Çetinkaya’dan “yeni nesil gazetecilik” dersi « Bölge Haber Gazetesi

17 Ocak 2022 - 13:29

Çetinkaya’dan “yeni nesil gazetecilik” dersi

Çetinkaya’dan “yeni nesil gazetecilik” dersi
Son Güncelleme :

06 Temmuz 2019 - 1:08

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Aysel Çetinkaya Kayseri’de genç gazetecilere “yeni nesil gazetecilik eğitim”i verdi.
Basın İlan Kurumunun (BİK), yazılı basın sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünün karşılanmasına yönelik Kayseri’de, Orta Anadolu Kalkınma Ajansı’nın (ORAN) desteğiyle ve Kayseri Gazeteciler Cemiyeti işbirliğinde düzenlenen “Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı”nda ikinci hafta geride kaldı. Programda Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Aysel Çetinkaya da “digital habercilik” alanında genç iletişimcileri bilgilendirdi.

ÇETİNKAYA’DAN “DİGİTAL HABERCİLİK” DERSİ
Haftanın ilk dersi Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Aysel Çetinkaya tarafından verilen “Dijital Habercilik” dersi ile başladı. Çetinkaya, Dijital haberciliğin tarihsel gelişim sürecini ve “Yeni medya” kavramını anlattı. Çetinkaya, Yeni Medya üzerinde kursiyerlere ayrıntılı bir sunum yaparken, sosyal medya, bloglar, online haber siteleri ve video oyun siteleri gibi internet ortamlarını ifade etmek için kullanılan bir medya sistemi olduğunu söyledi. Görsel Habercilik dersinde ise habercilikte fotoğraf ve diğer görsellerin kullanımının önemini anlatarak yazılı ve görsel basından örnekler gösterdi. Eğitimin devam eden diğer günleri, Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesinden Araştırma Görevlisi  Dr. Emre Osman Olkun’un “Haber Fotoğrafçılığı” dersi ile devam etti. Derste ‘Haber fotoğrafının özellikleri’ ve ‘Haber fotoğrafçılığı için çekim açıları’ dersleri teorik eğitimin ardından, fotoğraflar ile uygulamalı bir şekilde katılımcılara anlatıldı. Elazığ Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi M. Fatih Çakar da “Medya ve Etik” alanında eğitim verdi. Temelde etiğin anlamından başlayarak etiğin aslında bir töre bilimi olduğu ve toplum içindeki insan davranışlarının belirleyici olduğunu söyleyen Çakar, etik ve ahlak kavramlarını ve birbirleriyle ilişkilerini anlattı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BENZER HABERLER