Çin Zulmünü Protesto Ettiler *-* Bölge Haber Gazetesi *-*Bölge Haber Gazetesi

24 Temmuz 2021 - 13:15

Çin zulmünü protesto ettiler

reklam
Çin zulmünü protesto ettiler
Son Güncelleme :

05 Temmuz 2021 - 19:44

reklam

İYİ Parti Gebze İlçe Teşkilatı, Doğu Türkistan’da Komünist Çin yönetimi tarafından Uygur Türkleri’ne yönelik katliamın 12’nci yıldönümünde uluslararası kamuoyunu duyarlı olmaya, Birleşmiş Milletler’i şiddeti sonlandırmak için zaman geçirmeden gerekeni yapmaya davet etti. İYİ Parti Gebze İlçe binası önündeki basın açıklamasında İlçe Başkanı Avukat Burak Uluköylü, “Türkiye Cumhuriyeti başta olmak üzere bütün Türk devletlerini, İslam âlemini ve dünyayı bu yaşanan insanlık dramına karşı gerekli adımları atmaya, Çin’e karşı gerekli diplomatik girişimleri uygulamaya davet ediyoruz” dedi. İYİ Parti Gebze İlçe yönetici ve üyeleri ile Gebze Belediye Meclisi’nin İYİ Partili meclis üyeleri Kayhan Özler ve Birol Elüstü’nün de katıldığı basın açıklamasında şu görüşlere yer verildi:
ÜÇ GÜN SÜREN KATLİAM“
2009 yılının 5 Temmuz günü Komünist Çin yönetimi, Doğu Türkistan’daki Uygur kardeşlerimizi bir katliama daha maruz bıraktı.İlk olay; Uygurlar’ın 26 Haziran’da Guangdong Eyaleti’ndeki bir oyuncak fabrikasında meydana geldi. Bu olayda iki Uygur Türk’ü katledilmişti.Olay üzerine 5 Temmuz günü, Uygurlu Müslümanlara yönelik baskıya, ayrımcılığa, fabrikalarda zorla çalıştırılmaları, faili meçhullere, katliamlara sessiz kalmayan üniversite öğrencilerince Urumçi’de barışçıl protesto gösterisi düzenlendi. Ancak barışçıl eylemleri ‘otoriteye başkaldırı’ ve ‘isyan’ olarak değerlendiren Çin Komünist Partisi ve hükümet güçleri, göstericilere çok sert müdahalede bulundu ve üç gün boyunca katliam yaptı. Katliam öncesinde uluslararası medya temsilcileri kentten çıkartıldı, internet ağının da kesilmesiyle Urumçi’nin dünya ile bağı kesildi.
SORULMASINA DAHİ İZİN VERİLMEDİ‘
Urumçi Katliamı’ olarak tarihe geçen bu kanlı olayda binlerce Doğu Türkistanlı Müslüman şehit edildi. Tutuklanan gençlerimiz, kendilerine savunma hakkı dahi tanınmadan Çin mahkemeleri tarafından sözde yargılanarak gruplar halinde seri bir şekilde idam edildiler. Urumçi katliamında kaybolanları aileleri sormak için gittiklerinde, emniyet güçleri tarafından tehdit edildiler. Yakınlarının akıbetini bilmek isteyen insanların eşlerinin, oğullarının ve kızlarının durumlarını sormalarına izin dahi vermediler.
BASKI VE HUKUK İHLALLERİ SÜRÜYOR
Urumçi Katliamı’nın 12’nci yıldönümünde bugün hala Doğu Türkistan’daki hak ve hukuk ihlalleri artarak devam etmektedir. Doğu Türkistan’da başta yaşam hakkına yönelik ihlaller olmak üzeri mahkumlar üzerinden organ ticareti, gösteri ve toplanma hakkına dair ihlaller, basın ve ifade özgürlüğü alanındaki sınırlamalar, zorunlu iş göçü ile sosyal ve kültürel alanda yaşanan baskıların yanında sözde eğitim kamplarında ‘terbiye’ etmek, kızları Çinliler ile evlenmeye zorlamak, kadınları kısırlaştırmak, sanatçı ve bilim adamlarını hapislere doldurmak gibi insanlık dışı muamelelerle sindirmeye çalışmaktadırlar.
İDAMLARIN YÜZDE 80’İ DOĞU TÜRKİSTAN’DA
Doğu Türkistan’da 1950’li yıllarda yüzde dört olan Çinli oranının günümüzde yüzde 50 seviyesine ulaştığını biliyoruz. Kızıl Çin şu an hala Doğu Türkistan’da her gün yeni operasyonlar ve katliamlar gerçekleştirmektedir, uygulamalarına karşı çıkanları idam cezasına çarptırmaktadır. Her yıl altı binden fazla idam cezası verilmektedir. Çin’deki idamların yüzde 80’i ise Doğu Türkistan’da gerçekleşmektedir.Başta genel başkanımız Sayın Meral Akşener olmak üzere başkanlık divanımız ve İYİ Parti Teşkilatları olarak bizler; Doğu Türkistan Türklüğü’nün korunması ve varlığının devamı, topraklarının bekası için bu konuyu gündemde tutmaya devam edeceğiz.
YAŞASIN DOĞU TÜRKİSTAN
Türkiye Cumhuriyeti başta olmak üzere bütün Türk devletlerini, İslam âlemini ve dünyayı bu yaşanan insanlık dramına karşı gerekli adımları atmaya, Çin’e karşı gerekli diplomatik girişimleri uygulamaya davet ediyoruz.İYİ Parti Türk Dünyası ve Dış Türkler Başkanlığı olarak Urumçi Katliamı’nın 12’nci yıldönümünde şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Bir kez daha uluslararası kamuoyunu duyarlı olmaya çağırıyor, Birleşmiş Milletler’i bu şiddete son vermek için zaman geçirmeden gerekeni yapmaya davet ediyoruz. Yaşasın Doğu Türkistan!”

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam