ASİAD’DAN GÖRKEMLİ GENEL KURUL « Bölge Haber Gazetesi

23 Mayıs 2022 - 22:16

ASİAD’DAN GÖRKEMLİ GENEL KURUL

ASİAD’DAN GÖRKEMLİ GENEL KURUL
Son Güncelleme :

30 Kasım 2019 - 20:48

28 views

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Saadet Parti Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Avrasya Sanayici ve İş Adamları Derneği, 5. Olağan Genel Kuruluna katıldı. Açılış konuşmasını yapan Asiad Genel başkanı Ömer Faruk Başaran, “Sosyal medyada yasaklar koyarsanız, düşüncelere sınır koyarsanız, adaleti sağlamazsanız, ekonomik güveni oluşturmazsanız ne gelişimden nede kalkınmadan bahsedemeyiz.”dedi. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “Demokrasinin olmadığı, hukukun üstünlüğünün olmadığı, yargının bağımsız olmadığı, adaletin olmadığı bir ülke gelişmez, büyümez. Adaleti görmezden gelirseniz, ‘Benim her söylediğim kanundur, her söylediğim adalettir’ anlayışına teslim olursanız, Türkiye büyümez” dedi.

Avrasya Sanayici ve İş Adamları Derneği, 5. Olağan Genel Kurulu gerçekleştirdi. Kurula CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Saadet Parti Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Kocaeli Mİlletvekili Tahsin Tarhan, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu katıldı. Kocaeli GEbze bölgesinden de işadamı Tuncer Saltaş, Erhan Atmaca, Halil İbrahim Şahinler, Zeki Gedikoğlu gibi isimler katıld.ı   CHP Toplamının düzenlediği Topkapı Mercure Otel’in lobisinde bir araya gelen siyasiler, bir süre programa ilişkin sohbet etti, ardından toplantı salona geçildi. Toplantı Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitler için 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal marşıyla başladı.

BAŞARAN: “ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ KURMAK GİBİ AMACIMIZ VAR”

Toplantının açılış konuşmasını yapan ASİAD Genel Başkanı Ömer Faruk Başaran,“Organize sanayi bölgesi kurmak gibi amacımız var. Değişim ve gelişim ilkemiz var. Takım çalışması ruhuyla çalışıyoruz. Avrasya çapında AR-GE çalışmaları yapıyoruz. Avrasya’nın teknolojide lider markalar sunması için çalışmalar yapıyoruz” dedi. Ardından kürsüye çıkan Temel Karamollaoğlu da “Davutoğlu ve Kılıçdaroğlu ile bir araya gelmek çok mutlu edici bir şey. Gerçi millet bizi sürekli buluşturuyor” dedi.

KARAMOLLAOĞLU: “DOĞRU ÇARELER ÜRETİLMELİ”

Karamollaoğlu, ASİAD’ın dünya siyasetinde önemli bir etkisi olduğunu söyleyerek, “biz tüm dünyayı dikkate almadan bir politika oluşturmamız kolay değildi. Dünyada huzur ve adalet olursa ki ülkemizde de olur. Önce kendi evimizden kendi memleketimizden başlamamız lazım. Başlarsak dışarıda da o kadar sağlam adım atabiliriz. Ülkemizdeki bütün faaliyetlerin temelinde huzur ve refah vardır.  Sermaye ülkeyi terkediyor. O sermayeyi faaliyet alanında kullanacak olan fikir sahipleri de gidiyor. Geriye sadece kaba kuvvete boyun eğen veya kaba kuvveti uygulayanlar kalıyor. Ülkede işsizlik artıyor. Resmî rakamlarla 5, gayriresmi rakamlarla 8-9 milyonu aştı zaten. Gelir dağılımlar da adaletsiz. Doğru tespitler yaparak doğru çareler üretilmesi lazım” ifadelerini kullandı.

DAVUTOĞLU’NDAN “DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ” VURGUSU

Ahmet Davutoğlu gündemdeki konularla ilgili açıklamalar yaptı. Davutoğlu, “Kriz yoktur demek basiretsizlik. Bunlar krizi yönetemeyecek durumda, bu noktada eleştiride bulunanı dış odak ilan ediyorlar. Bu kadar bina diktiler ekonomi mahvoldu. Bina üretmez ki…Krizleri yönetmemiz lazım. Tüm fikirlere açık olmak lazım. Krizi analiz edip engelleyerek süreci yöneceksiniz. Krizin çözülmesinin ötesinde konuşulmasını engelliyorsanız düşünce üretilmesi üzerinden çözüm bekleyemezsiniz. Malesef bugün ülkemizde düşünce özgürlüğü kısıtlanıyor. Taviz verilmemesi gereken ilk ilkemiz düşünce özgürlüğünün kısıtlanması olmalıdır” diye konuştu.

KILIÇDAROĞLU’NDAN “BEYİN GÖÇÜ”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Sizi biraz geriye götüreyim, 1970’li yıllara. Türkiye, Yunanistan, İspanya, Portekiz, Güney Kore aşağı yukarı aynı düzeydeydi. Kişi başına gelirleri de aynı düzeydeydi. İtalya’nın bir parça yüksekteydi. ve biz Güney Kore’den önce otomobil üreten bir ülkeyiz. 50 yıl sonraya gelelim. Yunanistan bizi geçti, Portekiz geçti, İtalya zaten ortada. ve biz çok geride kaldık. Eğer biz 49 yılda az   önce saydığım ülkelerin gerisine düştüysek bunun sorumlusu da siyasetçilerdir” dedi. Hukukun ve demokrasinin değerini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Sayın Başbakan düşünce özgürlüğü olarak açıkladı. Adaletin olmadığı bir ülke gelişmez, büyümez. Eğer ben farklı düşünüyorsam bunu bir zenginlik olarak algılamamız lazım. Yoksa o toplum kalkınmaz. Adaleti görmezden gelirseniz, ‘Benim her söylediğim kanundur, her söylediğim adalettir’ anlayışına teslim olursanız, Türkiye büyümez” diye konuştu. Türkiye’nin beyin göçü yaptığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Adaleti eğer görmezden gelirseniz ve benim her söylediğim kanundur derseniz Türkiye büyümez arkadaşlar. Ne yabancı sermaye gelir ne başka bir şey. Beyin göçü veriyoruz. Biz alıyoruz, yetiştiriyoruz, okutuyoruz tam verimli çağa geliyor. Türkiye yerine Hollanda’ya, Kanada’ya, Danimarka’ya gidiyor. Maliyet bize, kar onlara. Bu tabloyu yaratan kim? Siyasi anlayış. Buna artık teslim olmayın. Yani ayağınıza kurşun sıkmayın” diye konuştu. Türkiye’nin üreten bir ülke olması gerektiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, “Türkiye’nin borçlanmaması lazım-. Elbette yeri gelir borçlanırsınız. Borçların çevrilebilir olması lazım. Borç aldığınız ülkenin size talimat verir noktaya gelmemesi lazım. Üretmek şudur, her alanda üretmektir. Tarımda, fabrikada, üniversite, sanat alanında üreteceksiniz. Üreten bir toplum zengin bir toplumdur. Üreten bir toplum geleceğe güven ile bakar, üreten bir toplum alın terine değer verir, üreten bir toplumda huzur ve ferah vardır. Yetiyor mu? Hayır. Güçlü bir sosyal devlet. Üretiriz ama hepsini bir kişi alır, üretiriz, bir avuç kişi alır. Bunun adaletle dağıtılması lazım. Fabrikada çalışanın da eve huzur içinde gitmesi lazım. Güçlü bir sosyal devlet olursa, ülkede barış ve huzur olur” dedi.

Toplantının ardından Kılıçdaroğlu, Karamollaoğlu, Davutoğlu ve Kaftancıoğlu basına kapalı görüştü.

YORUM YAP

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

BENZER HABERLER

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x