Bu camide Osmanlı ve Selçuklu mimarisini yaşatacak  « Bölge Haber Gazetesi

25 Mayıs 2022 - 13:20

Bu camide Osmanlı ve Selçuklu mimarisini yaşatacak 

Bu camide Osmanlı ve Selçuklu mimarisini yaşatacak 
Son Güncelleme :

28 Kasım 2019 - 15:38

19 views

 

Gebze Çarşı Cami’nden sona yaklaşılıyor

 

Geçtiğimiz yıl yıkılarak hayırsever vatandaşların destekleriyle yeniden yapımına başlanan Gebze Çarşı Camisi’nin bitmesine çok az kaldı. Cami tamamlandığında Osmanlı ve Selçuklu mimarisini yaşatacak.

Caminin yapımını üstlenen Gebze’nin tanınmış işadamlarından ve Gebze Şanlı Urfalılar Dernek başkanı Mustafa Turanalp, caminin önümüzdeki yılın Şubat ayında hizmete girmesinin planlandığını söyledi. Cami tamamlandığında Marmara bölgesinin emsalsiz tarihi doku ve güzelliğine sahip olacağını kaydeden  Turanalp, caminin yapımında Urfa’da dünyaca ünlü tarihi 12 bin yıllık geçmişi olan Göbeklitepe’deki figürlerdeki taş ve minarede kullanılan kumun da Fırat nehrinden getirildiğini söyledi. Turanalp, cami ile ilgili şu bilgileri verdi: “Camimiz Osmanlı ve Selçuklu Mimarisini tekrar mirasını bu günümüze taşıyacak. Camimizin ustası taş baba lakaplı Urfa’nın balıklı göl, Eyüp nebinin makamı, tarihi Elruha Hotelinin inşaat projelerini yapan ustası Yusuf Ot ve ustaları tarafından yapılmaktadır. Camimiz 1200 metre kare kapalı alana sahip ve bittiği zaman aynı anda 1000 kişi namaz kıla bilecek. Burada en büyük teşekkürü Cami yönetim kurulu başkanı Tamer Demir ve yönetimi ile cami imamı Fikret hocamıza ediyorum.  Bedelsiz ve gönüllü olarak cami yapımında 24 saat hizmet etmektedirler.”

Çarşı Cami Derneği Başkanı Tamer Demir’de, “Dernek olarak camimizin yapımında maddi ve manevi destek veren Eski Çarşı ve Yeni Çarşı Esnafına, Gebze halkına, hayır sever vatandaşlarımıza çok teşekkür ederiz. Şubat ayı içerisinde hizmete girecek olan camimizin kalan eksiklerimizin giderilmesi için   tüm esnaf, hayır sever ve halkımızın yine aynı şekilde desteklerini bekliyoruz” dedi

YORUM YAP

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

BENZER HABERLER

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x