Çocuk Doktorları Hafta Sonu Neden Yok? *-* Bölge Haber Gazetesi *-*Bölge Haber Gazetesi

29 Temmuz 2021 - 11:02

Çocuk doktorları hafta sonu neden yok?

reklam
Çocuk doktorları hafta sonu neden yok?
Son Güncelleme :

24 Aralık 2018 - 18:40

reklam

 

Hafta sonu bölgemizdeki kamu hastanelerinde çocuk doktoru olmaması çocuğu hastalanan aileleri adeta kaderleriyle baş başa bırakılmasına neden oluyor. Hasta yakınları bu tablo karşısında  ya özel sağlık merkezlerine ya da İstanbul’da Kartal ve Pendik Hastaneleri’ne yönlendirilyor.

 

Gebze, Darıca, Dilovası ve Çayırova’da bulunan kamuya ait sağlık merkezlerinde hafta sonu nöbetçi doktor uygulamasında çocuk doktorlarının bulunmaması çocukların hastanelik olmalarında endişe ve korkuya neden oluyor. Bunun son örneği hafta sonu bölgemizde yaşandı. Çocuğu rahatsızlanan bir veli bölgemizdeki devlet hastanelerini tek tek dolaştı. Ancak devlet hastanelerinde hiçbir çocuk doktorunun olmaması nedeniyle kamuya ait ilgili sağlık kuruluşları adeta tedavi edemeden hastayı gönderdi. İlgili ebeveyn hangi sağlık kuruluşunu dolaştıysa “çocuk doktoru yok” cevabını aldı. Bunun üzerine hasta İstanbul’daki Kartal ve Pendik’teki Eğitim Araştırma Hastaneleri’ne yönlendirildi.

ÖZEL HASTANELERDE ÇOCUK DOKTORU VAR

Hafta sonu Gebze bölgesinde kamu hastanelerinde çocuk doktoru olmamasına karşın özel hastanelerde çocuk doktorunun görevde olduğu öğrenildi. Çocuğu rahatsız olan ebeveynler çocuklarını ya özel sağlık merkezlerine ya da İstanbul’daki hastanelere götürme noktasında tercih etme zorunluuğunda bırakılıyor.

ÖZEL SAĞLIK KURULUŞLARI ÜCRETLİ

Bilindiği gibi özel sağlık kuruluşlarından faydalanmak isteyen hastalar ekstra ücret ödemek durumunda. Maddi durumu iyi olan hasta veya hasta yakınları için bu problem olmuyor. En ufak bir muayene ya da tetkik istenmesi ekstra ücrete tabi. Yani sosyal güvencesinin olması bile özel sağlık kuruluşlarında ücretsiz muayene olmasına yetmiyor. Ekonomik durumu iyi olanlarda sorun teşkil etmiyor. Ancak, bunu karşılayamayacak durumda olanlar için ise o kapıdan içeriye girip girmeme konusunda tereddüt yaşıyor

YA DA İSTANBUL’A GİTMEK ZORUNDA

Eğer  hafta sonu çocuğu hasta olan bir ebeveyn çocuk doktoru için yaklaşık 30-40 km. Ötedeki ya Kartal Eğitim Araştırma Hastanesi’ne ya da İzmit’e  götürülmesi tercihinde bırakabiliyor. Ulaşım olanakları iyi olmayan hasta yakınları da bu ekstra sıkıntı. Zira özellikle gece vakti kendi arabası olmayan birisi ya bir tanıdık vasıtasıyla ya da özel taksi tutmak durumunda kalıyor. Özel taksi tutarı da yaklaşık  300 TL’yi bulabiliyor…

KAMU HASTANELERİNDE ÇOCUK DOKTORU NEDEN GÖREVLENDİRİLMİYOR?

Bölge Haber Gazetesi’ne konuşan vatandaşlar “kamu hastanelerinde gerek hafta içi saat 16.00’dan sonra gerekse  hafta sonu nöbetçi doktor uygulamasında mutlaka bir çocuk doktoru bulundurulmalı” temennisinde bulunuyor.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam