GTÜ’de lisans üstü eğitim….. « Bölge Haber Gazetesi

25 Mayıs 2022 - 14:20

GTÜ’de lisans üstü eğitim…..

GTÜ’de lisans üstü eğitim…..
Son Güncelleme :

14 Kasım 2019 - 12:54

69 views

 

 

 

 

 

GebzeLisansüstü Eğitim Semineri Düzenlendi Teknik Üniversitesi (GTÜ) Fen Bilimleri Enstitüsü (FBE) tarafından, lisansüstü programları öğrencilerine üniversiteyi tanıtmak ve araştırma olanakları hakkında bilgi sunmak amacıyla 11 Kasım 2019 Pazartesi günü ‘Lisansüstü Eğitim Semineri’ düzenlendi. Elektronik Mühendisliği Amfi Salonu’nda düzenlenen etkinlikte yüksek lisans ve doktora öğrencilerine lisansüstü eğitim – öğretim esasları anlatılarak ders alma süreci ve tez aşamasında dikkat edilmesi gereken hususlarda ve yükümlülüklerde bilgilendirme yapıldı. Sanayi-kamu ihtiyaçlarını karşılayan, bölgesel ve ülke kalkınmasına katkı sağlayacak, ürüne ve patente dönüşecek tez konularının belirlenmesine yönelik yaklaşım sağlandı.

Etkinliğe Rektör Prof. Dr. Muhammed Hasan ASLAN, Rektör Yardımcısı ve Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Arif Çağdaş AYDINOĞLU, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nilay COŞGUN, Fen Bilimleri Enstitüsü Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Meltem YEŞİLÇİMEN AKBAŞ, öğretim üyeleri ve eğitime yeni başlayan lisansüstü öğrencileri katıldı.

YENİ NESİL ARAŞTIRMA ÜNİVERSİTESİ

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektör Prof. Dr. Aslan, Gebze Teknik Üniversitesi’nin bir enstitünün temelleri üstüne kurularak Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü adı ile 1994 yılından itibaren lisansüstü eğitimi vermeye başladığını ve hem ulusal hem de uluslararası alanda birçok başarıya imza atmış akademisyenler yetiştirdiğini kaydetti. Toplamda 2079 yüksek lisans 770 doktora öğrencisiyle lisansüstü öğrenci sayısının toplam öğrenci sayısının neredeyse yarı yarıya bir orana sahip olduğunu anımsatan Rektör ASLAN öğrencilere hitaben, “Eğitim almaya başladığınız üniversitemiz Türkiye’nin ilk 11 araştırma üniversitesinden birisi olmasının yanı sıra üniversite-sanayi iş birliği alanında da örnek gösterilen bir üniversitedir. Güncel laboratuvar altyapımız ve deneyimli akademisyen kadromuz ile lisansüstü araştırmalarınızın çıktılarını katma değere dönüştürmek Türkiye’deki birçok üniversiteye nazaran çok daha kolay olmaktadır. Bu noktada Teknoloji Transfer Ofisimizin kapısının sizlerin fikirlerine her zaman açık olduğunu da hatırlatmak isterim. Değerli öğrencilerimiz Fen Bilimleri Enstitümüzün organize ettiği eğitim seminerinin verimli geçmesini diler, organizasyonda emeği geçen tüm akademisyen ve idari personelimize de teşekkürlerimi sunarım.” ifadesini kullandı.

ETKİ-ÇIKTI ODAKLI TEZ ÇALIŞMALARI KALKINMAYA KATKI SAĞLAYACAK

Daha sonra Fen Bilimleri Enstitüsü adına açılış konuşmasını gerçekleştiren Prof. Dr. Arif Çağdaş AYDINOĞLU, “GTÜ araştırma stratejisi ve etki/çıktı odaklı lisansüstü tez çalışması” konulu sunumunu gerçekleştirdi. Özel-kamu sektörlerinde ve yükseköğretim kurumlarındaki araştırma ekosisteminden bahsetti, yeni nesil üniversitelerden beklentileri ifade etti. Araştırma Üniversitesi olarak GTÜ’nün, eğitim ve bilimsel araştırma faaliyetlerinin yanı sıra, fikri mülkiyet ile bilginin kullanılması ve inovasyon sağlayacak yeni nesil üniversite olma yolunda ilerlediğini belirtti. Üniversitelerdeki “Teknoloji Hazırlık Seviyeleri”nden bahsedip küresel eğilimlerin sektör ve teknoloji odaklıdan çözüm odaklı yaklaşıma evrildiğini ifade etti. Dünyada odaklanılan teknoloji ve temalardan bahseden Aydınoğlu, AR-GE ve yenilik süreçlerinde dönüşümü özetledi. Etki-çıktı odaklı lisansüstü tez çalışmalarının gerçekleştirilmesi için süreçlere değindi. Lisansüstü araştırmalar kapsamında tez konularının belirlenmesinde dikkat edilecek hususları ifade edip orijinal bir eser üretmenin yanı sıra, tez konularının sanayi – kamu ihtiyaçlarını karşılayan öncelikli alanlarda seçilmesi ve 11. Kalkınma Planı kapsamında bölgesel/ulusal kalkınmaya katkı sağlaması için yapılması gerekenleri özetledi.

LİSANSÜSTÜ EĞİTİM-ÖĞRETİM ESALARI ANLATILDI

Ardından Prof. Dr. Meltem YEŞİLÇİMEN AKBAŞ, lisansüstü eğitim–öğretim esasları başlıklı bir sunum gerçekleştirerek ders alma ve tez sunum aşamasında dikkat edilmesi gereken hususları ve öğrencilerin yükümlülüklerini anlatarak konu hakkında öğrencilerden gelen soruları yanıtladı.

TEKNOLOJİ TRANSFERİ ve FİKRİ HAKLAR KONUSU ELE ALINDI

Verilen aranın ardından gerçekleştirilen ikinci oturumda, TTO Müdürü Zübeyda DEMİRKAPU ve Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Alparslan GÖZEL, ‘Teknoloji Transferi ve Araştırma Projesi Hazırlama Süreci’ başlıklı sunum gerçekleştirdi. Konuşmacılar, TTO faaliyetleri ve gerçekleştirilen teknoloji transfer çalışmalarını özetleyerek lisansüstü öğrencileri ile etkileşim sağlamak ve proje başvurusu için yapılması gerekenleri ifade ettiler. Öğr. Gör. Dr. Recep ÖNLER’in ‘Fikri Hakların Korunması, Ürün Haline Getirme ve Ticarileşme’ konularını ele alan sunumuyla ikinci oturum sona erdi. Program, soru-cevap bölümüyle sona buldu.

YORUM YAP

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

BENZER HABERLER

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x