Denize girmek yasaklandı… « Bölge Haber Gazetesi

27 Kasım 2021 - 02:21
SON DAKİKA

Denize girmek yasaklandı…

Denize girmek yasaklandı…
Son Güncelleme :

19 Ağustos 2021 - 17:32

Kocaeli’nde son dönemlerde boğulma vakalarının artması üzerine Valilik tarafından denize girilmesine yönelik kısıtlama getirildi. Kocaeli Valiliği’nden yapılan açıklamayla sahillerimizde denize girilmesiyle ilgili uygulamalar ve yetki alanları belirlendi. Valilikten yapılan yazılı açıklamaya göre, yaz aylarında sahillerimizde boğulma vakalarının artması üzerine İl İdaresi Kanunu’nun verdiği yetkiye dayanarak genel emir hazırlandı. Valilik açıklamasında, “Yaz mevsimi sebebiyle ilimizde deniz, dere, ırmak, gölet, baraj vb. yerlerde boğulma olayları meydana gelmekte ve can kayıpları yaşanmaktadır. Valiliğimizce boğulma olaylarına karşı önceden beri bazı önlemler alınmakta ve yürütülmektedir. Alınan bu önlemlere ilave olarak denize girilmesi yasaklanan bölgelerin tespit edilmesi, bu yerlerde kamu güvenliği, kamu düzeni, genel sağlık ve vatandaşlarımızın can güvenliği ile alakalı olarak alınacak önlemlerle, yürütülecek işlemler hususunda 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunun verdiği yetkiye dayanılarak bu genel emir hazırlanmıştır” denildi.

“LEVHA İLE VATANDAŞ UYARILACAK”

Kocaeli Valiliği’nin denize girilmesiyle ilgili genel emirlerine göre, denize kıyısı olan ilçelerin belediyeleri, yüzmeye uygun olmayan alanlara “Dikkat! Bu alanda denize girmek yasaktır” yazılı levha koymakla ve gerekli diğer güvenlik tedbirlerini almakla görevlendirildi. Denize girilmesine müsaade edilen ve yoğun olarak kullanılan alanlarda ise hava şartları ve meteorolojik veriler dikkate alınarak, riskli durumlarda o yerin mülki amiri tarafından denize girilmesi yasaklanacak. Mülki amir kararı çeşitli yollarla duyurulacak.

YASAĞA UYMAYANLAR CEZALANDIRILACAK

Kocaeli Valiliği’nin açıklamasında, kurallara uymayanlar ve yasak bölgelerde yüzenlerin Kabahatler Kanunu’na göre cezalandırılacağı belirtildi. Açıklamada, 15 yaş altı kişilerle ilgili veli veya vasilerine idari yaptırım cezası uygulanacağı belirtildi. Valilik, idari yaptırım cezalarının polis jandarma ve sahil güvenlik ekipleriyle  zabıta görevlileri tarafından uygulanacağını belirtti. Alınan bu kararlara uymayanlar ise eylemleri başka bir suç kapsamına girmiyorsa, Kabahatler Kanunu’na göre para cezasıyla cezalandırılacak

BENZER HABERLER