KOCAELİ İLKSAN SEÇİMLERİNDE ŞAHİN YAŞLIK “0” ÇEKTİ!

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Zekice Değişim

Kocaeli İLKSAN temsilci seçim sonuçları açıklandı… Türk Eğitim-Sen:4 Eğitim Bir-Sen ise :0 Ama Kocaeli ilinde Eğitim Bir-Sen iki kere kaybetti.

İLKSAN nedir,seçimleri nasıl yapılır bilmeyenler belki başlığımızı yadırgayabilir.. İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı 1943 yılında kuruldu. 4357 sayılı Kanunun gerekçesinde, Sandığın kuruluş amacı, “…Öğretmenlerden hastalananlara, evlenenlere, çocuk doğuranlara, çocuklarını okutacaklara, ölenlerin ailelerine yardım etmek ve geçinme yükünü hafifletmek, sağlığa ve içtimai yardıma taalluk eden meselelerde öğretmenleri birbirlerine yardım edici duruma getirmek gayesini güden bu Sandığın teşkili faydalı ve zaruri görülmüştür…” şeklinde belirlenmiştir.

1996 yılından günümüze kadar da İLKSAN yönetimini TÜRK EĞİTİM-SEN delegelerin oylarıyla yapılan seçimlere göre yürütüyordu.

25 Eylül 2021 tarihinde gerçekleşen il temsilcileri seçimleri neticesinde Eğitim-Bir-Sen’in üye sayısı iki kat fazla olmasına rağmen iddialı!! olduğu seçimleri Türkiye genelinde kıl payı Kocaeli ilinde ise Şahin Yaşlık 4-0 gibi ezici bir farkla kaybetti!

Türkiye genelinde 2021 mutabakatına baktığımızda Eğitim Bir-Sen sendikasının 393.834 üyesi varken Türk Eğitim-Sen in ise 190.919 üyesi olduğunu görüyoruz.

İLKSAN seçimlerinde Türkiye geneli tablo Türk Eğitim-Sen 105, Eğitim Bir-Sen ise 102. İki katı üye sahibi olan Eğitim Bir-Sen’in kaybetmesinin bir izahı olamaz. Üyelerin güven oyu bir bakıma yok!

Ama Kocaeli Eğitim Bir-Sen kaybetmedi ya da iki kere kaybetti ama asıl kaybeden kim sorusunun cevabı ise çok net. Şahin Yaşlık kaybetti başlığımızda da belirttiğimiz gibi Eğitim Bir-Sen Kocaeli 8 bin 60 üye sayısı, Türk Eğitim-Sen ise 5 bin 991 üye sayısına sahip olmasına rağmen hiç il temsilcisi çıkaramadı. Sizce de Şahin Yaşlık kaybetti demekte haklı değil miyiz?

Şahin Yaşlık neden mi kaybetti? Gelin şimdi de nedenlerini sıralayalım. Şahin Yaşlık, 2015 yılında söylediklerini çabuk unuttu. Biz hatırlatalım…

Soru:Sendikacılığa başlayışınız nasıl oldu? Sendikacılık size ne ifade ediyor?
Şahin Yaşlık cevap veriyor; “Babam uzun yıllar işçi sendikası (Türk-İş) baş temsilcisiydi.Yani sendikacılığa uzak birisi değildim. Aktif Memur sendikacılığıyla ise Halil İbrahim Keleşoğlu ile tanıştı.
Sendika bana mücadeleyi, zulme karşı durmayı,örgütlü olmayı, birlikte mücadele etmeyi, ben değil biz duygusunu ifade ediyor…”

Soru:Sendika içinde özellikle Keleşoğlu’na karşı muhalif bir kanadın olduğu bir gerçek. Aynı muhalefet devam ediyor mu? Siz sendikayı toparlayabilecek misiniz? Ya da toparladınız mı?

Şahin Yaşlık; “Muhalif olması normal seçimin olduğu yerde muhalefet olması kadar normal bir şey olmaz.Keleşoğlu Kocaeli de bu sendikaya en fazla hizmet eden kişidir. Şu an muhalif bir kanadın olduğunu düşünmüyorum! Arkadaşlarımızla ortak amaç için çalışıyoruz ve hepimiz aynı şey için kürek çekiyoruz. Sendikamızda şu an hiçbir ilçe veya kişiyle bir küskünlük yok.”

Soru:”Özellikle İdareci atamalarında EBS çok eleştirildi. Bu eleştirileri nasıl buluyorsunuz?”
Şahin Yaşlık; “Atama sürecinde sendikamızı eleştiren sendika, mağdur edebiyatı yapıp üye yapma malzemesi olarak kullandı. Daha önce her devirde gemisini yüzdürenler ve müdürlüklerin % 60-70’ine sahip olan sendika müdürlükleri gidince lolipopu elinden alınmış çocuk gibi cıyaklamaya başladı. Biz Eğitim Bir Sen olarak hiçbir başarısız idarecinin arkasında durmayız.Bunu her ortamda ve toplantıda söyledik. 4 yıl sonra okuluna, öğrencisine velisine ve ülkesine bir şey katmış olmayan ve okulunu aldığı durumdan daha iyi bir konuma getirmeyen hiçbir idarecinin destekçisi olmayacağız.”

Şahin Yaşlık’ın ustam dediği Halil İbrahim Keleşoğlu şu an nerede? Neden Eğitim Bir-Sen sendikasının kapısından bile girmiyor?Hani birlikte mücadele etme duygusu hani biz duygusu.

Sendika içinde muhalif bir grup yok derken, kendi yönetiminde bile muhalif olan, hatta muhalifleri cezalandırmak için 20 delege adayı içinde en düşük oyu alan (üyelerinin bile desteklemediği) ismi yönetimine hatta Başkan Yardımcısı olarak almasının gerekçesini açıklayabilir mi? Bizce hayır. Üyeler güvenmiyor, oy vermiyor ama Şahin Yaşlık muhalif gördüğü Çayırova ya atayarak daha da kutuplaştırıcı olduğunu ne çabuk unuttu, Hani seçimler için ortak amacımız aynı, aynı amaç için kürek çekiyoruz demişti, cayirovadaki ebs acaba farkı birşey için mi kürek çekiyor ki, kendince cezalandiriyor?

Çayırova ilçesinde yaşadığı seçimlerdeki hüsranı, seçilmiş yönetime atanmış vesayet sistemini açıklayamadığı için İLKSAN seçimlerinde 70 oy bile alamadı. Sadece Çayırova ilçesi mi. Darıca, Başiskele ya da ismi bizde saklı olan diğer ilçeler ve yöneticiler.

İdareci atamalarında okuluna, öğrencisine velisine ve ülkesine hiçbir şey katmamış hatta ihale usulsüzlüklerinden, evrakta sahteciliklere, kantin paralarını elden almaya, huzur bozmaya yapmadıklarını bırakmayan ekip üyelerini korumak için Şahin Yaşlık televizyon ekranlarına çıkıp Çayırova da eğitim yok ve kamyon dolusu evrak yalanları, algısı ile örtmeye çalıştı. Ama bakanlık müfettişleri en az 18 ceza ile ekip üyelerinin suçlarını tescil etti. Ak Partili vekilleri Mehmet Akif Yılmaz başta olmak üzere yanılttı, yanıltmaya da devam ediyor. Çayırova ve Gebze, Darıca Dilovası bölgesindeki tepkilerin haksızlıkların cevabını İLKSAN seçimleri ile aldı. Bu bölgede ikinci şube açılmasına karşı çıkmaya devam etsin Türk Eğitim-Sen nasıl sendikacılık yapılır gösterdi.

Sadece Türk Eğitim-Sen mi, bir ayda 200 e yakın üye sayısını artıran Eğitim-İş; Eğitim-Birsen Kocaeli şubesinin bir yıldaki üye artışından daha fazlasını başardı. Mesajı almıyorsa Şahin Yaşlık yazımızı okumaya devam etsin. Neden mi?

Çayırova İlçesi özelinde dedikodularla eğitimcileri ayrıştırmanızın, bakanlık müfettişlerini bile hedef almanızın, kendinize yakın EKİBİ’nizin aldığı cezaların ne hikmetse amirleri ve il disiplin kurulu tarafından uygun görülmediği hatta yönetmenliğin bile size yakın kişilere geçmediğini üyeler görmüyor mu sayın Başkan!?Böylelikle Kocaeli genelinde Eğitim Bir-Sen’in itibarını yerle yeksan ettiğinizi üyeler görmedi mi sayın başkan?!!

Evet sayın başkan, Sadece Çayırova, Gebze, Darıca Dilovası ya da İzmit değil tüm ilçelerde bu ve benzer hezeyanlarınızı üyeler gördü ve cevabını verdi. Emin olun verdikleri yetkiyi de elinizden alırlar bizden söylemesi.
Bu arada sadece kendinize ve dolayısıyla Kocaeli Eğitim-Birsen sendikasına değil tüm eğitim camiasına da zarar verdiğinizi ve bu zararı verirken size destek olan Ak Partili vekiller ile diğer sivil toplum örgütlerinin size olan güvenini ortadan kaldırdığınızı da unutmayın.

Kocaeli Ak Parti ve tabiki de Cumhur ortağı MHP vekillerine il ilçe yöneticilerine sözümüz. En büyük destekçiniz olarak görünen Eğitim Bir-Sen başkanı kendisi neyse de 2023 için en büyük zararı sizlere veriyor. Sizin üzerinizden ahkam keserek sizlerin gücünü kullanarak verdiği zararı sizler dahi artık ortadan kaldırmazsınız.

Bunu önceki yazılarımızda yazdık gerçekleri gözünüzün önüne serdik. Ak Partinin eğitimden sorumlu Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz geldiğinde bile okul müdürlerinin yarısı ancak toplantıya katılıyorsa Eğitim Bir-Sen ilçe yönetimi toplantıya katılmıyorsa buradaki sıkıntıyı nasıl görmezsen gelirsiniz?

Şahin Yaşlık’ın kaybeden Başkan adayı Çayırovalı eğitimcilere hakaret ederken üyeler görmüyor mu sanıyorsunuz? Koskoca Fen Lisesinden sadece 5 tıp fakültesi kazandırılırken Darıca Fen Lisesi 21 Tıp, Yücel Boru Fen Lisesi 40 Tıp Fakültesi kazanıyor bunu siz görmek istemiyorsunuz belki ama üyeleriniz görüyor, ve kendilerince gereğini yapıyor sayın başkan.

Cumhurbaşkanımıza, Ak Partili bakanlara hakaret eden öğretmen ve Okul aile birliği başkanını, paylaşımını ve ona ömür boyu minnettar olan okul müdürünü Şahin Yaşlık görmesine rağmen susarken üyeler görmüyor mu.

İŞKUR personelleri İlçe Müdürüne dolayısıyla Şahin Yaşlık’a yakın okul müdürlerine fazla verilirken, Fen Lisesinde pansiyona bira getirilirken sessiz kalanlara millet bugün Şahin Yaşlık’a yaptığı gibi yapar ve cevabını verir.

Bir yıl sonra yapılacak Eğitim Bir-Sen seçimlerini de beklemeden Kocaeli Eğitim-Bir sen sendikasının kan kaybının bitmesi ve kaybettiği itibarını kazanarak kendi içindeki muhaliflerin bile kendinden daha büyük olduğu gerçeğini görerek istifanızı sunmanızın da üyelerinizin en büyük beklentisi olduğunu sahada öğretmenler odalarına girerseniz görebilirsiniz.

2023 te Cumhur ittifakı benzer bir durum yaşamamak için artık müdahalesini etmeli..Bizce Şahin Yaşlık kendisi istifa etmez,çünkü ona göre belgeleriyle yazmamıza rağmen ona göre sorun yok..2022 sendika seçimlerinde nasıl bugün cevabını aldıysa yaptıklarının fazlasıyla o zaman da alacak..Üyelerin tepkilerini görmeyen başkana,üyelerinin verdiği notu bir daha hatırlatalım otur sıfır!

Sahi Şahin yaşlık pardon Eğitim Bir-Sen neden kaybetti?

https://www.seskocaeli.com/haber/7813738/cayirova-milli-egitimde-iddialar-bitmiyor

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
KOCAELİ İLKSAN SEÇİMLERİNDE ŞAHİN YAŞLIK “0” ÇEKTİ!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Bölge Haber - Yeni Nesil Objektif Haber Platformu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!