Kadına Dijital şiddete Akademik Bakış.... *-* Bölge Haber Gazetesi *-*Bölge Haber Gazetesi

26 Temmuz 2021 - 16:33

Kadına dijital şiddete akademik bakış….

reklam
Kadına dijital şiddete akademik bakış….
Son Güncelleme :

06 Mart 2020 - 23:34

reklam

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emel Baştürk, kadınların dijital ortamda da yoğun biçimde tacize maruz kaldıklarını söyledi. İnternet teknolojilerinin bizlere önemli fırsat ve özgürlükler sunmakla birlikte yoğun bir siber şiddete yol açtığını belirten Baştürk, dijital ortamda kadınların şiddet ve tacize uğrama oranlarının erkeklerden daha fazla olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. Baştürk, editörlüğünü yaptığı ve yakın zaman önce yayımlanan Dijital Medya ve Toplumsal Cinsiyet başlıklı kitapta, kadınların dijital platformlardaki konumu ve kadına yönelik siber şiddeti ele aldıklarını anlattı. Kitapta yer alan makalelerde kadınların sosyal ağ kullanımlarından bilim kurgu filmlerindeki temsillerine, dijital platformlar üzerinden siyasal katılımlarından, yazılım ve kodlama alanlarındaki varlıklarına kadar dijital medya ve kadına dair çeşitli konular ele alınıyor.

Baştürk kitapta, yetişkin ve genç kadınların dijital platformlarda yaşadıkları şiddete ilişkin önemli verilerin sunulduğuna dikkat çekerek “kadınlar dijital ortamda kendilerini güvende hissetmiyor. Özel mesajlar aracılığıyla taciz yaşadıkları gibi sosyal medya paylaşımlarına cinsiyetçi yorumlar yapılmasından da endişe ediyorlar” dedi. Sosyal medyanın, çevrimdışı ortamdaki kadın ve kız çocuklarına yönelik şiddeti kolaylaştırıcı ve derinleştirici bir araç olarak kullanılabildiğini işaret eden Baştürk, kadınların dijital okuryazarlık becerilerinin geliştirilmesinin önemine vurgu yaptı. Yalnızca kadınların değil, tüm bireylerin İnterneti güvenli ve etik şekilde kullanması için bilinçlendirme çalışmalarına ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Baştürk, dijital ortamda kadına yönelik zorbalık ve tacizi ortaya koyan araştırmaları şu şekilde örneklendirdi;

Microsoft tarafından 2017 yılında yayınlanan bir raporda; Çevrimiçi ortamda 13-17 yaş aralığındaki kız çocukları, aynı yaş aralığındaki erkek çocuklarına göre yaklaşık %10 oranında daha fazla tacize uğramıştır.

– taciz sınıflaması içerisinde istenmeyen iletişim, istenmeyen cinsel içerikli mesajlaşma, siber zorbalık ve kadın düşmanlığı gibi davranışlar ele alınmıştır.

-Araştırmada, kız çocukları gibi, yetişkin kadınların yarısından fazlasının (%56) doğrudan ya da dolaylı biçimde tacize maruz kaldığı görülürken; yetişkin erkeklerin bu tacizlere maruz kalma oranları ise daha düşüktür (Microsoft Digital Civility Indeks Global, 2017)

-Yine aynı araştırmada kız ve erkek çocuklarının yaşadıkları taciz sonrasında yetişkin erkek ve kadınlara oranla yaklaşık 3 kat daha fazla intiharı düşündüklerini vurgulanmaktadır.

-Microsoft’un 2019 yılında Digital Civility Indeks kapsamında yaptığı bir başka çalışmada katılımcıların %40’ı hayatlarında üç veya daha fazla istenmeyen iletişim ve cinsellik içeren taleplere maruz kaldıklarını ifade etmiştir.

– UNICEF 2019 yılında 160’tan fazla ülkeden 1 milyon kadar genç katılımcıya ulaştığı araştırmada kadına yönelik dijital şiddetin ciddi boyutlara ulaştığını ortaya koymuştur. UNICEF bu çalışmadan hareketle 2019 yılında bir uyarıda bulunarak dünya çapında 15-24 yaş grubundan çevrimiçi olan gençlerin yüzde 70,6’sının internette şiddet, siber zorbalık ve dijital taciz gibi olgular yüzünden çeşitli tehlikelere maruz kaldığına dikkat çekmiştir.

 

 

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam