Hayırlı evlat! « Bölge Haber Gazetesi

17 Ocak 2022 - 13:01

Hayırlı evlat!

Hayırlı evlat!
Son Güncelleme :

18 Ocak 2019 - 13:12

Gebze Gaziler Maahllesi’nde ikamet eden ve bir çocuk annesi 46 yaşındaki yüksek tansiyon hastası

Suna Dege, bir sabah uyandığında hafızasını kaybetti, konuşamadı, aile fertleri dahil kimseyi tanıyamaz hale geldi. Ona en büyük yardımcısı tek çocuğu olan 20 yaşındaki Mutlu Dege oldu

 

 

Yaklaşık 5 aydır bakıma muhtaç halde yaşayan Suna Dege’nin en büyük yardımcısı tek çocuğu olan 20 yaşındaki oğlu Mutlu Dege oldu.

ASKERLİĞİNİ ERTELETTİ, ANNESİNE REFAKATÇİ OLDU

Oğul Mutlu Dege askere gitme hayalleri taşırken bir anda annesinin bakıma muhtaç hale gelmesi üzerine askerliğini tecil ettirdi, işini gücünü bıraktı,annesine refakatçilik etmeye başladı.  Onun şimdiki hayali önce annesinin iyileşmesi sonra vatani vazifesini yerine getirmek için askere alınması.

Mutlu Dege yaşadıklarını şu sözlerle anlatıyor: “Kurban Bayramından  önce belirtiler vardı böyle. Unutkanlık filan. Hatta bir ara tarakla saçımı tarayacağım  diye ütüyü kafasına koyuyordu. Ben de namaz kılıyordum yetiştim. Sonra demir ileğen diye plastik ilğeni koyuyordu ev yanıyordu az kalsın. Yine ben yetiştim iki defa oldu böyle. İki sefer de ben yetiştim. Doktor bana dedi ki beyninde damar tıkanıklığı var dedi. Kalpten beyne pıhtı atmış dedi. Direk hastaneye yatırılması gerekiyor dedi.  Hastaneye yattı sabah uyandı. Ne kendini hatırlayabildi. Ne bizi hatırlayabildi.  Konuşması da bozuldu. Konuşamadı bile. Ayağa dahi zor kalkıyordu. Bu beyin felci geçirdi. Beyninde damar tıkanıklağı var dediler. Kalpten beyne pıhtı atmış. ZAman içerisinde geçer dediler ama inşallah geçer.

Yani kendini ifade edemiyor. Böyle konuşmasında bozukluk var yani yürümesinde de tam tamına değil. Hani sağ tarafı da kısmi felç geçirdi. Kolu da. Güç kaybı var sağ tarafında tam tamına . tutamıyor. Annem çatal almak isityor alamıyor. Veya yiyecek bir şey alıyor alamıyor. Sol eliyle alıyor. İlacı filan ben veriyorum. Sabah ilacı olsun akşam ilacı olsun. “İşe gidemiyorum. Annemden dolayı. Sabah ilaçlarını veriyorum. Aç karnına tok karnına. Anneme ben bakıyorum. “Ben asker olacaktım. Olamadım. Annem rahatsızlığından dolayı. Gidemedim. Askere.ertelettim. Askerlik durumumu etkiledi. Askere gidecektim. Askere gitmeye 1 hafta kala anneme dedim bir götüreyim hastaneye.Neyi var neyi yok diye.Bir gititm doktor dedi beyin damarları tıkandı dedi. Hemen hastaneye yatırılması gerekiyor dedi. Hastaneye yatırdık. Hastaneye yatırdığımız ilk gece sabah uyandı. Hiçbir şey hatırlamadı. Herkesi unuttu. Konuşması bozuldu. Öyle yani çalışamıyorum. Annem kendinde değil”

ZOR KOŞULLAR ALTINDA

Dege ailesinin ekonomik kazancını baba Hüseyin Dege sağlıyor. Sabah işe giden akşama kadar işinde çalışan Hüseyin Dege’nin yokluğunda felçli Suna Dege’ye 20 yaşındaki oğlu Mutlu refakatçilik ediyor.

EN BÜYÜK HAYALLERİ SAĞLIKLARINA KAVUŞMASI

Mutlu Dege, en büyük hayalinin tez zamanda annesinin iyileşmesi ve sağlığına kavuşması. Kendisi de iş te o zaman vatani vazifesini yapabilmek için askere alınmak için tekrar müracatta bulunabilecek. Ümit ÜLKER

BENZER HABERLER