Bölgemizin parlayan yıldızı « Bölge Haber Gazetesi

5 Temmuz 2022 - 21:37

Bölgemizin parlayan yıldızı

Bölgemizin parlayan yıldızı
Son Güncelleme :

02 Şubat 2022 - 10:46

96 views

Bölgemizin sevilen iş insanlarından ve siyasetin parlayan yıldızı BRN İnşaat, Suat Usta Tantuni ve Nazar Balık’ ın sahibi, CHP Kocaeli İl Başkan Yardımcısı, Gebze Ticaret Odası Meclis Üyesi aynı zamanda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Delegesi Baran Aydın Ankara’ da CHP Genel Meclis binasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ nu ziyaret etti.
Ziyaret ile ilgili olarak Aydın;
CHP, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde, 9 Eylül 1923’te önce “Halk Fırkası” adıyla kurulmuştur, 1924 yılında “Cumhuriyet Halk Fırkası”, 1935 yılında ise “Cumhuriyet Halk Partisi” adını almıştır.
1927 yılında; “Cumhuriyetçilik”, “Halkçılık”, “Milliyetçilik” ve “Laiklik” CHP’nin dört temel ilkesi olarak benimsenmiştir, 1935 yılında, “Devletçilik” ve “Devrimcilik” ilkeleri de eklenerek, partinin ilkeleri altıya çıkarılmıştır. Partinin amblemi olan 6 ok bu ilkeleri simgelemektedir.
CHP, kurucusu ve ilk Genel Başkanı Atatürk’ün önderliğinde ulusal bağımsızlığı kazanan, Cumhuriyeti kuran, saltanatı kaldıran, hilafete son veren ve ulusal birliği sağlayan partidir. Hukuk ve eğitim gibi toplumsal alanlarda gerçekleştirdiği reformlarla çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni biçimlendirmiştir. Ulusal sanayinin ve ekonominin gelişmesine öncülük etmiştir. İkinci Dünya Savaşı sonrasında, tek parti konumunun tüm olanaklarına karşın, çok partili rejime geçişi sağlayarak Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde de öncü misyonunu sürdürmüştür.
1950’li yıllarda üstlendiği muhalefet göreviyle demokratik bir rejimde muhalefetin kurumsallaşmasına da öncülük etmiştir. Bu kapsamda, parlamenter demokratik rejimin kurumsallaşmasına dönük değişimleri gerçekleştirme ve temel hak ve özgürlükleri geliştirme mücadelesi vermiştir. 1960’lı yıllarda Türkiye’nin yaşadığı modernleşme sürecinin yansımaları olarak ortaya çıkan göç, kentleşme, sanayileşme gibi dinamikler çerçevesinde toplumsal sınıfların olgunlaşmasıyla birlikte, CHP sola açılarak kendisini siyaset yelpazesinde “ortanın solu”nda konumlandırmıştır. 1970’li yıllarda ideolojisini “demokratik sol” kavramıyla tanımlayan CHP, önerdiği sosyal reformlarla “düzen değişikliği”ni hedeflemiştir. Bu süreçte CHP; “devlet partisinden” “halkın partisine”, düzen partisinden” “değişimin partisine” dönüşmüştür.
Türkiye Cumhuriyeti’ni kurma ve ülkemizin en köklü partisi olma gibi sahip olduğu ayrıcalıklı tarihsel miraslarıyla, geleneğini ve temellerini en iyi şekilde temsil eden ilkelerin yanı sıra sosyal demokrasinin evrensel ilkelerini de benimseyen CHP, bu çerçevede uluslararası ölçekte faaliyetlerini sürdüren Sosyalist Enternasyonal ve Avrupa Sosyalistler Partisine de katılım sağlamıştır. Çağdaş sosyal demokrasinin evrensel değerleri olan “özgürlük, eşitlik, dayanışma, emeğin üstünlüğü, gelişmenin bütünlüğü ve etkinliği ile demokratikleşme” kavramları, içinde bulunduğumuz dönemde CHP’nin Türkiye’de kurumsallaştırmaya çalıştığı ve programlarında önemle vurguladığı başlıca ilkeler arasında yer almaktadır. Bizde bu doğrultuda bugün Genel Başkanımızı ziyaret ettik, inancımız yüksek, kararlıyız. Üzerimize düşen tüm görevleri yaparak , merkez yönetim, kadın kollarımız ve gençlik kollarımızla birlikte ülkemizin bulunduğu mevcut durumdan kurtararak daha ferah ve yaşanabilir bir Türkiye için çalışmaya devam edeceğiz. ” dedi,,

Aydın sözlerini Yunus Emre’ nin ;
Biz gelmedik kavga için, bizim işimiz sevgi için, Dostun evi gönüllerdir, gönüller yapmaya geldik sözleriyle noktaladı.

YORUM YAP

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments