En çok Suriyeli bakın hangi ilçede ? « Bölge Haber Gazetesi

25 Ocak 2022 - 17:53

En çok Suriyeli bakın hangi ilçede ?

En çok Suriyeli bakın hangi ilçede ?
Son Güncelleme :

15 Ocak 2020 - 17:41

16 views

Kocaeli Valisi Aksoy, il genelinde en çok Suriyeli’nin hangi ilçelerede yaşadığını açıkladı.

En çok Suriyeli Darıca ve Çayırova’da….

 

 Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy,  KOcaeli’de yaşayan Suriyeli  nüfusunun Darıca ve Çayırova ilçelerinde olduğunu ifade etti.

 

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığı ile Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) iş birliğinde Kocaeli’deki bir otelde düzenlenen “Marmara Bölgesi Göç, Güvenlik ve Sosyal Uyum Çalıştayı” İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı ve Vali Hüseyin Aksoy’un katılımlarıyla gerçekleştirildi.Vali Hüseyin Aksoy, Kocaeli’de ikamet izniyle oturan yabancı sayısının 10 bin 372 olduğunu söyledi.

Kocaeli’de uluslararası koruma kapsamında bulunan yabancı sayısının 345, geçici koruma kapsamında bulunan toplam Suriyeli sayısının da bugün itibariyle 55 bin 519 olduğunu vurgulayan Vali Aksoy, “Bu da Türkiye’de ki Suriyelilerin yaklaşık olarak yüzde 1.55’ine isabet etmektedir. Özellikle 3 ilçemizde yoğunlaşmaktadırlar. Bunlar Gebze’de yaklaşık 15 bin, Darıca’da yaklaşık 10 bin ve İzmit’te de yaklaşık 5 bin olmak üzere dağılmış durumdalar. Suriye’ye gönüllü geri dönüş yapan 1813 kişidir. Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliğince yurt dışına yerleştirilen yabancı sayısı da Kocaeli olarak 1859’dur. Özellikle ilimizde yaşayan Suriyelilerin uyumlarının sağlanması konusunda ilgili kurum ve kuruluşlarımızla işbirliği içerisinde yoğun bir gayret içerisindeyiz. Suriyelilerde okul çağında çocukların sayısı 13 bin 670’dir. Okul çağında olan bu çocuklarımızın 10 bin 412’sini okullarımıza kazandırmış durumdayız. Okullaşma oranları yüzde 76.2’dir. Özellikle okul öncesi, ilkokul ve ortaokulda oranlarımız iyi olmasına rağmen liselerde bunu maalesef arzu ettiğimiz halde yakalayabilmiş değiliz. Bununla ilgili çalışmalarımızı daha üst noktalara taşımak için daha yoğun gayret sarf ediyoruz.” ifadesini kullandı.

Vali Aksoy, özellikle İl Halk Eğitim Merkezi ve belediyeler tarafından açılan kurslara, yabancıların ilgi gösterdiğini belirtti. Genel olarak asayiş olaylarında dikkat çeken bir olayın söz konusu olmadığına işaret eden Vali Aksoy, “Güvenlik birimlerimizin yoğun gayreti, burada yaşayan Suriyelilerin çevre ile uyumu nedeniyle önemli bir sorun yaşanmamakta. Bu anlamda gayret gösteren bütün güvenlik birimlerimize teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

 

BENZER HABERLER