Kelebek hastası Hamza’nın en büyük hayali… « Bölge Haber Gazetesi

28 Ocak 2022 - 23:35

Kelebek hastası Hamza’nın en büyük hayali…

Kelebek hastası Hamza’nın en büyük hayali…
Son Güncelleme :

17 Haziran 2019 - 13:02

12 views

En büyük hayali Beşiktaş’ın maçına gidebilmek futbolcularını görebilmek
Kelebek Hastası Hamza’nın yaşam mücadelesi
Dilovası’nda yaşayan doğuştan kelebek hastası olan 14 yaşındaki Hamza Özkan’ın derdi büyük. O ne sıcak ne de soğuk havada yaşayabiliyor. Ancak onun bu zorlu yaşamına karşılık en büyük hayali Beşiktaş’ın maçına gidebilmek. Beşikatşlı futbolcuları görebilmek…Onun bu küçük yaşına rağmen yaşadığı en büyük sorun hastalığı…. Hastalığının adı tıp literatüründeki adıyla Epidermolozis bülloza. Yani, halk arasında bilinen tabiriyle kelebek hastalığı. Onun hayatındaki en büyük yardımcısı annesi Remziye Kara. Anne Remziye Kara oğlu Hamza’nın rahatsızlığıyla ilgili şu bilgiyi verdi: ““Hamza rahatsız, rahatsızlığı Epidermolozis bülloza bizim dilimizde kelebek hastası diye biliniyor. Yani doğuştan beri öyle… Doğuştan beri rahatsız. Hamza’nın ağrıları çoğalıyor. Güneşe çıkamıyor. Hiç evde de sıcakta duramıyor. Terlememesi lazım… Terlediği zaman yaraları çoğalıyor. Kaşıntısı fazlalaşıyor, Kışın da çok çabuk üşüyor sıcakta hemen sıkılıyor Hamza’ya kremlerini sürüyorum. Ne gerekiyorsa onu yapıyorum. Hamza’nın rahatlaması için, elimden geleni yapıyorum”

Kelebek hastalığına yakalanan Hamza Özkan ise “En büyük isteğim Beşiktaşın maçına gitmek futbolcularla tanışmak. Onların antrenman maçını izlemek. Bunları istiyorum” diye konuştu.
KELEBEK HASTALIĞI NEDİR?
kelebek hastalığı, ağız içi, göz, burun, nefes yolu, yemek borusu gibi vücut bölgelerinde içi su dolu kabarcıklar oluşumu ile kendini gösteren bir hastalıktır…
Hastalık deriyi deri altına bağlayan yapıları oluşturan liflerdeki maddelerin bazılarının eksik yapımına bağlı gelişir. Bu bağlar çok hafif bir darbe ile kopar ve deri altında oluşan boşluğa çevre dokulardan sıvı sızarak kabarcık gelişimine neden olur… Hastalığın kalıcı olduğu belirtilirken kalıcı tedavisinin ise mümkün olmadığı yönünde görüş bildiriliyor…
İYİLİK KERVANI’NDAN YARDIM ELİ
Öte yandan küçük Hamza’nın yaşadığı sıkıntıyı duyan İyilik Kervanı küçük Hamza’nın yanına giderek yardımda bulundu. Asiye Gül ve beraberindeki ekip , Hamza’ınn sağlık ve yiyecek içecek ihtiyaçlarını giderdi. Aile sadece kaymakamlıktan aldığı aylık yardım parasıyla hayatını sürdürebiliyor.

 

BENZER HABERLER