Kılıçdaroğlu, Darıca’dan Türkiye’ye seslendi

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Zekice Değişim

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bugün sabah saatlerinde Darıca Hegsegano Otel’de düzenlediği toplantı ile bölgemiz kanaat önderleriyle bir araya geldi. CHP Kocaeli İl Örgütü’nün düzenlediği  toplantıya katılım yoğun oldu. Toplantıya Gebze, Darıca, Dilovası ve Çayırova ilçelerinden katılan kanaat önderleri katıldı. CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Yıldızlı’nın ev sahipliğindeki programa  İyi Parti Kocaeli İl Başkanı Şanbaz Yıldız, Saadet Partisi Kocaeli İl Başkanı Zafer Mutlu ve DP Kocaeli İl Başkanı Mustafa Nazlıgül , CHP Kocaeli İl Başkan Yardımcısı Baran Aydın, CHP’nin Kocaeli’ndeki 12 ilçe başkanı,  de hazır bulundu. Ayrıca Gebze, Çayırova.Darıca ve Dilovası’ndaki muhtarlar ve sivil toplum kuruluş temsilcileri hazır bulundu.  CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Yıldızlı kısa bir selamlama konuşması yaptı. Daha sonra kürsüye CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu çıktı. Kılıçdaroğlu basına açık bölümde yaptığı konuşmada önce yerel sonra genel sorunlara değindi: İşte Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları:

“HAVA VE ÇEVREKİRLİLİĞİ”

“Kocaeli’nde yaşıyorsunuz, Türkiye açısından burası çok önemli ve değerli. Sanayi açısından Kocaeli Türkiye’nin bir oranda birincisi. Pek çok ilden de göç almış. Muhtarlar neden demokrasinin temel taşıdır? Nedeni şu, bu topraklarda yapılan ilk seçim bir muhtarlık seçimidir. Ne yazık ki geçen zaman dilimi içerisinde muhtarlara gerekli önem ve özen gösterilmemiştir. Muhtarlar için özel ve bağımsız bir kanun neden yok? Milletvekillerinin, belediye başkanlarının var da muhtarların neden yok? Neden talep etmiyorsunuz? Siz de birleşik oy pusulası neden yok? Bu talebin de sizden gelmesi lazım. Sizin mahalleniz ile ilgili belediye meclisinde bir karar görüşülürken sizi neden davet etmiyorlar? Olması gereken, katılması. Dedim ki her muhtara bir yardımcı personel vereceğiz. Kıyamet koptu, muhtarlara özel kalem müdürü verilir mi diye. Niye verilmesin? Muhtarların bütçesi neden yok? Fakir bir aile, çocuğu üniversite sınavını kazandı götürecek yol parası yok ilk kime ulaşır? Muhtara ulaşır. Muhtarın bütçesi yok ki nasıl versin? Hiç kimse unutmasın 27.5 yılımı devlete verdim. Ağırlıklı olarak Maliye Bakanlığı’nda çalıştım. Bütçe nasıl hazırlanır, nereye ne verilir iyi bilirim. Kaynak var, bunların tamamını gerçekleştireceğim. Sosyal yardımlar yapılır. Bir mahallede kim yoksul kim varlıklı en iyi muhtar bilir. Sosyal yardımlar yapılacaksa muhtardan görüş alınmalı ya da muhtarlar aracılığıyla yapılmalı. Öyle muhtarlıklar biliyorum ki kiradalar. Niye bir muhtarlık evi olmasın? Bu yapılamaz mı? Siyaset kurumu size gerekli önemi vermiyor. Bir ara muhtarlığı kaldıralım tartışması bile başladı. Kocaeli’nin hangi sorunu çözüldü? Elektrik kesintileri var, internet yetersizliği var. Niçin çözülemedi? Anlatayım. Rahmetli Turgut Özal’ın yaptığı en büyük yatırımlardan bir tanesi Türk Telekom’u kurmak oldu. Bütün iletişim Avrupa standartlarının üzerine çıktı. Sonra Türk Telekom’u sattık.

Hava, çevre kirliliği. Kocaeli, çevre kirliliği açısından son derece hassas bir ülke. Bu konuda hangi adımları attılar? Kocaeli Üniversitesi’nden bir hoca buradaki hava kirliliği ile ilgili bir rapor hazırladı adamı üniversiteden attılar. Müsilaj neden çıktı? Denizde oksijen bitti, şimdi niçin böyle oldu diyoruz. Yıllardır söylüyor bu işin uzmanları. Marmara’da 104 balık türü vardı öldürdük. Kimin çocukları işsiz. Garibanın çocuklar işsiz. Ensesi kalın olanın işi var, zaten bir değil 4-5 yerden maaş alıyor. Fakir-fukaranın çocuğunu görmezden geliyorlar. 10 milyon işsizimiz var. İşsizlerin sonunu nasıl çözeceğiz diye düşünmüyoruz bile.”

Teknoloji liseleri kuracağız 6 yıl öğrenim süreci olacak. Ayrıca yatılı olacak. Öğrenciler ailesine yük olmayacak ne konuda çalışmak istiyorsa o konuda eğitim alacak ve 3. Sınıftan sonra staj yapacak sigortasını devlet ödeyecek. Üniversiteye gidecekse +2-3 puanla gidecekler.”

Kılçdaroğlu  ülkede yaşayan, esnaf, çiftçi ve öğrencilerin her birinin ekonomik sorunlarla boğuştuğunu bu sorunların 5 yılda çözülebileceğini savundu.

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kılıçdaroğlu, Darıca’dan Türkiye’ye seslendi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Bölge Haber - Yeni Nesil Objektif Haber Platformu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!