EAD’ dan basın açıklaması

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kısa adı EAD olan Emeklilikte Adalet Arayanlar Derneği bugün bir basın açıklamasında bulundular. Açıklamada;

 

Sayın Basın Mensupları ve 2000 yılı sonrası SGK Mağdurları!

Öncelikle hepinizi saygıyla selamlıyoruz.

Bugün buraya, mevcut Kanunla, 58-60 ve 65 yaşı getiren Emeklilik sistemin Adaletsizliğine karşı kurduğumuz  EMEKLİLİKTE ADALET ARAYANLAR Derneği olarak;

08 Eylül 1999 yılından sonra işe girenlerin mağduriyetini, emeklilik şartlarının Ülkemiz çalışma ve yaşam koşullarına uygun olmadığını, Adaletsizliğin giderilmesi için gerekli düzenlemelerin yapılması gerektiğini anlatmak üzere bulunuyoruz.

Ülkemizde yaklaşık 15 milyon kişinin içinde bulunduğu ve Sosyal Adalet ilkesine uymayan sistemden etkilenenlerin SESİ OLMAYA geldik.

Sosyal Güvenlik Kurumundan kaynaklı mağdur eden yasaların, toplumun huzur, refah  ve çalışma barışını gözeterek yeniden düzenlenmesi, ESASTIR.

AVRUPA’ DAN örnekler alınarak  düzenlenenen Emeklilik sistemi, Ülkemiz şartlarına uymamakta, Avrupa nın çalışma hayatını baz alan sistemin, yaşam standartlarını da Avrupayla aynı şartlara çekme zorunluluğunu doğurmaktadır.

Alınan ücretler temel ihtiyaçlarımızı dahi karşılamazken, çalışma koşulları ve haklarımız Avrupa ya göre esas alınmazken, sadece emeklilik koşullarının yurtdışı sisteme göre düzenlenmesinde HANGİ ADALETTEN bahsedilebilir ?

2000 yılı sonrası kadınlarda 58 erkeklerde 60 yaş,

2008 yılı sonrası girişlerde 65 yaşı getiren emeklilik sistemi,  MEZARDA EMEKLİLİK demektir.

Bizler işçi ve emekçiler olarak primlerimizi, vatandaş olarak da vergilerimizi peşin peşin ödüyoruz.

Hiç bir asli Vatandaş Ülkesine yük olmaz. Aktüeryal dengeleri bozmaz

Devlet Millet için

Millet Devlet için vardır.

Ağırlaştırılmış Emeklilik koşulları, bu Ülkenin belkemiği ve omurgası işçi kesiminin, içinde bulunduğu ve geçimini dahi sağlayamadığı ekonomik koşullar karşısında ezmekte, toplumu buhrana sürüklemektedir.

Devlet kurumları da dahil olmak üzere işe alım yaşı 35 yaşın üzerinde değildir. Emeklilik yaşını tamamlayana kadar işsiz kaldığınız dönemlerde iş garantisi veriliyor mu? HAYIR.

 

Peki, 40 yaşından sonra işsiz kaldığınız zaman, 35 yaş kriterini baz alan sistemde, rahatça iş bulabiliyor muyuz? HAYIR.

Devletimizin 35 yaşından sonra işe almadığı, özel sektörde işverenin yaşlısın diye kapılarını kapattığı 65 yaş Emeklilik sistemine göre işsiz kaldığımız durumda KİMİN KAPISINA gideceğiz ?

Bu durumu yaşayan Arkadaşlarımız için hangi yolu gösteriyorsunuz Sayın Yetkililer.

İşe ilk başladığımız kurumlardan emekli olamadığımız gibi yapılan iş aktı fesihleri ya da kapanan işyerleri ve yahut sağlık sorunları sebebiyle çalışamayacak durumda olanlarımız için hangi yaşam şartlarını sunuyorsunuz?

Yasanın geriye aleyhte işletilmesi sebebiyle 23 yıldır mağdur edilen ve  yıllarca üstün bir gayretle haklı mücadelesini veren EYT li büyüklerimizin büyük bir zaferiyle sonuçlanan 3.3.2023 tarihinde çıkarılan EYT yasasıyla bize de yol açılmıştır.

Bu yol,  8 Eylül 1999 tarihinde işe girenle, 9 Eylül 1999 tarihinde işe giren arasında, 1 gün farkla işe girişle 17 yıl emeklilik hükmü giydirilen bizler için ADALETİN yeniden tesis edilmesi yoludur.

EYT li dost ve kardeşlerimizi asla hedef almıyoruz.

Ancak, bu durum toplum arasında Sosyal Adaleti yaralayan, iş ve çalışma barışını ortadan kaldıran ve Sosyal Güvenlik Kurumuna GUVENSİZLİĞİ  sağlayan, EŞİTLİK ilkesine aykırı bir durum yaratmıştır.

Çalışma Bakanı Sayın Vedat BİLGİN, bu konunun MAĞDURİYET olmadığını ifade etmiştir.

Bilakis yaşadığımız ve burada ifade ettiğimiz Mevcut Emeklilik Sistemi MAĞDURİYETTİR.

İNSAN HAKLARINA aykırıdır. VE SOSYAL DEVLET ilkesine uymamaktadır.

Emeklilik sistemi içinde getirilen İŞ KANUNLARI Ülkemiz yaşam ve çalışma  koşullarına göre yeniden düzenlenmeli. ADALET toplumun her kesimine eşit dağıtılmalıdır.

Hem Sayın İktidar Sahiplerine,

Hem de İktidara Talip Olanlara Sesleniyoruz.

Yasalar, toplumun huzur, refah ve güvencesi için vardır. Mağdur etmek için değil.

 

2000 yılı sonrası SGK sistemine dahil olan ve başka bir tercih hakkı sunulmayan bizlerin sesine ve çağrılarına kulak tıkamayın.

Derneğimiz Vizyonu ve misyonumuz gereği Siyaset üstüyüz. Siyasi bir malzeme değiliz. Bu adaletsizliği düzeltecek olan sizlersiniz.

Ancak Milli iradenin fertleri olarak da  tercihlerimizi belirleyeceğiz.  Tehdit dili değil tedbir dili kullanıyoruz.

Bizler bu Ülkenin öz evlatları, işçi ve emekçileriyiz. Mevcut Emeklilik Sistemi mağdur eden bir sistemdir. 58-60 ve 65 yaş Emeklilik sisteminin ortadan kaldırılarak,

Daha adil ve insanca çalışma ve yaşam koşulları sunularak,  ortalama bir yaş ve prim ile 03.03.2023 tarihinde çıkarılan EYT yasası paralelinde, uçurum oluşturmayacak, ayrıştırmayacak ADALETLİ BİR REFORM ile yeniden düzenlenmesini talep ediyoruz ve bu uğurda EMEKLİLİKTE ADALET DERNEĞİ olarak mücadelemizi her alanda sürdüreceğimizi DEKLARE VE TAAHHÜT ediyoruz.

Bir çağrımız da bu mağduriyeti yaşayan ve bu yolda kader ortaklığı yaşadığımız  Yeni bir davanın Sahiplerine dir

Sizleri Derneğimiz çatısı altında, bu Adaletsiz sistemi değiştirmeye, geleceğimiz ve evlatlarımız için birlikte yol almaya Davet ediyoruz

Hem saha hem de sosyal medya çalışmalarımızla sesimizi duyuralım. Ancak birlik ve beraberlik içerisinde olursak başarabiliriz.

Resmi üyeliklerimizle nasıl bir güç olduğumuzu gösterelim.

ADALET İÇİN çıktığımız bu yolda,  birlikte mücadele edelim.

Hepinizi en kalbi duygularımla selamlıyor, Saygılarımı sunuyorum.

GÖKÇE KURTULMUŞ

EMEKLİLİKTE ADALET ARAYANLAR DERNEĞİ BAŞKANI

 

 

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
EAD’ dan basın açıklaması

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Bir Cevap Yazın

Giriş Yap

Bölge Haber - Yeni Nesil Objektif Haber Platformu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!