Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nden Basın Açıklaması *-* Bölge Haber Gazetesi *-*Bölge Haber Gazetesi

26 Temmuz 2021 - 17:33

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nden basın açıklaması

reklam
Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nden basın açıklaması
Son Güncelleme :

29 Ağustos 2018 - 21:59

reklam

 

 

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Çetin Gürol yazılı bir açıklama yaparak üyelerini bilgilendirdi. Gürol yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti(KOGACE) yönetimi olarak,

Göreve geldiğimiz 1 1 Kasım 2017 tarihi itibariyle 18 kişilik yönetim kurulu olarak başladığımız Cemiyet faaliyetleri kapsamında bugüne kadar geldiğimiz nokta tüm kamuoyu tarafından bilinmektedir. Yönetim kurulumuzun seçildiği 11 Kasım 2017 tarihinden kısa bir süre sonra 16 Ocak Basın Onur Gününü yapmanın onurunu yaşadık.

Başta meslektaşlarımız olmak üzere Türkiye Gazeteciler Federasyonu ve Basın Vakfı Başkanı, farklı illerden birçok gazeteciler cemiyeti başkanı, birçok siyaset insanı, akademisyenler, kent protokolü katılımı ile bu etkinliğimizi şölene dönüştürdü. Ancak, gazeteciler cemiyeti yönetim kurulu ve üyeleri olarak bu ulusal ve uluslararası alanda ses getiren Basın Onur Günümüzün tadını maalesef çıkartamadık.

Basın Onur Gününün hemen akabinde yönetim kurulumuz içerisindeki birkaç kişinin anlam veremediğimiz tavırları ve farklı algı operasyonları ile herkesin teşekkür etmek için aradığı organizasyonumuzla ilgili kendimizi farklı tartışmaların içerisinde bulduk. Aslında yola birlikte çıktığımız yönetim kurulundaki arkadaşlarımızın tamamının bizlerle aynı fikirde olduğunu düşünerek ilk hatamızı yapmıştık. Basın ödüllerinin kimlere verileceğini  akademisyenlerden oluşan bir seçici kurul belirlemiş iken, yönetimimizin içerisinde bize muhalif olduklarını çok sonradan anladığımız birkaç kişi, ödül töreni sırasında seçilen muhabir arkadaşlarımızın ödüllerini değiştirerek kendi kimlik ve kişiliklerini ortaya koymuşlardır. İlk anda hata yaparak bu kişileri yalnızca uyarmanın yeterli olacağını düşünerek, kamuoyu önünde arkadaşlarımızı deşifre etmedik. Keşke etseydik!

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti olarak, bu dönem en büyük hedefimiz derneğimiz üyesi olan arkadaşlarımızı ev sahibi yapmaktı. Bu hedef doğrultusunda bütün arkadaşlarımızla birlikte insanüstü bir gayret sarf ederek çalıştık.  Ancak bir akşam yönetim kurulu toplantımızda bugün bizi, kurumumuzu gazeteci dostlarımız ve kamuoyu önünde küçük duruma düşürmeye çalışanlar yönetim kurulu üyelerinin kuraya girmeden istedikleri evi almasını teklif ettiler. Ki bu teklif haddini aşarak tehdit aşamasına kadar geldi. Tabi ki teklif kabul görmedi. İşte biz ikinci hatamızı da burada yaptık. Bu arkadaşlarımızı o gün deşifre etmeliydik. Etmedik!

Son günlerde  Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti kendi içerisindeki birkaç kişinin ağır ithamlarına maruz kalmıştır. Şunu da belirtmeliyiz ki ithamlarda bulunan kişilerinde alınan kararlarda imzaları yer almaktadır. Yönetim kurulundaki arkadaşlarımın çoğu bu iddiaları ortaya atan kişileri belgelerle ispata davet etmektedir. Çirkin iddialar sahiplerinin fikrini ortaya koyar. Biz Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti yönetim kurulu olarak, bu kişileri iddialarını ispat etmeye davet ederken kendi yönetim kurulu defterlerimizi incelenmesi için Kocaeli Dernekler İl Müdürlüğüne vereceğiz.

Öncelikle ben Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Çetin Gürol olarak, dernek defterlerinde, banka hesaplarında herhangi bir usulsüzlük bulunursa kamuoyu önünde buradan söylüyorum ki istifa edeceğim. Ancak bu iddiaları ortaya atan, yalnızca şahsımı değil yönetim kurulu arkadaşlarımı ve bütün basın camiasını töhmet altında bırakan bu kişilerin iddiaları asılsız çıktığı takdirde istifa etmelerini istiyorum.

Şayet ki kendileri istifa etmezlerse, tüzük gereği ilgili maddelere dayanarak yönetim kurulu olarak gereğini yapacağız.

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti yönetim kurulu 18 kişiden oluşmaktadır ve kongre üyeleri tarafından seçilmişlerdir. Derneklerde de olağanüstü genel kurulla ilgili madde açıktır. Etik dışı yönetim kurulunun tamamını bağlamayan açıklamalarda  Kocaeli Gazeteciler Cemiyetimizi bağlamamaktadır.

RUHSAT TAMAM

Yaşanan bu süreç içerisinde yönetim kurulumuza isnat edilen birtakım suçlamalar vardır. Örneğin basın sitemizin bir türlü tamamlanamamış olması. Ancak 16 Ocak Basın Sitesi projesi kapsamında beklenen konutların ruhsatı 17.8.2018 tarihinde TOKİ’ye gönderilmiş olup, son aşama olan iskan aşamasına gelinmiştir. Konuyla ilgili bugün Ankara’da TOKİ Daire Başkanıyla süreci hızlandırmak adına bir görüşme gerçekleştireceğim.  Bunun dışında Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti mülkü olan Bodrum Akyarlardaki  Hürpa Tatil Sitesi eksikleri giderildikten sonra 15-30 Nisan ve 15-30 Ağustos 2019 tarihinden itibaren cemiyet üyelerinin kullanımına açılacaktır. Bu tatil sitesiyle ilgili dedikoduları üreten şahsın, geçmiş dönemde bu tatil sitesini kullanan ender şahıslardan biri olması manidardır.

GAZETECİLERE SOSYAL TESİS

Son olarak şunu söylemek istiyorum ki, Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti yönetim kurulu üyelerine hakkettiği hizmeti vermeye devam etmektedir. Bakın Kocaeli Gazeteciler Cemiyetimizin İzmit sınırları içinde bulunan 2200 metrekare arazimizle ilgili de cemiyet üyelerimizin faydalanabileceği sosyal tesis içinde projelendirme çalışmalarımız devam ediyor. Bunu basın camiasının hizmetine sunacağız.

Konuyu toparlamak gerekirse Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti şahısları değil, topluluğu temsil eden bir kurumdur. Bizleri kongre üyeleri seçmiştir ve yine kongrenin belirlediği tarih görevimizi noktalayacaktır. Kamuoyundaki konu ile ilgili benim ağzımdan duymadığınız tüm iddiaları lütfen bana sorun. Telefonum günün 24 saati açıktır.  Bugüne kadar Kocaeli basın camiasına ve emekçi arkadaşlarıma hizmet etmekten gurur duydum. Görevimin son anına kadar da hizmet etmekten gurur duyacağım. Saygılarımla”

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam