Bölge Haber Gazetesi

18 Ocak 2022 - 19:37

Son Güncelleme :

24 Şubat 2019 - 21:05

Dünyada nesilleri gittikçe azalan cüce su aygırları Darıca FAruk Yalçın Hayvanat Bahçesi’nde ilgiyle besleniyor.

“Rube” ve “Malya” çiftinin yavrusu olan “Mela” da bunlardan biri. Mela 2 yaşına bastı. Bakıcılarıysa ona küçük bir sürpriz hazırladı.

İlk olarak “Mela”nın özellikle kış aylarında her gününü geçirdiği havuzlu ve kaloriferle ısıtılmış barınağı afişler ve balonlarla süslendi. Bakıcısı onun için balon şişirdi, odayı süsledi. Onun için sebze ve meyvelerden hazırlanmış doğum günü pastası bakıcıları eşliğinde barınağına getirildi.

Daha sonra da sevimli “Mela”nın ve annesinin kaldığı barınağın kapısı açıldı ve havuzlu geniş alana yöneldi.

“Mela” nın doğumundan bugüne kadar onu yalnız bırakmayan bakıcısı Muammer Yılmaz da en az Mela kadar sevindiğini belirterek, şunları söyledi:

Çok heyecanlı bir süreç oldu bizim için. Hem hamileliği hem doğumu o günden bugüne kadar elimizde büyüttük. Yeri geldi havuza birlikte girdik. Yani elimizden geldiği kadar çaba gösterdik. Ve emeğini aldık. Melamız bugün 2 yaşında, bu da bizim sevincimiz.”

DArıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi veteriner hekimi Elçin Göktaş ise “Melo bugün ikinci yaşını kutluyor. Bizim için çok özel bir yavru. Çünkü Türkiye’de ilk defa FAruk Yalçın Hayvanat Bahçesi’nde böyle bir doğum gerçekleşti. CÜce su aygırları aynı zamanda Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından nesilleri tehlike altında olan tür olarak ilan edilmiştir.Doğada yaklaşık iki bin üç bin adet kaldığı düşünülmekte.Dolayısıyla nesli tehlike altında olan bir türün üretilmesi bizim açımızdan da çok büyük açıdan bir sevinç. Bu yüzden her türlü ilgiyi ve gözlemlemeyi kesinlikle bırakmıyoruz. Gözümüzün bebeği gibi burada bakımı sağlıyoruz” diye konuştu

Haber: Ümit Ülker

BENZER HABERLER