son Güncelleme :

30 Mart 2020 - 22:46

10 views

Darıca Bağlarbaşı Ortaokulu 5. Sınıf öğrencisi Ece işitme engelliler için evde kal  videosu hazırladı. Annesi pınar Çaket ile bir video hazırlayan ece evde kal çağrısında bulundu. Darıca Bağlarbaşı Ortaokulu Müdürü Oktay Gümüş minik Ece’nin toplumsal farkındalığı yüksek bir öğrenci olduğuna dikkat çekti.

Ece’nin işaret diline ilgisi 6-7 yaşlarında çevresinde denk geldiği sağır dilsiz insanları işaretle konuştuklarını görmesi üzerine başladı onları anlamaya çalıştığını söyledi. Anne Pınar Çaket  minik Ece’nin bu videonun hazırlanmasıyla ilgili olarak ” YouTube videoları izleyerek bu dili öğrenmeye çalıştı tabiki tek başına bunu tam anlamıyla başarması %100 mümkün olmayacaktı ve benide teşvik etti anne öğrenelim ya birgün bizde öyle olursak ya birgün karşımıza biri çıkıp bize soru sormaya çalıştığında onu anlamazsak ve yardımcı olamazsak diye bunun üzerine bende işaret dili eğitimi aldım ve her ders dönüşü eve geldiğimde öğrendiklerimi eceye öğrettim.
Bu videoyu çekmemizdeki amaç;durumun vehametini iyice kavradığı için ve hergün normal hayatlarına devam eden insanları gördüğü için çekmek istedi birgün haberlerde evimde tv yok benim haberim yok yasaktan diyen yaşlı amcayı görünce aklına ilgi noktadı olan işaret dili geldi ve belki tv olup sesini duyamayan insanlar var belki haberdar olmayan insanlar var diyerek engelli arkadaşlarımız için çekmek istedi birkaç gün üst üste söyledi ancak çekebildik ve birazda sağlıkları yerinde olan normal ama duyarsız insalarımıza tepki olarak çektik
Hatta ecenin attığı başlık ile ‘Anne sessiz sesimizi herkese duyuralım”  şeklinde özetledi

 

BENZER HABERLER