KSO ‘Yeşil Mutabakat Sürecine Uyum’ eğitimlerine başladı « Bölge Haber Gazetesi

1 Temmuz 2022 - 04:55

KSO ‘Yeşil Mutabakat Sürecine Uyum’ eğitimlerine başladı

KSO ‘Yeşil Mutabakat Sürecine Uyum’ eğitimlerine başladı
Son Güncelleme :

10 Ocak 2022 - 9:59

107 views

Kocaeli Sanayi Odası, dünyada yeni bir ekonomik ve sosyal dönüşüm sağlayacak olan ‘Yeşil Mutabakat’a dair farkındalık oluşturmak için bilgilendirme eğitimlerine başladı

Kocaeli Sanayi Odası (KSO), iklim değişikliğine karşı başlatılan mücadelenin baş aktörü olan ‘AB Yeşil Mutabakatı’na dair farkındalık yaratmak için kolları sıvadı. Şekillenen yeni dünya düzenine oda üyesi sanayicilerin adapte olması adına hızla aksiyon alan ve ilk olarak oda bünyesinde ‘Yeşil Mutabakat Komisyonu’ kuran KSO,  bu kez bilgilendirme eğitimlerine başladı. Bu yıl itibariyle iş hayatının bir parçası olacak Yeşil Mutabakat ile birlikte yapılacak yeni düzenlemelerin bir maliyet kalemi olarak da şirket bütçelerinde yerini alacak olmasından dolayı üye sanayicilerin bu süreçten olumsuz etkilenmemesi adına çalışmalarını hızlandıran KSO, eğitimler için QSI Belgelendirme şirketi ile bir protokol imzaladı. Önümüzdeki üç ay boyunca, çevrim içi ve ücretsiz olarak; sınırda karbon vergisi gelebilecek beş sektör için (demir-çelik, çimento, enerji, alüminyum ve gübre), ‘karbon, su ve ürün ayak izi nasıl ölçülür’ konularında, somut içerikler eşliğinde eğitimler düzenleyecek.  

İLK EĞİTİM BAŞLADI

Özellikle şirketlerin Yeşil Mutabakat konusunda görev alacak yöneticilerinin katılım göstermesi beklenen söz konusu eğitimlerin tamamlanmasının ardından ihtiyacı olan üyelere de karbon ayak izi ölçümleri ve sınırda karbon düzenlemesi çalışmaları gibi konularda da destek verilmesi hedefleniyor. Bu kapsamda başlayan eğitim programlarının ilki “Yeşil Mutabakat Sürecine Uyum” başlığıyla gerçekleştirildi. Online olarak düzenlenen eğitim webinarına; KSO Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul, QSI Belgelendirme Genel Müdürü Okay Kayhanlı ile şirket yöneticileri katılım sağladı.

YOĞUN KATILIM SAĞLANDI

Yaklaşık 300 kişilik bir katılımın olduğu webinarın açılış konuşmasını KSO Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul gerçekleştirdi. Tuğrul konuşmasında şunları söyledi: “Yeşil Mutabakata Uyum webinarımıza hoş geldiniz. Bildiğiniz gibi iklim değişikliğine olan etkilerin azaltılması amacıyla tüm dünya ülkeleri, karbon azaltım hedefleri belirlemeye başladı. Aralık 2019 tarihinde açıklanan Avrupa Yeşil Mutabakatı ise AB’nin Paris İklim Anlaşması hedeflerine ulaşma stratejisi olmasının yanında, topyekun bir ekonomik ve sosyal dönüşümü beraberinde getiriyor. Yeşil Mutabakat; sanayiden tarıma, inşaattan ulaştırmaya kadar tüm sektörlerde karbon ayak izinin azaltılması, sürdürülebilirlik ilkeleri doğrultusunda hareket edilmesi, döngüsel ekonomi ile kaynak kullanımının ekonomik büyümeden ayrıştırılması gibi birçok farklı unsurdan oluşuyor.

SÜRDÜRÜLEBİLİR ÜRETİM

Amaç Paris İklim Anlaşması’nda öngörülen, küresel sıcaklık artışını 2 derecenin altına çekmek ve mümkünse 1,5 derece ile sınırlı tutmak ve 2050 yılında iklim nötr olma hedefine ulaşmak. AB bu yeni dönüşümün bir öncüsü olarak, AB ithalatında karbon yoğun ürünlerin maliyetinin artırılması yoluyla bir baskı oluşturmayı hedefleyerek, AB ile yakın ilişki içinde olan ülkelerin değişim sürecini de tetikliyor. Firmalarımız için bu sürecin yapı taşlarını; iklim dostu ve sürdürülebilir üretim ve tüketim, enerji verimliliği, yenilenebilir enerjilere geçişin hızlandırılması, yeniden kullanım ve geri dönüşüm oluşturacak.

YENİ YATIRIM YAPARKEN…

Artık yeni yatırımlar yapılırken, bunların sürdürülebilirlik ve karbonsuzlaşma hedefleri ile ne kadar örtüştüğüne dikkat etmemiz ve kararlarımızı buna göre almamız gerekecek. Ülkemiz de benzer adımları atmak için hedefler belirliyor. 2053 yılına kadar karbon nötr olma hedefini belirledi. Aynı zamanda, Paris İklim Anlaşması’nın TBMM’de onaylaması da ümit verici bir gelişme oldu. Tüm bu gelişmelerin ışığında, kaçınılmaz olarak, Yeşil Mutabakat 2022 yılı ile birlikte iş yaşantımızın önemli bir parçası olacak. Yeni düzenlemeler yaşamımıza girecek ve bir maliyet kalemi olarak da bütçelerimizde yer alacak.

ÇABA GÖSTERECEĞİZ

Bir taraftan küresel ısınmaya karşı geleceğimizi kurtarmak için çaba göstereceğiz diğer taraftan bu çalışmaların şirketlerimiz bütçelerine çok yük vermemesi için de önlemler almaya gayret göstereceğiz. Biz de Oda olarak bu çalışmalarda üyelerimize destek olmak üzere QSI Belgelendirme şirketi ile bir protokol yapmış bulunuyoruz.  Bu kapsamda; sınırda karbon vergisi gelebilecek beş sektör için (demir-çelik, çimento, enerji, alüminyum ve gübre); “karbon, su ve ürün ayak izi nasıl ölçülür” konularında, önümüzdeki üç ay boyunca, çevrim içi olarak, ücretsiz eğitimler düzenleyeceğiz. Bu eğitimlere; şirketlerinizde; yeşil mutabakat konusunda görev yapması beklenen yöneticilerinizin katılımlarını önemsiyoruz.

GENEL HATLARIYLA BİLGİ VERİLDİ

Bu seminerlerin tamamlanmasının ardından da ihtiyacı olan üyelerimize; karbon ayak izi ölçümleri konusunda destek verebilmeyi ümit ediyoruz. Düzenlediğimiz webinarımız söz konusu eğitimlerin açılışı çerçevesinde ‘Yeşil Mutabakata Uyum’u genel hatlarıyla anlatan bir bilgilendirme toplantısı olacak. Bundan sonraki haftalarda eğitim programlarımız devam edecek. Sizi ilgilendiren sektöre yönelik eğitimlere katılımlarınızı bekliyoruz. Sözlerime son verirken, yeşil mutabakata uyum eğitimlerinin gerçekleştirilmesine katkı sağlayan QSI Belgelendirme Genel Müdürü Okay Kayhanlı’ya teşekkür ediyor, tüm katılımcılarımız için verimli bir süreç olmasını diliyorum.” Ardından QSI Belgelendirme Genel Müdürü Okay Kayhanlı, sürece dair genel hatlarıyla önemli bilgileri katılımcılarla paylaştı. KSO’nun bilgilendirme eğitimleri Ocak-Şubat-Mart ayları boyunca belirlenen tarihlerde, 10.00-12.00 ve 14.00-17.00 saatleri arasında aralıksız devam edecek.

KOCAELİ SANAYİ ODASI – QSI BELGELENDİRME “YEŞİL MUTABAKATA UYUM” EĞİTİM TAKVİMİ
OCAK
GünlerSektörlerSüreİçerik
17 Ocak 2022 PazartesiDemir-Çelik2 Gün ISO 14064-1 Karbon
18 Ocak 2022 Salı
19 Ocak 2022 ÇarşambaÇimento2 Gün
20 Ocak 2022 Perşembe
24 Ocak 2022 PazartesiAlüminyum2 Gün
25 Ocak 2022 Salı
26 Ocak 2022 ÇarşambaGübre2 Gün
27 Ocak 2022 Perşembe
31 Ocak 2022 PazartesiEnerji2 Gün
1 Şubat 2022 Salı
ŞUBAT
GünlerSektörlerSüreİçerik
14 Şubat 2022 PazartesiDemir-ÇelikTüm GünISO 14046 Su
15 Şubat 2022 SalıÇimentoTüm Gün
16 Şubat 2022 ÇarşambaEnerjiTüm Gün
17 Şubat 2022 PerşembeAlüminyumTüm Gün
18 Şubat 2022 CumaGübreTüm Gün
MART
GünlerSektörlerSüreİçerik
14 Mart 2022 PazartesiDemir-Çelik2 GünISO 14067 Ürün
15 Mart 2022 Salı
16 Mart 2022 ÇarşambaÇimento2 Gün
17 Mart 2022 Perşembe
21 Mart 2022 PazartesiAlüminyum2 Gün
22 Mart 2022 Salı
23 Mart 2022 ÇarşambaGübre2 Gün
24 Mart 2022 Perşembe
28 Mart 2022 PazartesiEnerji2 Gün
29 Mart 2022 Salı

YORUM YAP

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments