Grafenle Sağlamlığını Arttırdılar *-* Bölge Haber Gazetesi *-*Bölge Haber Gazetesi

3 Ağustos 2021 - 00:28

Grafenle sağlamlığını arttırdılar

reklam
Grafenle sağlamlığını arttırdılar
Son Güncelleme :

15 Kasım 2019 - 10:29

reklam

 

Gebze Teknik Üniversitesi Malzeme Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi yüksek makine mühendisi Erdal Topaç, grafen isimli maddeden yaptığı çalışma ile hem çevre kirliliğini önleyici , hem İHA ve uçaklarda dayanıklılığı arttırıcı üstelik hafif hem de insan sağlığını tehdit eden bazı boyalarda su bazlı yeni bir üretim modeli hazırlayarak çevre ve insan sağlığının korunması için önemli bir buluş gerçekleştirdi.
AB’DE KİMYASAL İÇERİKLİ BOYA KULLANIMI AZALTILIYOR
AB, kimyasal içerikli boya kullanımını azalma yönünde çalışmalar yürütürken, trafik işaretlerinde kullanılan boyaların çevre ve insan sağlığına zarar vermeyen üretim yapılması konusunuda fikir üretirken Gebze Teknik Üniversitesi Malzeme Mühendisliği’nde araştırmacılık yapan yüksek makine mühendisi Erdal Topaca bulduğu yeni çalışmayla Avrupalıların bu aradağına çare buldu. Grafen Türevleri Destekli Su Bazlı Yol Çizgi BoyasI projesi kapsamında çevre dostu su bazlı yol çizgi boyaların altı ay olan faydalı kullanım ömrü üç katına çıkarıldı. Bu iyileştirme neticesinde su bazlı yol çizgi boyalarının kullanımının yaygınlaşmasının sağlanması hedeflenmektedir. Böylece hem uçucu organik bileşenlerin çevreye zararlarının hem de yol işaretlemeleri kaynaklı kazaların dolayısıyla bunların sosyal maliyetinin de önüne geçilmesi planlanıyor

NEDİR GRAFEN?
Grafen, bakırdan çok daha iyi elektrik iletken, mekanik olarak çelikten 200 kat daha mukavim, karbon nanotüpler ve elmastan daha iyi ısı iletken, yüksek yüzey alanlı ve yüksek optik geçirgenliğe sahip bir malzemedir.

1-Grafen Türevleri Destekli Su Bazlı Yol Çizgi Boyası: Bu proje kapsamında çevre dostu su bazlı yol çizgi boyaların altı ay olan faydalı kullanım ömrü üç katına çıkarılmıştır. Çalışma TRL7 seviyesinde bir projedir.

Avrupa Birliği solvent bazlı sentetik yol çizgi boyalarının içerdiği nispeten yüksek oranlı çevreye zararlı uçucu organik bileşenlerin (alkidler, kauçuk modifiye alkidler vb. çözücüler) azaltılması amacıyla çevre dostu su bazlı yol çizgi boyalarının kullanımını teşvik etmektedir. Sentetik yol çizgi boyalarının faydalı kullanım ömrü iki yıl civarında iken su bazlı yol çizgi boyalarınınki altı ay kadardır. Avrupa Birliği ülkeleri kapsamında yol işaretlemeleri kaynaklı kazalarda her yıl bir buçuk milyon insan zarar görmektedir. Yol işaretlemeleri kaynaklı kazaların Avrupa Birliği ülkelerine yıllık maliyeti 130 milyar avro civarındadır.

Geliştirdiğimiz grafen destekli yol çizgi boyası çevre dostu su bazlı yol çizgi boyalarının altı ay olan faydalı kullanım ömrünü üç katına çıkararak iki yıla yaklaştırmaktadır. Bu iyileştirme neticesinde su bazlı yol çizgi boyalarının kullanımının yaygınlaşmasının sağlanması hedeflenmektedir. Böylece hem uçucu organik bileşenlerin çevreye zararlarının hem de yol işaretlemeleri kaynaklı kazaların dolayısıyla bunların sosyal maliyetinin de önüne geçilmiş olacaktır. Bu alanda sağlanacak her %1 lik iyileşme Avrupa Birliği ülkeleri ekonomisine 1,3 milyar avro katkı anlamına gelecektir.

İHA’LARIN AĞIRLIĞI DAHA DA DÜŞÜRÜLECEK
Yüksek Mühendis Topaç’ın geliştirdiği formül ile İHA’larda kullanılan kabloların geliştirilmesi suretiyle ağırlığın da hafifletilmesi hedefleniyor.

İHA’lar İçin Grafen Destekli Bakır Kablo Geliştirilmesi: Bu proje kapsamında havacılıkta kullanılan zayıf akım kablolarının elektriksel iletkenliğinin %40 a kadar artırılarak kablo çapı ve bağlı olarak da ağırlıklarının oransal olarak azaltılması hedeflenmektedir. Ayrıca İHA’ların düşme ya da darbe anında alabileceği darbeler karşısında sağlamlığının da arttırılması sağlanıyor, proje ile….

ÖZEL HABER:

Ümit ÜLKER

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam